Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
dnes 13. mája 2025 o 10:02
Čas čítania 1:05
Karolína Uličná

Vedci dokážu z lacného olova vytvoriť vzácne zlato. Ide o fascinujúci objav

TECH ZLATO
Uložiť Uložené

Vedci v CERN-e dokázali premeniť lacné olovo na vzácne zlato pomocou najväčšieho urýchľovača častíc na svete.

Vedcom sa vo Švajčiarsku podarilo z olova vytvoriť zlato. Nie kúzlami, ale pomocou najväčšieho urýchľovača častíc na svete. Ako vznikne z obyčajného olova zlato?

Vedci v organizácii CERN dokázali, že pri špeciálnych experimentoch na hranici fyzikálnych možností naozaj vznikajú atómy zlata, priamo z atómov olova. Niektoré z nich sa nezrazia úplne, ale len veľmi tesne preletia okolo seba.

Vtedy vznikne silné elektromagnetické pole, ktoré naruší jadro atómu. Ten tak môže „stratiť“ pár častíc a zmeniť sa na iný chemický prvok. Niekedy sa premení na ortuť, inokedy na tál a výnimočne aj na zlato, vysvetľuje DSL.

Odporúčané
Vedci vypočítali, kedy sa na Zemi vyčerpá kyslík. Simulácie ukazujú desivú budúcnosť našej planéty Vedci vypočítali, kedy sa na Zemi vyčerpá kyslík. Simulácie ukazujú desivú budúcnosť našej planéty 12. mája 2025 o 19:38

Vedci zistili, že takto vznikne až 89-tisíc atómov zlata za sekundu. Znie to ako zlatá baňa, no v skutočnosti ide o neuveriteľne malé množstvo. Počas niekoľkých rokov vzniklo v LHC dokopy len 29 pikogramov zlata. To je približne miliónkrát menej než jeden gram. A navyše tieto atómy existujú len veľmi krátko, než sa rozpadnú.

Hoci si z CERN-u nikto zlato domov neodnesie, ide o fascinujúci objav. Vedcom sa podarilo niečo, o čom ľudia snívali celé stáročia – zmeniť jeden prvok na druhý. Nie pomocou mágie, ale vďaka presnej fyzike, silnému elektromagnetickému poľu a špičkovej technológii.

Odporúčané
Zasiahne našu planétu o 7 rokov asteroid? YR4 je veľký ako 18-poschodový panelák, NASA ho musí pozorovať Zasiahne našu planétu o 7 rokov asteroid? YR4 je veľký ako 18-poschodový panelák, NASA ho musí pozorovať 31. januára 2025 o 8:34

CERN je obrovské vedecké centrum pri Ženeve, na hranici medzi Švajčiarskom a Francúzskom. Vedci z celého sveta tam skúmajú najmenšie častice hmoty, teda to, z čoho je všetko okolo nás vyrobené.

Najznámejším zariadením v CERN je Veľký hadrónový urýchľovač – skrátene LHC (Large Hadron Collider). Je to obrovský kruhový tunel s obvodom asi 27 kilometrov, ukrytý hlboko pod zemou. V ňom vedci urýchľujú častice na takmer rýchlosť svetla a potom ich nechajú zraziť. Tieto zrážky im pomáhajú pochopiť, ako funguje vesmír.

Odporúčané
Račianska promenáda má oživiť Nové Mesto. Bratislavská mestská časť potvrdila plány na nový projekt Račianska promenáda má oživiť Nové Mesto. Bratislavská mestská časť potvrdila plány na nový projekt 12. mája 2025 o 12:36
Odporúčané
Mladého Slováka zachytila vatikánska kamera. Jeho žmurknutie obletelo celý svet Mladého Slováka zachytila vatikánska kamera. Jeho žmurknutie obletelo celý svet 12. mája 2025 o 7:53
Odporúčané
Diváci si všimli chybu vo filme Černák. Zabávajú sa na tom, že Mikimu doniesli pizzu Diváci si všimli chybu vo filme Černák. Zabávajú sa na tom, že Mikimu doniesli pizzu 11. mája 2025 o 14:11
Domov
Zdieľať
Diskusia