Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. marca 2024, 9:46
Čas čítania 0:48
Radka Klučárová

Slovensko slávi úspech: naše lietajúce auto odkúpila čínska firma. O pár rokov to možno bude bežný spôsob dopravy

Slovensko slávi úspech: naše lietajúce auto odkúpila čínska firma. O pár rokov to možno bude bežný spôsob dopravy
Zdroj: Klein Vision
TECH LIETAJÚCE AUTO POSITIVE VIBES SPRÁVY Z DOMOVA SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Slovenský revolučný stroj Aircar v roku 2021 úspešne absolvoval 35-minútový let medzi Nitrou a Bratislavou, teraz ho odkúpila čínska firma.

Slovenské lietajúce auto Aircar, za ktorým stojí spoločnosť KleinVision, vo svete pred pár rokmi zožalo obrovský úspech a dnes o ňom počujeme opäť. Exkluzívne práva na výrobu a používanie lietajúceho stroja od Slovákov odkúpila čínska spoločnosť Hebei Jianxin Flying Car Technology Company, píše prestížna stanica BBC.

Odporúčané
Slovenské lietajúce auto sa stalo hitom britskej BBC: dostalo už takmer 100-tisíc lajkov, ale nechýbajú ani vtipné narážky Slovenské lietajúce auto sa stalo hitom britskej BBC: dostalo už takmer 100-tisíc lajkov, ale nechýbajú ani vtipné narážky 1. júla 2021, 15:41

Britskí novinári v článku spomínajú, že revolučný dopravný prostriedok vyvíjali a testovali v Európe a v roku 2021 úspešne absolvoval 35-minútový let medzi Nitrou a Bratislavou. Prvý let však v skutočnosti absolvoval ešte v roku 2020 v Piešťanoch, vtedy však letel približne iba 7 minút vo výške 300 metrov. Osvedčenie o letovej spôsobilosti od slovenského dopravného úradu Aircar získal v roku 2022. 

Lietajúci automobil poháňa BMW motor a bežné palivo. Z „pozemného“ auta sa na lietajúci stroj transformuje približne za dve minúty. Na prevádzku stroja je však stále nevyhnutná pristávacia dráha, ktorú napríklad vertikálne pristávajúce drony už nepotrebujú. 

Čína má veľké plány v oblasti inovácií dopravy. Podobne ako elektromobily, aj kompaktné lietajúce stroje by v budúcnosti chceli expandovať do celého sveta. Čínska firma Autoflight minulý mesiac úspešne uskutočnila skúšobný 20-minútový let dronu medzi mestami, ktoré sú od seba autom vzdialené približne 3 hodiny cesty.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BBC News (@bbcnews)

Domov
Zdieľať
Diskusia