Burčiak obsahuje veľa vitamínov (najmä skupiny B), minerály, železo či zinok. Daj si však pozor na dennú dávku.
Otvorenie burčiakovej sezóny je prestížna udalosť a vinárstva sa predbiehajú v tom, ktoré príde s ponukou ako prvé. Vďaka svetložltej až zlatistej farbe a ovocnej aróme je priam symbolom prichádzajúcej jesene. Všetko závisí od počasia a aj preto sa burčiak dostáva na pulty vinárstiev až týždeň po oficiálnom termíne, ktorý je podľa zákona 15. august. Predáva sa až do 31. decembra.
Prospieva nervom aj pleti
Burčiak má okrem výnimočnej sladkokyslej chuti mnohé blahodarné účinky. Obsahuje veľa vitamínov (najmä skupiny B), minerály, železo či zinok. Pozitívne pôsobí na trávenie, nervovú sústavu a dokonca aj na pleť, píše v tlačovej správe vinárstvo Shebo Winery, ktorého vinohradnícky rod sa datuje od 16. storočia. Rodina vlastní viac ako 500 hektárov viníc v troch vinohradníckych oblastiach.
Burčiak by mal obsahovať optimálne štyri a maximálne šesť percent alkoholu, takže ho v nápoji ani neucítiš. Ideálna denná dávka by nemala presiahnuť tri decilitre.
„Prvý burčiak je najvzácnejší a naši zákazníci sa naň vždy veľmi tešia. Je takou chutnou
a voňavou predzvesťou jesene,“ hovorí marketingová manažérka Shebo Winery Dagmar Šebová.
Pravý burčiak by mal byť vyrobený z čisto slovenského hrozna a v registrovanom
slovenskom vinárstve. Zväčša ide o produkt pripravený z voňavej skorej odrody hrozna, akou je Irsai Oliver, Muškát moravský alebo Müller Thurgau.
Ako spoznať nepoctivého výrobcu
Počas sezóny burčiakov sa každoročne objavujú na trhu aj nepoctiví výrobcovia, ktorí si
pomáhajú pridaním cukru, a tak znehodnocujú tento inak tradičný zdravý a chutný nápoj.
„Nie je burčiak ako burčiak. Kvalitný a poctivý burčiak vydrží len pár dní, neskôr sa mení na takzvaný rampáš. Pri kúpe burčiaka je preto dôležité ustrážiť si, či má správnu farbu, chuť a arómu,“ upozorňuje marketingová manažérka Shebo Winery Dagmar Šebová. Mierny kal v nápoji je pritom prirodzený jav. Vytvárajú ho kvasinky, ktoré neustále pracujú.
Burčiak je hroznový mušt, ktorý kvasí, a je v podstate medziproduktom, ktorý vzniká pri výrobe vína. „Ak je však burčiak príliš tmavozelený, signalizuje to buď nedostatočne vyzretú alebo nahnitú surovinu, zoxidovanie burčiaku, alebo zmenu na rampáš s vyšším obsahom alkoholu,“ dodáva Šebová.
Sezóna oberačiek sa oficiálne začala v polovici augusta a už sú tu prvé limitované ochutnávky. U nás budeš môcť burčiak tradične ochutnať na obľúbených vinobraniach v Modre (8. až 10. september), Pezinku (22. až 24. september) aj Rači (15. až 17. september).