Ich zistenia naznačujú, že účinky koronavírusovej infekcie možno nájsť u pacientov aj viac ako šesť mesiacov po ochorení.
Ako píšu Sky News, nová štúdia zistila, že pacienti, ktorí prekonali závažné infekcie covidu, trpia rovnakou kognitívnou poruchou, ktorou ľudia zvyčajne prechádzajú vo veku 50 až 70 rokov. Tím vedcov z Cambridgeskej univerzity a Imperial College London tvrdí, že ide o ekvivalent straty 10 bodov IQ.
Ich zistenia naznačujú, že účinky koronavírusovej infekcie možno nájsť u pacientov aj viac ako šesť mesiacov po ochorení, že kognitívne zotavenie je prinajlepšom postupné a že môže dokonca ovplyvniť ľudí, ktorí mali len mierne ťažkosti ochorenia. Profesor David Menon uviedol, že niektorí pacienti sa už nikdy úplne nezotavia, pričom v Spojenom kráľovstve môže byť postihnutých približne 400-tisíc ľudí.
Sky News ďalej pripomínajú, že rastie množstvo dôkazov, že covid-19 spôsobuje trvalé kognitívne a duševné problémy, pričom uzdravení pacienti pociťujú symptómy aj mesiace po infekcii. Podľa vedcov medzi ne patrí napríklad únava, takzvaná „mozgová hmla“, problémy so zapamätaním si slov, poruchy spánku, úzkosť a dokonca posttraumatická stresová porucha (PTSD).
Predchádzajúca štúdia v Spojenom kráľovstve zistila, že približne jeden zo siedmich jedincov hlásil, že má symptómy, ktoré zahŕňali kognitívne ťažkosti, ešte aj dvanásť týždňov po pozitívnom teste. Hoci aj mierne prípady môžu viesť k pretrvávajúcim kognitívnym symptómom, až tri štvrtiny hospitalizovaných pacientov uvádzajú, že po šiestich mesiacoch stále trpia kognitívnymi problémami.