„Originálne japonské kimono je pre mňa umeleckým dielom, ktoré absolútne zmenilo smerovanie módneho priemyslu. Ženy ho milujú, pretože sa vlní v rytme chôdze, a ak treba, zakryje nedostatky.“
Pripomína kardigán so štvorcovým rukávom, prispôsobí sa každému tvaru tela a okrem bohatých ornamentov ho krášli viazanie v páse. Keď sa povie kimono, väčšina z nás si predstaví tajomnú a odvážnu gejšu v rozkvitnutej japonskej záhrade.
Na svojich prehliadkach sa ním inšpirovali svetoví dizajnéri ako Alexander McQueen, Balenciaga, Gucci či Yves Saint Laurent, no keby sme sa dnes prešli po nákupnom centre, určite by sme ho našli v nejednom obchode. Obľubujú ho aj Kim Kardashianová, Beyoncé či Catherine Zeta-Jonesová, ktoré si ho obliekajú k bežnému outfitu.
Príbeh kimon – tých celkom prvých a pôvodných, ktoré sa používali ako tradičný, ale najmä japonský slávnostný odev, sa začína písať v dávnom období Heian medzi rokmi 794 a 1192 a pokračuje dodnes. A to aj vďaka Jane Olšinskej, ktorá „zachraňuje“ staré japonské kimoná zo zahraničných skladov a dáva im druhú šancu.
„Dostávajú sa ku mne v katastrofálnom stave, pokrčené, zlisované, špinavé a niekedy dokonca roztrhané. Ako milovník originality som nechcela vytvoriť kópiu, ale zachovať históriu a dať jej nový život,“ povedala pre Refresher.
V Refresheri sa vždy o móde dozvieš viac. Ak ťa bavia články o histórii značiek, inšpiratívnych ľuďoch, ktorí vynikajú v módnom priemysle alebo hľadáš inšpiráciu na svieže outfity, staň sa členom klubu REFRESHER+ a všetky články si prečítaj bez obmedzení.
Originálne japonské kimono je pre Olšinskú umeleckým dielom, ktoré absolútne zmenilo smerovanie módneho priemyslu. „Ženy ho milujú, pretože sa vlní v rytme chôdze, a ak treba, zakryje nedostatky. Vlastniť kimono je ako vlastniť umelecké dielo, ktoré obdivujeme a prezentujeme zároveň. So žiadnym iným módnym odevom som takýto pocit nemala. Pre mňa je to najsilnejší módny gamechanger,“ dodáva ambiciózna Slovenka.
Ste mejkap artistkou, zakladateľkou úspešnej mejkap akadémie STUDIO22, vediete showroom pre second hand kúsky a dnes sa venujete už aj japonským kimonám. Ako by ste opísali svoju osobnosť?
Keď ma niečo nadchne, idem do toho naozaj naplno. Idem na sto percent, neexistuje prekážka, neexistuje pre mňa fráza „že sa to nedá“, nepoznám mieru toho, čo je nemožné. Je to veľmi filozofické, ale asi by som tak nadviazala na kimoná, ktorým sa momentálne venujem. Niektoré dávame reštaurovať v takom stave, že človek nachvíľu stratí nádej a neverí, že z toho niečo bude. Avšak s trochou úsilia a pevnou vôľou, možno s troškou tvrdohlavosti nakoniec zistíme, že keď niečo naozaj chceme, všetko sa dá.
Kde sa zrodila vaša láska ku kimonám?
Láska ku kimonám prišla ako vyústenie mojej celoživotnej fascinácie starodávnymi kultúrami, najmä severoamerickými Indiánmi, samurajmi a domorodými Afričanmi. Pred 15 rokmi som sa začala venovať profesionálne mejkapu a následne módnemu stylingu, čo môj záujem o tradičný odev a celkovú vizáž ešte prehĺbilo.
Kimono sa stalo častou inšpiráciou pre rôzne módne stories do časopisov, ktoré som stajlovala. Posledné roky som si začala intenzívne všímať, že obľubujem špecifické strihy odevu a detailov na ňom. Bolo mi jasné, že v mojom šatníku začínajú prevažovať japonské strihy.
Pred 3 rokmi som si vo vintage second hande v Anglicku kúpila svoje prvé japonské kimono. Ten pocit ľahkosti, vznešenosti, elegancie a ženskosti bol neopísateľný.
Prečo práve poškodené vintage kimoná?
Kimoná, ktoré predávam, nie sú nové a som na to hrdá. Japonci radi predávajú a prezentujú svoju kultúru, ale dodávatelia, od ktorých kimoná kupujem, sa nešpecializujú na reštaurovanie – tento proces zostáva na mne.
V prvom rade by som si však veľmi želala, aby sa ľudia naučili, tak ako to bolo kedysi, že oblečenie má hodnotu. Dnes, keď sa niečo potrhá alebo poškodí, vyhodíme to a vymeníme. Podľa mňa by sme si mali vážiť každý kus oblečenia a pristupovať k nemu ako k veci, ktorá sa môže dediť z generácie na generáciu.
Svojich zákazníkov chcem naučiť budovať si vzťah k odevu, starať sa oň a zanechať aj pre ďalšie generácie ako hodnotné dedičstvo – ako to bolo v minulosti. Oblečenie je klenot.
Zároveň je pre mňa veľmi potrebné upozorňovať na dôležitosť recyklácie v každom smere. Nekontrolovateľná produkcia je cesta ku koncu. Preto chcem svojím kúskom prispieť k zodpovednému a uvedomelému nakupovaniu oblečenia.
Ide o pravé japonské kimono? Nájdeme u vás rôzne druhy, alebo sa zameriavate na jeden špecifický typ?
Áno, ide o pravé japonské kimono. Všetky kimoná, ktoré sú a budú v predaji, sú kategoricky vintage alebo second hand a sú naozaj rôznorodé. Tie najluxusnejšie a najstaršie, ktoré sa používali napríklad ako slávnostný či svadobný, alebo dokonca smútočný odev, sú vyrobené z hodvábu, hodvábneho brokátu či saténu.
čo sa dozvieš po odomknutí?
- S čím skombinovať tradičné japonské kimono a ako ho dostať do moderného šatníka.
- Aký je rozdiel medzi ženským a pánskym kimonom.
- Ako prebieha reštaurovanie kimón a ako ich udržiavať doma.
- Ako Jana Olšinská vníma prezentovanie japonskej kultúry a či sa už na Slovensku stretla s negatívnymi ohlasmi na šírenie cudzieho kultúrneho dedičstva.
- V akej cene sa pohybujú nové, vintage a second hand kimoná.