Trojčlenná súdna porota prirovnala komentovanie plešivosti na pracovisku k tomu, ako keď kolega v práci adresuje žene poznámky týkajúce sa veľkosti jej pŕs.
Ak v práci nazveš svojho kolegu plešatým, môže ísť o sexuálne obťažovanie, rozhodol Britský zamestnanecký senát (súdny orgán, ktorý rozhoduje o pracovných a zamestnaneckých záležitostiach alebo sporoch – pozn. red.).
Podľa verejnej inštitúcie so štatutárnou právomocou totiž používanie tohto slova predstavuje formu diskriminácie, informoval britský denník Independent. Trojčlenná súdna porota prirovnala komentovanie plešivosti mužov na pracovisku k tomu, ako keď kolega v práci adresuje žene poznámky týkajúce sa veľkosti jej pŕs.
Rozhodnutie súdu prišlo v spore s elektrikárom Tonym Finnom, ktorý zažaloval svojho bývalého zamestnávateľa – malý rodinný podnik British Bung Company so sídlom v Yorkshire.
Vo firme pracoval takmer 24 rokov a žaloval ju pre nespravodlivé prepustenie a sexuálne obťažovanie. Vedúceho závodu obvinil z toho, že ho nazval „tučným plešatým ko**tom“. Vzhľadom na to, že plešivosť sa vyskytuje predovšetkým u mužov, súd rozhodol, že ide o pomenovanie spájané s pohlavím a jeho použitie v pejoratívnom kontexte sa preto javí ako forma diskriminácie.
„Tieto poznámky boli obvineným vyslovené s cieľom narušiť dôstojnosť žalobcu a vytvoriť pre neho zastrašujúce, nepriateľské, ponižujúce alebo urážlivé prostredie,“ uvádza sa v rozsudku. Finn napokon uspel nielen so žalobou vo veci sexuálneho obťažovania, ale aj s nespravodlivým prepustením.