Chipperfield je 52. víťazom prestížnej Pritzkerovej ceny za architektúru. Je považovaná za najvýznamnejšie ocenenie v medzinárodnej architektúre.
Pritzkerova cena za architektúru je považovaná za najvýznamnejšie spomedzi ocenení v medzinárodnej architektúre. V architektonických kruhoch je známa aj ako „architektonická nobelovka“. Medzinárodné ocenenie sa udeľuje každoročne žijúcemu architektovi za víziu, talent a odhodlanie. Cena za rok 2023 patrí britskému architektovi Davidovi Chipperfieldovi.
Je známy svojou úctou k histórii a kultúre, myslí si, že architektúra môže pomôcť nášmu životu a rituálom. Stavby s Chipperfieldovým podpisom spája moderný dizajn a minimalizmus, ktorý rešpektuje mestské aj prírodné prostredie. On sám architektúru vníma ako prínos, pomocou nej môžu aj architekti poukazovať na problémy ako zmena klímy či spoločenská nerovnosť.
„Uvedomujem si, že ako architekt mám oveľa dôležitejšiu a významnejšiu úlohu. Vytváram krajší, spravodlivejší a hlavne udržateľnejší svet. Je to pre mňa výzva, ktorej sa musím postaviť, aby som inšpiroval mladšiu generáciu. Tá potom prijme zodpovednosť a víziu oveľa odvážnejšie,“ cituje Chipperfielda Pritzker Prize.
Nedrží sa aktuálnych trendov
Architekt David Chipperfield sa narodil v Londýne, kde vyštudoval odbor Architectural Association na Architectural Association School of Architecture. Počas štúdia mal možnosť pracovať s významnými osobnosťami architektúry, ako napríklad Richard Rogers či Norman Foster. Vlastné štúdio David Chipperfield Architects založil v roku 1985. Počas svojho života vytvoril viac ako 100 budov po celom svete, ktoré sú známe elegantným a jednoduchým dizajnom.
Chipperfieldové projekty sa vyznačujú svojou rozľahlosťou, pozornosť venuje aj vonkajšiemu priestoru, ktorý obklopuje budovu. Jeho stavby majú dostatok svetla aj vďaka veľkým vstupom. Identifikačným prvkom sú taktiež monumentálne schodiská a krásne výhľady na okolitú mestskú krajinu.
Nie je mu cudzia ani otázka ekológie, vo svojej práci poukazuje na udržateľnosť. Navrhol mnoho rezidencií a urbanistických stavieb v celej Ázii, Európe a Severnej Amerike. Jeho kancelárie nájdeš v Londýne, Miláne, Berlíne, Šanghaji i Santiago De Compostela.
Jedným z prvých veľkých projektov jeho štúdia bolo múzeum River and Rowing na rieke Temža v Londýne, ktoré dokončil so svojím ateliérom v roku 1997. Za jeho najvýznamnejšie projekty sa považuje Verejná knižnica v Des Moines, britská galéria Turner Contemporary, prepracované Neues Museum v Berlíne či obrovská centrála BBC v Glasgowe.
„David sa vyhýba trendom, ale nie je arogantný. Jeho práca prepája tradíciu a inovácie. Poukazuje na ľudskosť a históriu. Diela s jeho rukopisom definuje európsky klasicizmus, povaha Británie, no cítime v nich aj jemnosť Japonska. Váži si kultúrnu rozmanitosť,“ hovorí Tom Pritzker, predseda spoločnosti Hyatt Foundation, ktorá je hlavným sponzorom ceny.
Odovzdávanie cien za rok 2023 sa bude konať v máji v gréckych Aténach. V minulosti boli za svoju prácu ocenení napríklad Frank Gehry, Zaha Hadid či Tadao Ando. Okrem toho, že architekt cenou získa prestíž a medailu, bude odmenený finančnou odmenou vo výške 100 000 dolárov.