Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 6. 7. 2020 meniny má Patrik, Patrícia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
0
orshi
3. január 2016, 18:56
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

HBO - od lokálneho káblového okruhu k online streamovaniu a kvalitným seriálom

HBO je tu s nami už 44 rokov, služba HBO Go bola spustená pred šiestimi a HBO Now onedlho oslávi svoje prvé narodeniny. Aká je história najdlhšie vysielajucej platenej TV stanice a ako sa jej darí v boji s konkurenciou?

orshi
3. január 2016, 18:56
HBO - od lokálneho káblového okruhu k online streamovaniu a kvalitným seriálom
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pred časom sme vám priniesli článok o službe Netflix. Dnes sa pozrieme na zúbok gigantovi, ktorý si vydobyl vysoký post v zábavnom priemysle. Reč je o HBO a jeho video on-demand službách HBO Go a HBO Now. Povieme si o začiatkoch, problémoch a míľnikoch tejto výrobne na jedny z najkvalitnejších filmov, seriálov a mini sérií, až kým sa nedostaneme do súčasnosti, kedy online streamovanie obsahu pomaly vytláča obyčajné TV kanály z prvenstva sledovania.

 

Píše sa rok 1965 a človek menom Charles Dolan práve vyhral súťaž - vybudovať káblovú televíziu pre Dolný Manhattan. Dolan už s tým skúsenosť mal z minulosti, keďže vymyslel podobnú sieť pre hotely v metropolitnom New Yorku, ktorá poskytovala informácie pre turistov. Tento nový systém, nazvaný Sterling Manhattan Cable, bol vôbec prvým mestským televíznym, podzemným, káblovým systémom v USA. Kvôli vysokým budovám, ktoré rušili signál televízneho vysielania mikrovlnej antény, sa rozhodol Charles Dolan pre uloženie káblov do podzemia. Samozrejme, že mohol umiestniť káble na telefónne stĺpy, ale rada mesta chcela schovať aj telefónne káble pod povrch mesta, kvôli veľkej fujavici, ktorá sa odohrala začiatkom dvadsiateho storočia a zničila tak veľkú časť telefónnych a telegrafných liniek v oblasti. Ešte ten istý rok kúpila 20% Dolanovej firmy spoločnosť Time-Life, ktorá sa v tom čase zaoberala predajom kníh.

 

HBO - od lokálneho káblového okruhu k online streamovaniu a kvalitným seriálom

Zakladateľ Sterling Manhattan Cable Charles Dolan 

 

Počas prvých šiestich rokov vykazoval Sterling Manhattan Cable stratu. Len náklady na jednu míľu káblov pod zemou a v budovách vyšli na 300 tisíc amerických dolárov a pri počte 400 odberateľov v jednej štvrti boli tržby naozaj žalostné. V sedemdesiatomprvom začal Dolan na dovolenke vo Francúzsku rozmýšľať nad tým, ako zabezpečiť firme zisk. Prišiel s nápadom prvej platenej káblovej televíznej stanice, za ktorú by odberatelia platili mesačné predplatné. S týmto nápadom sa ihneď zveril vedeniu Time-Life, ktorým sa páčil, a tak začali rozosielať doterajším odberateľom (už v šiestich mestách) poštou dotazníky, v ktorých mali uviesť, či by mali záujem o platenú televíziu. Drvivá väčšina (asi 99%) z opýtaných bolo jasne proti, iba 4% ľudí až z druhého nezávislého prieskumu boli takmer naisto rozhodnutí, že by sa na niečo také dali nahovoriť. Neskôr uskutočnili prieskum v Allentown v Pensylvánii, kde predložili odberateľom upravený návrh. Prvý mesiac služby by zákazníci dostali zadarmo a inštalačný poplatok by sa im vrátil. Polovica zákazníkov preukázala záujem. Dolan a ľudia z vedenia Time-Life mu teda dali zelenú a službu nazvali Home Box Office. Pôvodne malo ísť iba o pracovný názov, ktorý mal byť neskôr zmenený. Vysielanie bolo spustené 8. novembra 1972

 

Prvým filmom odvysielaným na Home Box Office bolo Sometimes a Great Notion s Paulom Newmanom z roku 1971. Hneď potom preniesli z Madison Square Garden na tejto stanici prvý športový zápas. Išlo o stret v NHL medzi New York Rangers a Vencouver Canucks. O štyri mesiace neskôr, vo februári 1973, Home Box Office odvysielalo svoj prvý televízny špeciál Pennsylvania Polka Festival. So základňou v podobe 20 000 odberateľov Sterling Manhattan Cable stále prichádzalo o peniaze. Ľudia v Time-Life sa preto rozhodli kúpiť ďalších 60% spoločnosti a v marci 1973 ju premenovali na Manhattan Cable TelevisionGerald Levin, ktorý bol pri zrode Home Box Office ako viceprezident projektu, prevzal vedenie po Charlesovi Dolanovi a stal sa tak prezidentom a generálnym riaditeľom spoločnosti. Po týchto zmenách vo vedení sa firme podarilo do apríla 1975 zvýšiť počet zákazníkov v Pensylvánii a New Yorku na 100 000. Vedenie sa konečne mohlo tešiť aspoň nejakému zisku.

 

Manažment Time-Life si uvedomil, že ak chcú HBO distribuovať celonárodne, musia nájsť cenovo efektívny a nenáročný spôsob. V roku 1974 sa rozhodli pre geostacionárny komunikačný satelit, ktorý šíril signál káblovej televízie po celých Spojených štátoch. Mnohé iné televízie v tej dobe váhali, či používať satelity nie je príliš riskantné (báli sa, že sa jednoducho môže hocikedy vypnúť či zísť z dráhy). Ďalším dôvodom bola taktiež cena jednotlivých satelitných prijímačov, ktorá sa vtedy šplhala až na 75-tisíc dolárov. Gerard Levin však videl v satelitoch budúcnosť, a tak sa rozhodol, že vymedzí 6,5 milióna dolárov na vývoj prvého komerčného satelitu, určeného na vysielanie televíznych programov. 30. septembra sa začalo vysielanie cez satelit boxovým zápasom medzi Muhammadom Alim a Joe Frazierom. Do konca roku 1980 vysielalo HBO už vo vetkých päťdesiatich štátoch v USA.

 

HBO - od lokálneho káblového okruhu k online streamovaniu a kvalitným seriálom

 Inžinier nastavuje pohon hnacej jednotky komunikačného satelitu. Sieť káblovej televízie prenáša signály do pozemných staníc pomocou družíc. 

 

V roku 1980 spustila Time-Life novú stanicu zameranú iba na filmy - Cinemax a roku 1983 HBO odvysielalo svoj prvý pôvodný film The Terry Fox Story. Išlo o životopisný film, ktorý bol prvým produkovaným priamo pre platenú televíziu. Ten istý rok začali vysielať takisto množstvo detských programov, ktoré potom neskôr v roku 2001 všetky prešli na HBO Family. Keďže dopyt bol obrovský, rozhodli sa vo vedení 2. januára 1989 spustiť aj španielsku verziu HBO a Cinemaxu, Selecciones en Español de HBO y Cinemax (španielsky výber HBO a Cinemaxu). Najprv na tejto stanici bežali iba boxerské zápasy so španielskym audiom, neskôr sa pridali i predabované a pôvodné mexické, argentínske a španielske filmy. Ten istý rok sa Time-Life rozhodlo spojiť s Warner Communiations a tak vznikla materská spoločnosť, ktorú poznáme aj dnes - Time Warner, čo malo za následok vzniknutie HBO2, HBO3 a Cinemax2. Neskôr v roku 1996 vzniklo aj HBO Family a v dvetisícprvom pribudli WMax (terajší MovieMax), Max (terajší MaxLatino), OuterMax a 5StarMax.

 

 

HBO - od lokálneho káblového okruhu k online streamovaniu a kvalitným seriálom

 HBO logo na začiatku a teraz

 

 

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia začali v HBO zaznamenávať veľký úspech s ich originálnymi seriálmi ako Tales from the Crypt, Dream on, Tracey Takes On..., Mr. Show with Bob and David a Arliss. Ich najväčším ťahúňom sledovanosti bola však The Larry Sanders Show, ktorá sa síce nemohla rovnať so sledovanosťami iných programov na ABC, NBC, CBS či FOX, získala však veľmi dobré ohlasy od kritikov a stala sa tak kultovou sériou s množstvom nominácií i výhier prestížnych ocenení vrátane Emmy a Zlatých Glóbusov. Dokonca sa umiestnila na 38. mieste v rebríčku TV Guide's 50 Greatest TV Shows of All Time. Kritici považovali The Larry Sanders Show za jeden z najlepších komediálnych seriálov deväťdesiatych rokov. Posledná dekáda milénia bola pre Home Box Office veľmi úspešná, čo sa vlastnej tvorby týka. Spomeňme si na hit The Sopranos, ktorý získal za šesť sérií svojej existencie 111 nominácií na cenu Emmy a z toho 21 ich premenil aj na víťazstvo.

 

Ďalšími úspešnými projektmi boli Sex and the City, Oz či dvanásť dielna miniséria From the Earth to the Moon, na produkcii ktorej sa podieľal Tom Hanks, Ron Howard a Brian Grazer. V roku 1999 začalo HBO vysielať ako prvé v HD kvalite a neskôr v júli 2001 bolo prvé, ktoré spustilo službu video-on-demand. Aj po prelome milénií sa tejto „káblovke“ neprestalo dariť. Stále produkovali také pecky, ako The Wire, True Blood, Game of Thrones, Girls, True Detective atď. Odrazilo sa to i na príjmoch. V roku 2011 zarobili celkovo 13 miliárd dolárov, z čoho 1,4 miliardy tvoril zárobok iba z poplatkov odberateľov, ktorých bolo v tom čase okolo 93 miliónov. O dva roky neskôr sa dokonca ročný príjem zvýšil na 1,68 miliárd dolárov a rok 2014 priniesol spoločnosti dokonca 1,79 miliárd. Rozpočty seriálov či filmov tiež nie sú malé. Napríklad jedna séria True Blood stála okolo 50 až 60 miliónov dolárov. Ak si to prerátame, je to asi 5 miliónov na jednu epizódu. Game of Thrones je zhruba o 10 miliónov drahšie. Jedna séria stojí štúdio od 60 do 70 miliónov, čo je v priemere asi 6,5 milióna dolárov na jednu epizódu. Avšak, sú epizódy, ktoré prekonajú aj priemer a stoja o nejaký ten milión viac. Časť, v ktorej utrpel Stannis porážku u Blackwater stála 8,5 miliónov, a to sme ju ani nemuseli vidieť. Tvorcovia totiž dlho zvažovali, či nám ju v seriáli ukážu. Našťastie tak urobili a naše srdcia zajasali. HBO je výnimočné aj tým, že počas vysielania svojich programov nemáva reklamy. Namiesto toho umiestňujú produkty priamo do seriálov či filmov. Taký Apple alebo Chrysler sú ochotní zaplatiť nemalé peniaze za to, aby sa ich výrobok objavil po boku obľúbenej postavy. 

 

HBO - od lokálneho káblového okruhu k online streamovaniu a kvalitným seriálom

Slávne MacBooky od Apple boli použité nielen v True Blood a v Sex and the City

 

Od začiatkov spoločnosti sme sa teda dostali až k súčasnosti, kedy HBO ponúka rovnaké služby ako Netflix, Amazon Video či Hulu. Ide teda o online sledovanie obsahu, alebo ak chcete, video on-demand. HBO má však určite navrch, čo sa kvality svojich sérií či filmov týka. 18. februára 2010 sa spustila služba HBO Go, ktorú však môžu využívať iba existujúci zákazníci káblovej televízie. Dostanete sa tak k celému obsahu HBO. Táto služba bola zo začiatku dostupná iba na PC cez webstránky HBO. O rok neskôr, presnejšie 29. apríla, sa dostala aj ako aplikácia na platformy iOS a Android. Za prvý týždeň dostupnosti aplikácie si ju stiahlo viac ako milión ľudí. Koncom júna 2011 už mala cez tri milióny stiahnutí. Neskôr sa dostala aj na herné konzoly Xbox, Playstation, Smart TV od Samsungu, set-top boxy, Apple TV a na Chromecast. 

 

15. októbra 2014 vedenie HBO oznámilo ďalší projekt - HBO Now. Od HBO Go sa líši tým, že na jej odber nemusíte mať predplatené HBO od operátora (v našej krajine sú to napríklad Skylink, UPC, Telekom atď). Je to priama konkurencia pre Netflix a Amazon video. Cena je podstatne vyššia ako pri konkurencii, no vedenie muselo brať ohľad na operátorov, ktorí HBO kanály sprostredkúvajú. Cena nesmela byť príliž nízka, aby nebola konkurenciou pre balíky služieb operátorov, ale nesmela byť ani veľmi vysoká, aby mohla zároveň konkurovať Netflixu a ostatným video on-demand službám. V poslednej dobe sa však povráva, že cena sa zníži. HBO Now aj HBO Go okrem vlastnej pôvodnej tvorby ponúka množstvo iných titulov, ktoré napríklad konkurencia nemá. 

 

Databáza filmov sa neustále mení a rozširuje. Niektoré tituly sú dokonca časovo obmedzené, a tak sa môže pokojne stať, že niektoré filmy sa tam môžu objaviť iba na jeden mesiac. Nové časti seriálov sú dostupné presne v rovnaký čas, v aký idú aj v televízii, takže odberatelia nemusia čakať, kým sa konkrétna epizóda odvysiela. V apríli 2015, keď HBO Now uviedli do prevádzky, bola služba dostupná iba na Apple TV a zariadeniach s iOS. V spolupráci s Apple bolo uvedené spolu s premiérou piatej série Game of Thrones a neskôr v júli si ho už vedeli stiahnuť aj užívatelia platformy Android a Amazon Kindle Fire zariadení. Dnes už HBO Now funguje na rovnakých platformách ako aj HBO GO a obe podporujú takzvaný „simultaneous streaming“ čiže viacero členov domácnosti si cez jeden účet v rovnakom čase vie pozrieť rozdielny obsah.

 

 

Krátky prierez histórie HBO si môžete pozrieť aj v tomto videu:

 

Zdá sa, že ľudia v HBO si uvedomujú hrozbu video on-demand sledovania programov a robia všetko pre to, aby svojich zákazníkov nestratili a aby prilákali tých nových. Predplácate si HBO balík aj vy alebo ste prešli už na video on-demand? Podeľte sa s nami o svoje obľúbené seriály a filmy z produkcie tejto televízie alebo o skúsenosti s HBO a video on-demand službami.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Wikipedia, hbo.com, hbo.czFoto: wikipedia, homeboxoffice.com Tagy: netflix, Hbo, Cinemax, HBO Go, Charles Dolan, HBO Now, Time Warner, video on-demand
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.