Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
16. decembra 2023, 14:30
Čas čítania 5:43
Jana Chovancová

Alergia na ejakulát, šport či peniaze. Aké sú príznaky netradičných alergií? Odpovedá odborník

Alergia na ejakulát, šport či peniaze. Aké sú príznaky netradičných alergií? Odpovedá odborník
Zdroj: Unsplash/Simon Kadula
ZDRAVIE ALERGIE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

V článku si prečítaš, aké zvláštne alergie existujú, ktoré príznaky ich sprevádzajú, ale aj to, ako sa dajú liečiť. O svoje poznatky sa podelil odborník, ktorý ti dá cenné rady.

Červené oči, výtok z nosa či svrbenie. O týchto príznakoch si už určite počul. Alergici ich však veľmi dobre poznajú aj z vlastnej skúsenosti. Podľa American Academy of Allergy Asthma & Immunology trpí na celom svete alergiami až 40 percent populácie. Dnešná pokročilá medicína pozná množstvo riešení na zmiernenie či odstránenie príznakov. Nie vždy však boli k dispozícii.

Ak sleduješ náš web, určite ti neuniklo, že naň pravidelne prispievame aj článkami o zdraví. Nájdeš tam napríklad rubriku Čo sa deje s tvojím telom, keď..., v ktorej nájdeš vedecky podložené zaujímavosti o mechanizmoch ľudského tela. Snažíme sa prinášať ti kvalitný content, preto ak sa ti naša tvorba páči, podpor redakciu a staň sa členom klubu Refresher+.

Odporúčané
Pri sexe môžeš cítiť zvláštne vône a chute na jazyku. Čo sú halucinácie a kedy vznikajú? Opýtali sme sa neurologičky Pri sexe môžeš cítiť zvláštne vône a chute na jazyku. Čo sú halucinácie a kedy vznikajú? Opýtali sme sa neurologičky 23. novembra 2023, 12:30

Zaujímalo nás, aké rôzne bizarné alergie existujú a ako ich dokážeme rozpoznať. Na naše otázky odpovedal profesor Miloš Jeseňák zo Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie, ktorá má na Instagrame profil s rôznymi zaujímavými a poučnými príspevkami. Dozvieš sa napríklad, ako môže alergia na latex ovplyvniť tvoj milostný život, ale aj to, s akými problémami sa môžu stretnúť ľudia s alergiou na ejakulát.

kondom
Zdroj: Unsplash/Deon Black/volně k užití

Určite to nepouži ako výhovorku, ochrániť sa dá aj inak

Kto by to bol povedal, že aj počas súlože ťa môžu prekvapiť alergické reakcie? Dôvodov môže byť hneď viacero. Jednou z nich je alergia na latex, ktorú má 1 až 5 percent bežnej populácie a takmer 12 percent zdravotníkov. Z tejto látky sa vyrábajú zdravotnícke rukavice, ale napríklad aj prezervatívy.

„Prejavy sú rôzne, od najmiernejších kožných vyrážok až po závažnú anafylaxiu (najťažšiu alergickú reakciu, pozn. red.). Dnes však existuje veľa latex-free výrobkov, čo môže byť riešením. Zaujímavou je forma skríženej reakcie medzi latexom a niektorými potravinami, napríklad avokádom, banánom či jedlým gaštanom. Táto forma alergie sa označuje ako latex – ovocie syndróm,“ hovorí profesor. 

Vieme, že pri pohlavnom styku sa dá efektívne vyhnúť oplodneniu napríklad použitím prezervatívu. Mnohé z nich sa však vyrábajú práve z latexu. Človek tak najmä pri prvom použití, keď ešte netuší, že alergiu na latex vôbec má, môže pocítiť nepríjemné príznaky alergie. Zaujímalo nás, či môžu byť príznaky aj život ohrozujúce.

Odporúčané
KVÍZ: Dokážeš pomenovať lekárov podľa ich špecializácie? KVÍZ: Dokážeš pomenovať lekárov podľa ich špecializácie? 1. marca 2024, 16:35

„Áno, určite, aj boli opísané také prípady. Prejavy môžu byť od najmiernejších, napríklad podráždenie pokožky, svrbenie, vyrážka, až po sťažené dýchanie a anafylaxiu. Pre týchto jedincov sú k dispozícii bezlatexové kondómy,“ vysvetľuje Miloš Jeseňák.

Alergia na ejakulát môže skomplikovať otehotnenie.
Alergia na ejakulát môže skomplikovať otehotnenie. Zdroj: Unsplash/Becca Tapert/volně k užití

Orálny sex s kondómom aj problém s otehotnením

Podľa profesora existuje aj alergia na niektoré bielkoviny obsiahnuté v ejakuláte muža.

„Stretol som sa s niekoľkými pacientkami, ale neriešil som to ja, odoslal som ich na iné pracovisko, ktoré sa danou problematikou zaoberá. Alergia na ejakulát môže byť nielen príčinou alergických reakcií, ale aj problémom pri otehotnení takéhoto páru. Prejavy sú najmä v podobe rôznych kožných reakcií v mieste kontaktu s touto tekutinou, ktoré mala asi tretina všetkých pacientiek, ale ojedinele boli opísané aj systémové formy alergie,“ hovorí. 


Plodnosť takéhoto páru podľa profesora nebýva v dôsledku tejto alergie znížená a otehotnenie je možné. Pri závažných alergických reakciách však môže byť rizikové. „V prípade snahy o otehotnenie je možné skúsiť desenzibilizačnú liečbu, inou možnosťou je umelé oplodnenie,“ dodáva profesor Jeseňák a upozorňuje, že pri alergii na ejakulát je problém akákoľvek sexuálna aktivita aj orálny sex. 


„Liečba je podľa typu reakcií či ich závažnosti. Riešením je používanie kondómu, ale v literatúre možno nájsť aj rôzne desenzibilizačné protokoly na navodenie tolerancie. Na zmiernenie kožných či slizničných reakcií možno užiť preventívne antihistaminikum,“ uzatvára tému alergie na ejakulát profesor.

Alergia na alkohol sama osebe síce neexistuje, môžeš mať však alergiu na jednotlivé zložky niektorých alkoholických nápojov.
Alergia na alkohol sama osebe síce neexistuje, môžeš mať však alergiu na jednotlivé zložky niektorých alkoholických nápojov. Zdroj: Unsplash/Aleisha Kalina

Alergia na alkohol či na cvičenie? Existuje

Aj keď sa pri alkohole často nebavíme o pravej alergii, teda imunitne podmienenej reakcii, ale o intolerancii, ktorá s imunitným systémom nemá spoločné nič, prejavy môžu byť podobné. Podľa profesora však existuje alergia na niektoré zložky v alkoholických nápojoch, napríklad na lepok v pive, peľové zrná v niektorých bylinkových likéroch alebo na niektoré zložky vína. Problémom podľa neho môžu byť aj farbivá pridávané do niektorých alkoholických nápojov.

Odporúčané
Týždeň som chodila bez nohavičiek. V električke som si nesadala a neustále som musela prať Týždeň som chodila bez nohavičiek. V električke som si nesadala a neustále som musela prať 25. februára 2024, 9:30

„Ak ide o alergiu na danú zložku v alkoholickom nápoji, je potrebné úplné vynechanie konzumácie tohto nápoja či miešaných nápojov s jeho obsahom. Ak sa objavia alergické prejavy, tak sa liečia klasickými antialergickými liekmi, napríklad antihistaminikami či kortikoidmi,“ hovorí profesor. Dodáva, že medzi príznaky patrí napríklad kožná vyrážka, sťažené dýchanie či bolesť brucha.

Po alergii na alkohol síce určite netúži mnoho Slovákov, potrápiť však môže aj alergia na cvičenie, ktorá je podľa jeho slov veľmi špecifická a má pestré spektrum klinických prejavov: od žihľavky na koži až po sťažené dýchanie či najzávažnejšiu formu alergie – anafylaxiu. Tá sa podľa profesora často spája s konzumáciou niektorých potravín pred športovou aktivitou, ako napríklad potravín s obsahom lepku.

„Tento stav sa označuje ako cvičením indukovaná potravinami asociovaná anafylaxia. Zaujímavé je, že samotné cvičenie a samotná konzumácie danej potraviny k reakcii nevedie, len ich vzájomná kombinácia. Od tejto športom indukovanej alergie treba odlíšiť napríklad zhoršenie astmy po fyzickej námahe, kde ide len o nešpecifický podnet provokujúci stiahnutie priedušiek,“ vysvetľuje Miloš Jeseňák. Viac o alergii na šport si môžeš prečítať tu.

Alergia na mince sa môže prejaviť aj ekzémom.
Alergia na mince sa môže prejaviť aj ekzémom. Zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Ak si bankár, nechceš ju mať

Profesor Jeseňák sa stretol aj s alergiou na peniaze. Tá môže byť nebezpečná pre človeka, ktorý s peniazmi prichádza do styku pravidelne, napríklad pri výkone práce.

Odporúčané
Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? Vyskúšala som metódu skorého vstávania, ktorú praktizujú miliardári. Sľúbila, že mi zmení život. Ako to dopadlo? 22. februára 2024, 14:30

„V tomto prípade ide najčastejšie o kontaktnú alergiu na nikel, ktorý je obsiahnutý v minciach. Prejavy sú najmä lokálne, na rukách, ktoré sú najčastejšie v kontakte s mincami. Prejavy môžu byť mierne, ale aj veľmi nepríjemné, obvykle v podobe zápalu kože na rukách,“ vysvetľuje Miloš Jeseňák a dodáva, že môže ísť o začervenanie, pálenie či svrbenie rúk a objaviť sa môže aj ekzém.

„Pri takejto dokázanej alergii je potrebné okrem lokálnej liečby v podobe protizápalových krémov, samozrejme, používanie rukavíc pri kontakte s mincami, najmä ak ide o pravidelnú profesionálnu expozíciu napríklad u pokladníčok či zamestnancov bánk,“ dodáva. 

💡Vieš, že...?
„Spomedzi potravín je zaujímavou čoraz častejšia alergia na červené mäso, čomu obvykle predchádza uštipnutie kliešťom, ktorého sliny obsahujú podobný alergén. To vedie k senzibilizácii daného jedinca a následne reakciám pri konzumácii červeného mäsa,“ hovorí profesor Jeseňák o ďalšej nezvyčajnej alergii. „Keďže celosvetovo výskyt alergií z roka na rok stúpa, budeme sa čoraz častejšie stretávať s rôznymi aj atypickými formami alergií či novými nezvyčajnými alergénmi,“ dodáva. 

Alergia je nesprávna reakcia imunitného systému na vonkajšie neškodlivé podnety.
Alergia je nesprávna reakcia imunitného systému na vonkajšie neškodlivé podnety. Zdroj: Unsplash/Bermix Studio

Čo je vlastne alergia a z čoho vzniká? Náhľad do histórie 

Začalo sa to kýchnutím. V roku 1859 anglický lekár Charles Harrison Blackley pocítil šteklenie v nose a kýchol si. Vedel o sebe, že ho sezónne trápi slzenie očí aj nádcha. Sennú nádchu už síce vtedy poznali, no Blackley sa rozhodol pozrieť na to, čo je jej príčinou. Jednou z vtedajších populárnych teórií bolo teplo, druhou ozón.

Odporúčané
Netflixtída, selfietída aj závislosť od internetového nakupovania. S novodobými technológiami prichádzajú aj moderné diagnózy Netflixtída, selfietída aj závislosť od internetového nakupovania. S novodobými technológiami prichádzajú aj moderné diagnózy 20. februára 2024, 9:30

Blackley však predpokladal, že príčina kýchania súvisí s kvitnutím rastlín. Po viacerých rokoch pokusov na vlastnom tele sa mu to aj podarilo dokázať. Hoci vtedy ešte neexistovala žiadna účinná liečba a mnohí ďalší lekári a vedci alergie dôkladne skúmali, všetko sa začalo meniť až začiatkom 20. storočia.

Napriek tomu, že s ňou mnoho ľudí žije, niektorí ani nevedia, čo alergia vlastne je. Podľa profesora Jeseňáka alergiu definuje nesprávna reakcia imunitného systému na neškodné vonkajšie podnety. To znamená, že pri vzniku alergie imunitný systém nesprávne vyhodnotí nejaký podnet zvonku, ako napríklad potravinu, peľ či liek, a začne proti nemu bojovať v snahe odstrániť ho z tela.

Ak ju mali tvoji rodičia, je vysoká pravdepodobnosť, že ju budeš mať aj ty

„Žiaľ, tento ‚boj‘ a strata správneho rozhodovania sa imunity vedú ku klinickým prejavom alergie a k ťažkostiam. Vznik alergie je výsledkom kombinácie genetickej predispozície od rodičov a rôznych faktorov prostredia, ako napr. znečistenie ovzdušia, prídavné látky v potravinách, infekcie a podobne,“ hovorí profesor a dodáva, že rozdiel medzi alergikom a nealergikom je v tom, že alergik reaguje na podnety, ktoré bežný zdravý človek v danej dávke toleruje.

„Ak sú obaja rodičia alergici, riziko pre dieťa, že bude alergikom, je skoro 80 %. Riziko alergií zvyšuje aj fajčenie, či už aktívne, alebo pasívne,“ dodáva profesor Jeseňák. Najviac náchylní stať sa alergikmi sú podľa neho ľudia s výskytom alergií u rodičov či súrodencov alebo ľudia žijúci v industriálnych znečistených oblastiach.

Odporúčané
Študentka vyhrala v našej súťaži laserovú operáciu očí za 1 600 eur. Ako dopadol zákrok? (REPORTÁŽ) Študentka vyhrala v našej súťaži laserovú operáciu očí za 1 600 eur. Ako dopadol zákrok? (REPORTÁŽ) 14. februára 2024, 16:00

Zaujímalo nás aj to, ktoré alergie sú vo svete najviac bežné. V prípade potravinovej alergie je podľa profesora u detí najviac častá alergia na mlieko, vajcia, pšeničnú múku, sóju či orechy vrátane arašidov. U dospelých ľudí sú zase orechy, ryby, sója a morské plody. Okrem potravinových alergií však rozlišujeme aj alergie dýchacieho systému.

„Pri alergiách dýchacieho systému sú najčastejším alergénom roztoče, pele drevín, stromov, tráv a burín. Sú tu aj geografické rozdiely. V USA je častá respiračná alergia na šváby, zatiaľ čo v Európe je raritná. Z hľadiska samotnej Európy je na severe najčastejšia alergia na brezu, u nás skôr na trávy. Pri burinách je to na juhu skôr ambrózia, na severe palina. Globálne otepľovanie však postupne presúva niektoré alergény aj do vyššie položených nadmorských oblastí,“ vysvetľuje profesor.

Domov
Zdieľať
Diskusia