Zlatý víťaz z Kazachstanu by po získaní zlata mohol dostať trojizbový byt. Strieborný víťaz by dostal dvojizbový byt a bronzový víťaz môže očakávať jednoizbák.
Športovci si po triumfe na tohtoročných olympijských hrách môžu pekne prilepšiť. Medzinárodný olympijský výbor síce olympionikom neudeľuje odmeny za pódiové úspechy, no reprezentovanie krajiny môžu oceniť jednotlivé štáty alebo sponzori, píše CBSnews.
Práve vďaka tomu môžu zlatí, strieborní a bronzoví medailisti získať množstvo odmien. Kým niektoré sľúbené prémie sa pohybujú v stovkách či tisícoch dolárov, iné majú nefinančný charakter. Medzinárodná asociácia atletických federácií (World Athletics) tento rok olympijských víťazov v atletike odmení sumou 50-tisíc dolárov.
„Športovci sú v podstate nositeľmi príjmov, ktoré dostávame. Ich výkony na olympijských hrách, na našich vlastných majstrovstvách sveta, poskytujú svetovej atletike príjmy z vysielania od Medzinárodného olympijského výboru a na úrovni majstrovstiev sveta,“ povedal v rozhovore pre CNBC prezident asociácie Sebastian Coe.
Coe zároveň vysvetlil, že športovci si zaslúžia časť príjmov, ktoré generujú pre organizáciu. Športovci z krajín, ktoré na OH zbierajú najviac medailí, majú prisľúbených menej peňazí ako napríklad športovci z menej úspešných krajín.
Niektoré krajiny svojim reprezentantom za odmenu ponúkajú aj poriadne bizarné veci. Zlatý víťaz z Kazachstanu by po získaní zlata mohol dostať trojizbový byt. Strieborný víťaz by dostal dvojizbový byt a bronzový víťaz môže očakávať jednoizbák.
Na OH v Tokiu 2021 získali zlaté indonézske bedmintonistky Greysia Poliiová a Apriyani Rahayuová nezvyčajnú odmenu vo forme piatich kráv, reštaurácie, nový dom a peňažnú odmenu v hodnote približne 350 000 dolárov. Malajzia svojim športovcom za pódiový úspech prisľúbila auto.