Dodávky moderných zbraní potvrdilo Dánsko, Taliansko či Poľsko. Americký minister obrany vyjadril radosť z množstva úplne nových oznámení o poskytnutí bezpečnostnej pomoci pre Ukrajinu.
Lídri západných krajín sa dohodli, že na Ukrajinu pošlú viac zbraní. Spoločné rozhodnutie približne 20 krajín pomôcť Kyjevu brániť sa pred ruskou agresiou oznámil americký minister obrany Lloyd Austin. Do virtuálneho zasadnutia kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny sa zapojilo viac ako 40 krajín. Boje na Ukrajine prebiehajú už celé tri mesiace.
Lloyd Austin naznačil, že na základe dohody takmer päťdesiatky vedúcich predstaviteľov rezortov obrany poputujú na Ukrajinu modernejšie zbrane ako doteraz. Minister, ktorý predstúpil pred novinárov v Pentagóne, odmietol špecifikovať, či USA na Ukrajinu pošlú špičkové mobilné raketomety, o ktoré ich požiadala.
I was delighted that more than 40 countries joined today’s virtual Ukraine Defense Contact Group meeting. We had a highly productive set of discussions, and we welcomed a host of brand new security assistance announcements from literally all over the world: (1/5) pic.twitter.com/NHKgeZ5TAZ
— Secretary of Defense Lloyd J. Austin III (@SecDef) May 24, 2022
Spomenul však, že Dánsko súhlasilo s poskytnutím odpaľovacieho zariadenia protilodných rakiet Harpoon a munície slúžiacej na obranu ukrajinského pobrežia. „Mnohé krajiny darujú nesmierne potrebnú delostreleckú muníciu, systémy pobrežnej obrany a tanky a iné obrnené vozidlá. Ďalšie krajiny sa prihlásili s novými záväzkami v oblasti výcviku.“
Bojové vrtuľníky, tanky a rakety už Ukrajine stihlo darovať Česko. Tento týždeň nové dodávky delostreleckých systémov a munície avizovalo Taliansko, Grécko, Nórsko a Poľsko. Americký minister obrany označil práve delostrelectvo za kľúčový prvok obrany, keďže v ostatných týždňoch sme boli na východe Ukrajiny svedkami vážnych delostreleckých prestreliek.