Čo všetko sa nám nepáčilo na 2. sérii Invincible, ktorá oproti tej prvej poriadne zaostáva?
Finále druhej série komiksového, animovaného seriálu Invincible dorazilo takmer tri roky po finálnej časti prvej série. Takáto dlhá pauza sa nedá ospravedlniť ani pandémiou. Prirodzene tak boli očakávania divákov veľmi vysoké. Invincible však sklamal, a to ako z hľadiska kvality animácie, tak poslednou časťou.
Tá spoločne so záporákom cestujúcim naprieč dimenziami akosi len vyfučala doprázdna bez silnejšieho zásahu. Prvú sériu pritom vyhlásili ako tretí najlepší seriál roka 2021 a v recenzii dostal 9,5/10. Prečo teda druhá séria sklamala?
Omni-Man chýba
V prvej sérii hviezdil okrem hlavnej postavy Marka Graysona alias Invincible jeho otec Nolan alias Omni-Man. Najsilnejší muž na planéte Zem zradil a ukázalo sa, že v skutočnosti pracuje pre mimozemskú rasu Viltrumiteov, ktorí si rozširujú galaxiu, a Nolan mal Zem oslabiť pre blížiacu sa inváziu.
V poslednej chvíli však precitol, nechal svojho syna žiť a odletel z planéty. Druhá séria na tento koniec priamo nadväzuje a ukazuje psychické problémy Nolanovho syna a manželky, ktorým sa zrútil svet pred očami.
Mark pritom čelí aj iným problémom a čoraz horšiemu vzťahu, ktorý trpí pre jeho superhrdinské povinnosti. Jeho priateľka Amber je chápavá a tolerantná, ale Mark je často vo vesmíre aj tri mesiace a nikto o ňom nič nevie. Keď majú konečne tiché rande, Amber takmer zomrie, pretože sa jej niekto vyhráža, aby vydieral Marka.
Už po prvej sérii bolo jasné, ako dopadne ich vzťah, no tvorcovia ho len pre to neodflákli. Uveriteľne predali ich bolesť a emotívne scény neutrpeli na kvalite ani pre slabšiu animáciu, ktorá sprevádza druhú sériu.
Animácia je oproti prvej sérii slabšia
V tej je celkovo menej bombastických scén, epických súbojov a veľkolepých bitiek. Keď už aj animácia má šancu zažiariť, nedarí sa jej to, lebo na ňu animátori mali očividne menej peňazí alebo času. Je tak trochu nepochopiteľné, čo tvorcovia robili tri roky, no výsledok je z hľadiska kvality animácie dosť slabý.
Ešte citeľnejšia však bola absencia Omni-Mana. Bol hviezdou prvej série, a to aj vďaka perfektnému hereckému výkonu J. K. Simmonsa (Whiplash). V druhej sérii je však iba v jednej epizóde a následne v niekoľkých krátkych scénach. Po tom, akú mal dôležitú rolu naposledy, je to nepríjemný šok.
Príbeh sa až tak neposunul vpred a tvorcovia sa v druhej sérii venovali osobnostnému vývoju hlavných postáv. Obzvlášť Mark zažil neuveriteľne veľa traumatických udalostí, ktoré ho navždy poznamenali. Seriál to spracoval veľmi dobre a emotívne, ale po troch rokoch čakania zrejme všetci diváci chceli viac než len psychologické útrapy a scény, v ktorých Marka všetci jeho nepriatelia ničia.
Príbeh je stále šokujúci a zaujímavý
Príbeh opäť ponúkol šokujúce dejové prekvapenia, ale občas „oživil“ zabité postavy, čo je škoda, keďže tie scény, ich obety a súboje stratili váhu a zmysel. Po tom, čo v prvej sérii zomrela tretina hlavných a vedľajších postáv, je tak druhá séria na úmrtia postáv slabšia.
Našťastie, ani počas jednej epizódy nenastane nuda a divák sa nevie dočkať, čo sa stane ďalej. Samotný príbeh je veľmi zaujímavý a Mark, Zem a ich spojenci sú stále proti Viltrumiteom prinajlepšom ako otravné muchy, nie hodnotní súperi. Je tak fascinujúce sledovať, ako sa chcú dostať do bodu, keď im budú môcť odolávať.
Skvelé sú aj vedľajšie postavy, ako Markova matka, Eve, Rex alebo jednooký Allen s hlasom Setha Rogena (Superbad, Nabúchaná). V každej časti sa dialo niečo podarené, prekvapivé alebo zaujímavé, takže niektoré slabšie či stereotypné dejové línie neznižujú kvalitu až tak výrazne.
2. séria Invincible je kvalitným animovaným príbehom, ktorý však v deji až tak veľmi nepokročil. Sklamala aj absencia najlepšej postavy – Omni-mana, a slabšia animácia s menej wow momentmi.
Druhej sérii ublížilo aj to, že keď diváci dostali konečne po dvaapolročnom čakaní druhú sériu, tvorcovia ju nepochopiteľne rozdelili na dve časti. Po prvých štyroch častiach tak na ďalšie štyri čakali tri mesiace. Invincible je stále skvelý seriál, ale wow efekt z prvej série sa vyparil a pomalšia séria tak dostáva sedem a pol bodu z desiatich.