Po minuloročnom slove „rizz“ Oxford opäť vybral pojem, ktorý má výraznú popularitu najmä zo sociálnych sietí.
Každoročne sa vydavateľstvo Oxford University Press (OUP) zaoberá slovom, ktoré daný rok nielen vystihuje, ale aj odzrkadľuje zmeny v spoločnosti. V pondelok oznámili, že po vyspovedaní 37-tisíc ľudí vybrali pre rok 2024 slovo „brain rot“.
„Brain rot“ by sme voľne mohli preložiť ako hnilobu mozgu. Oxford toto slovo definuje ako „údajné zhoršenie duševného alebo intelektuálneho stavu osoby, najmä v dôsledku nadmernej spotreby materiálu (teraz najmä online obsahu), ktorý sa považuje za triviálny alebo nenáročný. Tiež: niečo charakterizované ako pravdepodobné, že povedie k takémuto zhoršeniu“.
Aj keď my toto slovo poznáme skôr ako súčasť Gen Z slangu, prvé zmienky pochádzajú už z roku 1854. Vo svojej knihe ho použil Henry David Thoreau, ktorý kritizoval spoločnosť za zjednodušovanie zložitých myšlienok, čo považoval za znak, že ľudia menej premýšľajú a nesnažia sa intelektuálne rozvíjať.
Frekvencia používania tohto výrazu medzi rokmi 2023 a 2024 vzrástla až o 230 %. Odborníci to vysvetľujú tým, že sa v poslednej dobe výrazne zvýšili obavy ohľadom miery konzumovania nekvalitného obsahu na sociálnych sieťach.
Výraz sa navyše podľa Oxfordu začal používať v súvislosti s „brain rot language“, slangom, ktorý využíva slová ako „skibidi“ či „Ohio“. Označuje to novo vznikajúce slová, ktoré majú pôvod vo virálnom obsahu najmä z TikToku.
„Keď sa ohliadnete späť na Oxfordské slovo roka za posledné dve desaťročia, môžete vidieť, ako sa spoločnosť čoraz viac zaujíma o to, ako sa vyvíjajú naše virtuálne životy, ako internetová kultúra preniká do veľkej miery z toho, kým sme a o čom hovoríme,“ tvrdí Casper Grathwohl, prezident Oxford Languages.
„Brain rot hovorí o jednom z vnímaných nebezpečenstiev virtuálneho života a o tom, ako využívame svoj voľný čas. Pripadá mi to ako oprávnená ďalšia kapitola kultúrneho rozhovoru o ľudskosti a technológii,“ dodal