Legendárna austrálska kapela vystúpi v rámci európskeho turné Power Up 21. júla prvýkrát na Slovensku.
Kritici AC/DC dodnes vyčítajú, že hrajú od počiatku stále to isté a nikam sa neposunuli. Sólový gitarista Angus Young im raz stručne, ale výstižne odpovedal: „Pre väčšinu skupín pokrok zvyčajne znamená stratiť sa vo vlastnom zadku! Vždy sme vedeli, čo hráme najlepšie, a to bola tvrdá rocková hudba.“
Či sa to ľuďom páči alebo nie, ich lojalita k priamočiaremu hard rocku sa ukázala ako správna, pretože dokonale funguje. Preto je stále rovnako chytľavá aj zatiaľ posledná nahrávka skupiny Power Up z roku 2020.
Členovia skupiny sú dôkazom toho, že v jednoduchosti je krása. Niekedy skutočne stačí málo na to, aby ste dobyli svet. Napriek tomu, že ich najpamätnejšie riffy by dokázal zahrať aj prvák na ZUŠ-ke, predali stovky miliónov hudobných nosičov a vyvolali nevídaný ošiaľ. V Melbourne po nich dokonca pomenovali ulicu. Dnes hádam neexistuje človek, ktorý by nepoznal hity ako Highway to Hell, Thunderstruck, T.N.T. alebo Back In Black.
AC/DC zaslúžene patrí medzi najslávnejšie a najúspešnejšie rockové kapely. Vedel si však, že po tragickej smrti speváka to chceli jeho kolegovia nadobro zabaliť ešte začiatkom 80. rokov alebo že istý čas v skupine spieval Axl Rose z Guns N’ Roses? Prešli si vzletmi aj pádmi. Zákerné choroby, závislosti, problémy zo zákonom, tragické úmrtia...
Je neuveriteľné, že aj po piatich dekádach stále koncertujú a vypredávajú najväčšie štadióny. O to viac si ceníme, že nás Austrálčania 21. júla poctia návštevou. Veľkolepú šou, akú skutočne nezažiješ každý deň, predvedú na letisku Vajnory v Bratislave. Nalaď sa na túto veľkú udalosť a prečítaj si náš profil. Dozvieš sa možno viac, než by si chcel.
Ak ťa bavia podobné články, pridaj sa do klubu Refresher+ a čítaj všetok obsah na našom webe bez zbytočných obmedzení. Nájdeš tam viacero rozhovorov, reportáží zo zahraničia, zaujímavosti o interpretoch či desivé kriminálne príbehy. Nehovoriac o bohatom videoobsahu a nových formátoch.
Konflikt s Deep Purple a krvavá bitka priamo na pódiu
Srdcom aj dušou AC/DC boli vždy dvaja nízki, avšak mimoriadne talentovaní Škóti – Angus a Malcolm Youngovci. V roku 1963 sa s rodinou presťahovali do Sydney. „Doma sme spolu vôbec nehrali. On bol v jednej miestnosti so svojím magnetofónom a skladal melódie, ja som v druhej miestnosti predstieral, že som Jimi Hendrix,“ priblížil Angus vzťah s o dva roky starším bratom. Bol preňho vraj najsebavedomejším gitaristom, akého kedy videl.
V momente, ako som za ním vošiel dnu, aby som sa pozrel, na čom pracuje, ihneď povedal: ‚Vypadni!‘ Keď ma zrazu požiadal, aby som sa pridal ku kapele, bol som ohromený,“ dodal Angus. S Malcolmom založili AC/DC v roku 1973. Ich starší brat George začal s hudbou ešte skôr, v tom čase mal už slávnu kapelu The Easybeats s obrovským fanklubom. Angus si na úspech staršieho brata zaspomínal mierne vystrašene.
„Spočiatku to bolo dosť desivé. Pamätám si, ako som jedného dňa prišiel domov zo školy a náš dom bol obkľúčený stovkami dievčat. Všade bola polícia. Najskôr som si myslel, že sa stala nejaká nehoda,“ prezradil Young.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorý člen skupiny skončil za mrežami pre vyhrážky zabitím.
- Ktorého člena skupiny Malcolm Young fyzicky napadol.
- Prečo došlo k bitke po koncerte Deep Purple.
- Čo predchádzalo smrti speváka Bona Scotta.
- Pre aký zdravotný problém musel kapelu na čas opustiť ďalší spevák Brian Johnson.