V blízkom čase nás čakajú viaceré nebeské úkazy.
Cez víkend sa na našom území opäť objavila polárna žiara. Uvidieť ju budeš môcť aj v najbližších mesiacoch. Astrofotograf odhaduje, že by v priebehu budúceho roka mohla byť ešte dva-tri razy viditeľná voľným okom. „Keďže sa Slnko blíži k vrcholu svojho jedenásťročného cyklu, polárnu žiaru očakávam prakticky stále,“ uviedol pre tvnoviny.sk fotograf Peter Horálek.
Prečo polárna žiara vzniká?
Polárna žiara vzniká v dôsledku uvoľňovania sa magnetického poľa vo forme fotoerupcií obsahujúcich obrovské množstvo nabitých častíc. Pri stretnutí so zemským vzduchom potom spôsobuje polárne žiary. „Približne každých jedenásť rokov je Slnko takto búrlivé a polárnych žiar je oveľa viac ako v čase minimálnej slnečnej aktivity. Slnko dosiahne svoje maximum v priebehu nasledujúceho roka,“ uviedol fotograf.
Polárna žiara na Slovensku však nie je nejaká novinka. Aj pred desiatkami rokov boli u nás v dôsledku vysokej slnečnej aktivity polárne žiary viditeľné. Nemali sme však dostatočne rýchle siete a neboli sme vopred informovaní.
Čakajú nás aj ďalšie nebeské úkazy
Do konca decembra si môžeš vychutnať aj pohľad na padajúci meteorický roj Geminíd či astronomický úkaz tzv. hviezdokopy s názvom Plejády. Plejády tvoria hviezdokopu v blízkosti súhvezdia Býk (vpravo dole od Mesiaca). Pozorovať ju môžeš aj voľným okom.
Ďalším zaujímavým úkazom bol pondelkový posledný spln pred zimným slnovratom, ktorý sa nazýva podľa starého farmárskeho almanachu „bobrí“, informuje iMeteo.sk. Je to preto, že v tomto časovom období sa bobry vo veľkom začínajú ukrývať pred blížiacou sa zimou.
Iné, menej známe názvy symbolizujú nástup chladného počasia alebo zvierat, ktoré sa pripravujú na zimu – mrznúci mesiac, mesiac sihov či mesiac jelenej ruje. Po novembrovom splne bude nasledovať decembrový spln, ktorý je podľa almanachu známy ako „studený“ mesiac.