Nórske školstvo je o ďalší krok popredu. Kedy sa karta konečne obráti aj u nás?
V októbri minulého roka sme vám priniesli článok o pozitívnom vplyve počítačových hier na rozvoj abstraktného myslenia, reflexov, učenia a iných "skillov". Už po štvrť roku môžeme s radosťou skonštatovať, že nebol nezmyselný a jeho podstatu si pomaly začínajú brať k srdcu aj vzdelávacie inštitúcie, škoda však, že zatiaľ len v zahraničí. Na strednej škole v Nórskom meste Bergen totiž vznikol predmet, na ktorý by sa drvivá väčšina študentov u nás s radosťou zapísala aj nad rámec povinných hodín strávených za lavicou.
E-sport už dávno nie je záležitosťou len ázijských krajín a jeho fanúšikovia sa nájdu po celom svete o čom svedčia aj vypredané haly na rôznych svetových šampionátoch. Napríklad minuloročný The International v hre DotA 2 mal celkový prize pool v hodnote neuveriteľných 18 429 613 dolárov, ktoré si rozdelilo 16. tímov. Prvý tím zložený z piatich hráčov si teda odniesol celkovú výhru vo výške 6 634 661 USD, čo pre chlapcov vo veku zhruba 15 až 25 rokov vôbec nie je zlé, nehovoriac o zárobkoch z iných turnajov a hlavne reklamy. Ďalšou výhodou e-sportu oproti klasickým športom je skutočnosť, že pokiaľ ste dobrí v jednej hre, väčšinou sa dokážete prispôsobiť aj iným a teda nie je nič zvláštne, že hráči a celé tímy súťažia zároveň v Dote, LoLku či Starcrafte II, čo sú hry založené na podobnom princípe. Ťažko by ste však hľadali futbalistu, ktorý si odskočí odohrať hokejový, či basketbalový zápas.
Nórski študenti teda budú 5 hodín týždenne cibriť svoje skúsenosti práve v hrách Dota 2, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, a Starcraft II. Hodiny však nebudú prebiehať len klasickým hraním bez akejkoľvek prípravy. Harmonogram zahŕňa 90 minút psychického tréningu na reflexoch, výdrži a pozornosti. Zlepšovať sa majú taktiež v znalostiach o hre, praktických skúsenostiach, komunikácii, spolupráci a aj v taktickom myslení. Momentálne je na predmete prihlásených 30 študentov pričom polovica z nich bude hrať, zatiaľ čo sa druhá bude venovať tréningu. Škola má už nakúpené aj potrebné príslušenstvo zahŕňajúce špeciálne hráčske stoličky, monitory a počítače s procesormi Intel Core i7 a grafickými kartami Nvidia GTX980. Myš a klávesnicu si majú študenti nosiť vlastné, keďže každému vyhovuje iná. Privítali by ste podobný predmet aj na našich školách?