Nová štúdia upozorňuje na rizikové správanie a duševné problémy spojené s ochorením, ktoré môžu prispieť k zníženej dĺžke života.
Nedávna britská štúdia odhalila, že dospelí s diagnózou ADHD majú výrazne kratšiu dĺžku života v porovnaní s tými, ktorí týmto ochorením netrpia. Znepokojivé sú aj odhady počtu ľudí trpiacich ADHD – podľa dát ním dnes trpí 3 až 4 % dospelých na celom svete.
Štúdia analyzovala údaje od viac než 9 miliónov dospelých ľudí v Spojenom kráľovstve v rokoch 2000 až 2019. Záverom sa zistilo, že muži s ADHD žijú priemerne o takmer 7 rokov menej a ženy o takmer 9 rokov menej než ich rovesníci bez tejto diagnózy.
View this post on Instagram
„Je tiež pravdepodobnejšie, že ľudia trpiaci ADHD sa budú venovať rizikovému správaniu, ako je fajčenie, pitie a prejedanie sa,“ uviedol profesor Joshua Stott, hlavný autor výskumu z University College London pre The Guardian. „Dnes vieme, že ľudia s ADHD majú tiež vyšší výskyt samovrážd,“ dodal.
ADHD však nie je jediným faktorom, ktorý priamo ovplyvňuje dĺžku života. Často sa stáva, že pacienti majú súčasne vyššie miery duševných zdravotných problémov, obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti a vystavujú sa rizikovému správaniu, ako je fajčenie či nadmerné pitie alkoholu.
Autori štúdie vyjadrili znepokojenie nad nedostatočnou diagnostikou ADHD. Ukázalo sa, že len 0,32 % dospelých v štúdii malo stanovenú svoju diagnózu. Výsledky naznačujú potrebu zvýšených investícií do služieb duševného zdravia, ktoré by podporili práve ľudí s ADHD.