K danému fenoménu prispeli radikálne ľavicové i pravicové politické hnutia.
Počet antisemitských incidentov na celom svete sa minulý rok dramaticky zvýšil, vyplýva zo štúdie Telavivskej univerzity (TAU).
Predmetná správa uvádza, že medzi krajinami, kde došlo k prudkému nárastu týchto činov, figurujú USA, Kanada, Británia, Nemecko či Austrália, informovala v stredu stanica BBC. Podľa bádateľov k danému fenoménu prispeli radikálne ľavicové i pravicové politické hnutia, ako aj podnecovanie do nenávistných prejavov na sociálnych sieťach.
„Najväčšie obavy vzbudzuje tzv. dark web, ktorý je útočiskom extrémistov a kde sa voľne a otvorene šíri antisemitský obsah,“ upozorňuje správa na časť internetu, ktorá je prístupná len prostredníctvom špeciálneho softvéru.
Zverejnenie štúdie sa zhoduje s izraelským dňom pamiatky obetí holokaustu (Jom ha-šoa), ktorý sa začal v stredu večer. Tento sviatok pripomína pamiatku zavraždených Židov nacistickým režimom počas druhej svetovej vojny.
Správa o antisemitizme vo svete v roku 2021, ktorú vypracovalo Centrum pre štúdium súčasného európskeho židovstva na Fakulte humanitných vied TAU, je založená na analýze desiatok štúdií z celého sveta. Využíva aj údaje orgánov činných v trestnom konaní, médií a židovských organizácií.
Správa ďalej zdôrazňuje, že v roku 2021 došlo k „výraznému nárastu rôznych typov antisemitských incidentov vo väčšine krajín s veľkým počtom židovského obyvateľstva“.