Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
8. februára 2023, 12:30
Čas čítania 6:11
Martin Adam Pavlík

Nesúhlasila by som s nahotou vo filme, pokiaľ by mala slúžiť len na prilákanie diváka, vraví herečka Dana Droppová (Rozhovor)

Nesúhlasila by som s nahotou vo filme, pokiaľ by mala slúžiť len na prilákanie diváka, vraví herečka Dana Droppová (Rozhovor)
Zdroj: Continental film/Igor Stančík
REFRESHER DANA DROPPOVÁ SLOVENSKÉ FILMY SLÚŽKA
Uložiť Uložené

Talentovanú herečku sme vyspovedali po premiére historickej drámy Slúžka.

„Každý z nás je rovnocenný. Tam sa to celé začína aj končí. Nič viac a nič menej,“ povedala v osobnom rozhovore herečka Dana Droppová, ktorá momentálne žiari v novom slovenskom filme Slúžka. Režírovala ho Mariana Čengel Solčanská (Únos, Sviňa) a pozrieť si ho môžeš v kine.

Dana sa narodila v Liptovskom Mikuláši a vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Pôsobí v Divadle Jána Palárika v Trnave a má za sebou viaceré televízne, filmové aj divadelné projekty. Predstavila sa v politickom trileri Sviňa, historickom televíznom filme Anatómia zrady, no vidieť si ju mohol aj v rozprávke Hodinárov učeň alebo v seriáli Sestričky. 


Herečka porozprávala o tom, ako sa popasovala s nahotou a so sexuálnymi scénami vo filme Slúžka, či o tom, ako sa cítila po boku skúsených hereckých kolegýň. Okrem iného prezradila aj to, čo jej z nakrúcania filmu utkvelo najviac v pamäti alebo čo si myslí o tom, ako dnes spoločnosť pristupuje k ženám a k láske ľudí rovnakého pohlavia. 

Dana Droppová
Zdroj: Continental film/Reiko Kolatsk
V Refresheri ti pravidelne prinášame recenzie najnovších titulov, profily známych osobností, články zo zákulisia natáčania či rozhovory s tvorcami. Ak chceš podporiť naše úsilie a získať neobmedzený prístup k článkom, pridaj sa do klubu Refresher+.

Vo filme Slúžka si si prvýkrát zahrala hlavnú úlohu. Oslovila ťa priamo režisérka Mariana Čengel Solčanská s tým, že chce, aby si postavu Anky hrala práve ty, alebo si sa tam dostala cez konkurz?

S Marianou som sa stretla na natáčaní jej filmu Sviňa a neskôr ma oslovila s tým, že by chcela, aby som v jej pripravovanom filme Slúžka hrala hlavnú postavu Anku.

Pomohlo ti pri rozhodovaní to, že ste už predtým spolupracovali?

Určite áno, pri natáčaní filmu Sviňa Mariana videla čiastočne môj spôsob práce, ja som videla, ako pracuje a rozmýšľa ona, a vzájomne sme si, myslím, sadli.

 

Cítila si pred nakrúcaním Slúžky alebo počas neho väčší tlak ako inokedy, keďže bola takmer všetka pozornosť tentoraz upriamená na teba? 

Mala som pred tým veľký rešpekt. Čo sa týka mojej roly, niečo som si pripravila vopred, mala som istú predstavu, ako by som Anku chcela stvárniť, pričom do veľkej miery ma smerovala prirodzene práve Mariana.

Odporúčané
Tomáš Maštalír: Občas sa neviem zorientovať v tom, aký je deň. Niekedy je pre mňa najväčší relax obyčajný spánok (Rozhovor) Tomáš Maštalír: Občas sa neviem zorientovať v tom, aký je deň. Niekedy je pre mňa najväčší relax obyčajný spánok (Rozhovor) 17. marca 2024, 9:30

Okrem toho som mala k dispozícii aj knižnú predlohu, avšak filmové spracovanie sa či už od knižného spracovania, alebo od priamych spomienok na skutočnú pani Anku dosť líši. Pokiaľ ide o film, slúžili najmä ako inšpirácia a podnet na jeho vytvorenie.

Nehovoriac o tom, že keď prídete na pľac, do toho špecifického prostredia a stretnete sa so svojimi hereckými kolegami, s ktorými máte interpretovať text, musíte sa koniec koncov opäť aj tak prispôsobiť okolnostiam a musíte začať v podstate tvoriť odznova priamo na mieste. Do istej miery je to intuitívny proces a veľmi často na pľaci reagujete inak, než ste si predstavovali, že reagovať budete. Nedokážete sa teda úplne pripraviť na to, čo vás čaká.
 

Bola si obklopená skúsenými herečkami ako Aňa Geislerová, Zuzana Mauréry alebo Vica Kerekes. Dali ti počas nakrúcania nejaké rady? Ako na teba pôsobili?

Bolo to celé veľmi príjemné. Všetci herci na pľaci vytvorili uvoľnenú a priateľskú atmosféru a dobrú náladu. Za seba to vnímam ako potrebnú, až nutnú vec na to, aby som sa vedela dostatočne uvoľniť v práci, či už sa to týka hrania na javisku, alebo pred kamerou.

Nahota síce je intímna vec, no je nám každému vlastná, každý ju poznáme možno v trochu inej podobe, no v podstate máme každý rovnaké telo a rovnako intímne sa dá aj nasnímať.

Máš aj nejakú vtipnú príhodu z nakrúcania?

Mám ich viacero, ale myslím si, že nie sú pre čitateľov príliš zaujímavé. (smiech) V každom prípade, strávili sme spolu kopec času, už len počas prvej etapy nakrúcania sme spolu boli približne mesiac.

Mali sme čas spoznať sa navzájom a spriateliť aj mimo kamier. Jeden moment však mám v pamäti pomerne čerstvo. Bolo to asi v druhý deň nakrúcania a mala som v ten deň len obrazy s Aňou Geislerovou.

Počas jedného obrazu, v ktorom som si ju mala v podstate len vypočuť, som zrazu vôbec nevnímala, čo mi hovorí, a v hlave mi šli len dve veci – prečo oproti mne stojí Aňa Geislerová a prečo tu oproti nej stojím ja a čo odo mňa všetci títo ľudia vlastne očakávajú? (smiech)

Odporúčané
RECENZIA: Fentasy pohladí tvoje zmysly, na výborný film to však nestačí RECENZIA: Fentasy pohladí tvoje zmysly, na výborný film to však nestačí 14. marca 2024, 14:00


Absolútne som vtedy netušila, či dokážem naplniť ich predstavy. Musela som si vtedy dať asi na pätnásť minút prestávku, upokojiť sa, prestať plakať, hodiť za hlavu všetky tieto spochybnenia a ísť do toho. Napríklad v tejto chvíli mi veľmi pomohla Mariana.

Zľava slovenská herečka Dana Droppová, režisérka Mariana Čengel Solčanská a česká herečka Radka Caldová a na premiére filmu Slúžka.
Zľava slovenská herečka Dana Droppová, režisérka Mariana Čengel Solčanská a česká herečka Radka Caldová a na premiére filmu Slúžka. Zdroj: Continental Film

Vo filme je veľa nahoty a sexuálnych scén. Ty sama si sa musela v snímke odhaliť. Bolo to pre teba náročné? Mala si stres?

Myslím, že nikto s týmto nie je úplne v pohode. Podľa mňa všetci herci a herečky – aj tí, ktorí už s takýmito scénami majú skúsenosť – to v danom momente nejakým spôsobom prežívajú. Len si nájdu v tej práci systém a vlastný prístup spracovania a narábania s takými okolnosťami. Veľmi ma však potešilo, že pri natáčaní týchto scén som prekvapivo nemala stres ani trému.

Tá nahota bola vlastne len sprevádzajúca okolnosť danej situácie, ktorú sme hrali. Základom, myslím, bolo, že sme sa s Marianou o všetkom vopred rozprávali na rovinu. Predstavila mi dôvod a spôsob, akým chce nahotu vo filme zobrazovať. To je to najdôležitejšie.

Nesúhlasila by som s tým, keby mali byť také zábery vo filme použité samoúčelne na prilákanie diváka. Takýto spôsob tvorby a komunikácie s publikom je stupídny a nechcela by som byť súčasťou projektov, ktoré ponúkajú taký obsah.

V tomto prípade sme sa snažili o úplne prirodzené zobrazenie každodennej nahoty, ktorú každý z nás veľmi dobre pozná. Keďže sme toto všetko prebrali ako s Marianou, tak aj s kameramanom Lacom Janošťákom a ja som s týmto spôsobom zobrazenia súhlasila, pretože to vnímam podobne, mentálne som sa na to pripravila a vyrovnala sa s tým ešte pred samotným natáčaním.

Nahota síce je intímna vec, no je nám každému vlastná, každý ju poznáme možno v trochu inej podobe, no v podstate máme každý rovnaké telo a rovnako intímne sa dá aj nasnímať.

Najmä naši verejní predstavitelia sa dokážu k ženám často stavať absurdným spôsobom, nech ide o akékoľvek otázky. Keď sa pozrieme na iné krajiny, iné zriadenia či režimy, z viacerých stránok výrazne zaostávame.

Aké pre teba vlastne bolo vidieť sa na premiére v plnej kráse na veľkom plátne a pozerať sa na seba takmer dve hodiny? 

Prvýkrát som film videla na plátne na našej svetovej premiére, na filmovom festivale v Tallinne v Estónsku. Samozrejme, rátala som s tým, keďže sa to nakrúcalo pred dvoma rokmi, že nebudem s niektorými scénami, respektíve mojimi výkonmi, úplne spokojná.

Premýšľala som občas nad tým, že teraz by som to už možno zahrala inak. No to je bežné a každý sa s tým stretáva. Nebolo to však prvýkrát, čo som sa na seba pozerala, a tak to pre mňa už nie je úplne nová vec.

Dana Droppová Slúžka
Zdroj: Continental film/Tina Botková

Predošlé filmy Mariany Čengel Solčanskej Únos a Sviňa boli divácky veľmi úspešné. Má podľa teba Slúžka potenciál byť rovnako úspešný film, napriek tomu, že ide o úplne iný žáner a príbeh dvoch homosexuálne orientovaných žien? Predsa len, slovenské publikum je bohužiaľ stále pomerne konzervatívne.

Tento film nemá také promo ako spomenuté snímky a úprimne si neviem predstaviť, aký ohlas tento film bude mať u slovenského publika. Taktiež sa neodvážim tvrdiť, že týmto filmom ideme niečo meniť, aj keď jedným z jeho poslaní je, prirodzene, klásť spoločnosti otázky a nastaviť zrkadlo.

Mňa však prekvapuje, že ide stále o takú tabuizovanú tému a že je to vôbec téma. To je absurdné. Rozprávame predsa iba príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí sa majú radi. Anka a Resi sú ženy, ktoré pochádzajú z odlišného prostredia, no spája ich to, že sú osamelé. Nemajú nikoho, kto by ich vypočul, kto by k nim bol nežný, a aj preto sa tak zblížili.

Myslím, že jedným z riešení tejto témy v našej spoločnosti je prestať sa vlastne takto na to pýtať a týmto spôsobom to rozoberať. Postaviť sa za to, ak dôjde k nejakému upieraniu, no brať to jednoducho tak, ako to je, teda ako samozrejmosť. Nevnímať a nerozprávať sa o tom ako o niečom výnimočnom a zriedkavom, o niečom, čo je potrebné riešiť, pretože nie je. Každý z nás je rovnocenný. Tam sa to celé začína aj končí. Nič viac a nič menej.

Dana Droppová Slúžka
Zdroj: Continental film/Igor Stančík

Film rozpráva nielen o láske rovnakého pohlavia, ale aj o emancipácii žien a ich sile. Ako ty vnímaš dnes postavenie žien v spoločnosti? Čo sa od tej doby, v ktorej sa príbeh filmu odohráva, zmenilo, respektíve nezmenilo?

Nemyslím si, že dnes sú ženy v rovnakom postavení, ako to vidíme v Slúžke. Som však rada za to, že som sa narodila práve na Slovensku a žijem v tejto dobe. Posúvame sa, napredujeme, aj keď nie tak rýchlo, ako by sa v týchto veciach žiadalo. I keď v našej krajine máme jednoznačne na čom pracovať.

A, samozrejme, najmä naši verejní predstavitelia sa dokážu k ženám často stavať absurdným spôsobom, nech ide o akékoľvek otázky. Keď sa pozrieme na iné krajiny, iné zriadenia či režimy, z viacerých stránok výrazne zaostávame.

Chcela by som sa v čo najväčšej možnej miere zaslúžiť o to, aby sme sa posúvali vpred a nie vzad a aby sa vnímanie žien v spoločnosti transformovalo. Ale nielen postavenie žien, ale aj akýchkoľvek marginálnych skupín, aby sme žili vo vyspelej, tolerantnej a citlivej spoločnosti. Do takej by som chcela priviesť svoje deti.

Domov
Zdieľať
Diskusia