Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 15. 8. 2022 meniny má Marcela

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Sponzorovaný obsah

Tento článok je sponzorovaný obsah zdravotnej poisťovne Dôvera.

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Zdravie

Chceš sa vyhnúť dlhým hodinám v zubárskom kresle? Na tieto zlozvyky si treba dať pozor

Sladkosti či genetika nemôžu za naše zubné kazy, najčastejšie si za ne môžeme sami.

Sponzorovaný obsah
2. jún 2022, 8:00 Čas čítania: 4:14
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Chceš sa vyhnúť dlhým hodinám v zubárskom kresle? Na tieto zlozvyky si treba dať pozor
Zdroj: Unsplash/Lesly Juarez
Zdravie
0
Sponzorovaný obsah
2. jún 2022, 8:00
Čas čítania: 4:14

Chceš sa vyhnúť dlhým hodinám v zubárskom kresle? Na tieto zlozvyky si treba dať pozor

Sladkosti či genetika nemôžu za naše zubné kazy, najčastejšie si za ne môžeme sami.

Sponzorovaný obsah
2. jún 2022, 8:00
Čas čítania: 4:14
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Chceš sa vyhnúť dlhým hodinám v zubárskom kresle? Na tieto zlozvyky si treba dať pozor
Zdroj: Unsplash/Lesly Juarez
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Zubné kazy, zapálené ďasná a ďalšie, mnohokrát nepríjemné bolestivé problémy nie sú jednoznačne spôsobené sladkosťami či genetikou, ako sa zvykne hovoriť. Často si za nepríjemnosti v ústnej dutine môžeme sami.

 

V spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera sme sa pozreli, akými zlozvykmi si ničíme naše zuby. Azda najčastejším zlozvykom, ktorý medzi ne patrí, je zanedbávanie starostlivosti o zuby a práve zdravotná poisťovňa Dôvera chce svojimi príspevkami na zubné zákroky či dentálnu hygienu motivovať svojich poistencov, aby sa o svoje zuby starali. 

 

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels/Daniel Xavier

 

WHO uvádza, že odhadom až 3,5 miliardy ľudí trpí nejakým ochorením ústnej dutiny, a podľa Global Burden of Disease 2019 je neliečený zubný kaz najčastejším zdravotným problémom, s ktorým sa ľudia stretávajú. Od zdravých zubov a ústnej dutiny nás pritom delia najčastejšie dve veci – správne čistenie zubov a pravidelné návštevy zubného lekára.

 

Ak ťa od návštevy odrádza cena zákrokov, s benefitom Zdravé zuby od Dôvery môžeš získať príspevok až do výšky 30 eur na každú návštevu u zubného lekára, a to až 5-krát v roku. To znamená, že za rok môžeš ušetriť až 150 eur. V tomto roku sú navyše v dôsledku pandémie zmiernené podmienky, takže o príspevok na zuby môžeš zažiadať aj v prípade, ak si nestihol absolvovať preventívnu prehliadku u zubného lekára. Príspevok si môžeš uplatniť na dentálnu hygienu, bežné stomatologické výkony, pečatenie trvalých zubov u detí či zhotovenie zubných mostíkov a koruniek u dospelých.

viac o príspevku na zuby

Nepríjemné hodiny strávené v zubárskom kresle môžeš zredukovať len na preventívne prehliadky a dentálnu hygienu, no základ je vedieť sa správne starať o svoj chrup, a teda poznať aj zlozvyky, ktoré môžu jeho stav zhoršiť. Ničia teda sladkosti zuby, má význam umývať si ich po každom jedle a ktoré jedlá dokážu narušiť zubnú sklovinu? Na tieto aj ďalšie zlozvyky, ktorými si ničíme zuby, sme sa opýtali zubnej lekárky Andrey Hrubej, ktorá na Instagrame Zápisník zubárky vzdeláva fanúšikov o práci zubných lekárov a všetkom, čo potrebuješ vedieť o zdraví ústnej dutiny aj zubov. 

 

Zdroj: Zápisník zubárky

Najrozšírenejší zlozvyk – nesprávne čistenie zubov

Za problémy v našej ústnej dutine najčastejšie nemôže genetika, ale práve naša zlá technika umývania zubov. Hovorí o tom aj zubná lekárka Andrea Hrubá. Tento zlozvyk označuje za najrozšírenejší a môže mať podľa nej katastrofálny dosah na ústne zdravie. Možno si hovoríš: „Veď ja si umývam zuby každý deň, po každom jedle a trvá to aj 5 minút, ako je možné, že mám zubné kazy?“ 

 

Tu je práve problém – zuby si vôbec netreba umývať dlho, lepšie je umývať ich krátko a poriadne. Čo znamená umývať si zuby poriadne? „Umývanie zubov iba zubnou kefkou nestačí. Medzizubné priestory si klasickou kefkou nikdy nevyčistíte. Dôležité sú najmä medzizubné kefky (eventuálne niť) a zubná pasta, ktorá sklovine poskytne ochranu vďaka obsahu fluoridov,“ hovorí zubná lekárka. 

 

Na lepšie pochopenie, prečo je nevyhnutné správne umývanie zubov, si vysvetlíme, ako vzniká samotný zubný kaz. Na povrchu zubov sa nachádza sklovina. Jej narušenie umožní prienik baktérií dovnútra zuba a vznik ďalších problémov. Každý deň sa nám na zuboch tvorí tenký film baktérií – zubný povlak, ktorý obsahuje baktérie produkujúce kyseliny.

 

dôvera príspevok na zuby
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay/Westfrisco

 

Tie môžu poškodiť sklovinu, spôsobiť kazy alebo infekciu, ktorá zasahuje ďasná a dokonca kosti. Práve preto je potrebné tento povlak odstraňovať, a to správnym čistením zubov – nielen zubnou kefkou, ale aj ďalšími pomôckami. Správnu techniku čistenia zubov by ťa mali naučiť na dentálnej hygiene, ktorú je dobré absolvovať aspoň raz do roka. 

Pomôže, ak si budem umývať zuby po každom jedle?  

Andrea Hrubá upozorňuje, že jeden zo zlozvykov, ktorý zle vplýva na zuby, je práve čistenie zubov ihneď po jedle. „Zuby si nemusíte umývať po každom jedle, stačí 2-krát denne kefkou a večer pridať aj medzizubnú kefku. Vhodné však je po sladkom jedle si vypláchnuť ústa.“ Umývaním zubov po každom jedle si môžeš zbytočne spôsobiť odhalenie zubných krčkov alebo si poškodiť sklovinu – doslova si ju vyšúchať v oblasti krčka.

 

dôvera príspevok na zuby
Zdroj: Unsplash/Diana Polekhina

Sú sladkosti, káva a fajčenie zlé pre zuby? 

Na zuby zle vplýva aj fajčenie, pitie kyslých štiav alebo škrípanie zubami, uvádza Andrea Hrubá. Zaujímalo nás, ako je to so sladkým a či naozaj existujú potraviny, ktoré môžu poškodiť zuby. „Patria sem všetky kyslé pochutiny ako ovocné šťavy, citróny, pomaranče, limetky alebo aj kolové nápoje. Pri dlhodobom príjme môžu spôsobiť zubné erózie. Sladké jedlo samo osebe zuby nezničí, no spôsobuje pokles pH v ústach a podporuje vznik zubného povlaku, ktorý spôsobuje zubný kaz,“ hovorí.

 

Zubná erózia, ktorú spomína Andrea Hrubá, je narušenie a postupná strata povrchových tkanív zubov vplyvom chemického pôsobenia kyselín. Spôsobuje stratu zubnej skloviny, zafarbenie zubov a zuby môžu byť citlivejšie. Na svojom blogu Zápisník zubárky Andrea Hrubá odporúča preto takéto šťavy obmedziť, no ak aj si ich dáš, neutekaj si hneď umývať zuby, vypláchni si ústa čistou vodou a počkaj aspoň 20 minút, kým si zuby vyčistíš. Rovnako neodporúča ani piť kyslé šťavy hneď po umytí zubov, keďže krátko po umytí zubov je povrchová sklovina v podstate nechránená  neobsahuje na povrchu žiadnu vrstvu slinných proteínov.

 

A čo káva či fajčenie? Andrea Hrubá uvádza, že dlhodobé pitie kávy a fajčenie zanecháva na zuboch stopu, no zafarbenie sa dá jednoducho odstrániť na dentálnej hygiene. „Fajčenie je nebezpečnejšie, pretože je rizikovým faktorom vzniku karcinómu ústnej dutiny,“ dodáva.

Prečo chodiť na preventívne prehliadky k zubnému lekárovi, aj keď ťa nič nebolí?

Po nesprávnom čistení zubov je veľmi častý zlozvyk Slovákov vynechávanie preventívnych prehliadok u zubného lekára. Podľa dát Dôvery v posledných dvoch rokoch absolvovalo preventívnu prehliadku menej ako 50 % jej dospelých poistencov.

 

Možno sa ti zdá, že je prehliadka zbytočná, lebo na tej poslednej pred piatimi rokmi si nemal ani jeden kaz. Lekár však dokáže odhaliť nielen zubné kazy, ale aj „parodontitídu, začínajúce zmeny sliznice, niekedy bohužiaľ nádor, ochorenia jazyka, na RTG sa môže nájsť u detí nezaložený alebo nadpočetný zub, zlý zhryz a iné veci“, vysvetľuje zubná lekárka. 

 

dôvera príspevok na zuby
Zdroj: Unsplash/Quang Tri NGUYEN

 

Navyše samotný zubný kaz a iné ochorenia väčšinou nemáš šancu sám odhaliť. Zubná lekárka upozorňuje, že bolesťou sa napríklad zubné kazy prejavujú až v pokročilom štádiu. „Môžete mať pokazené zuby a ani o tom nemusíte vedieť. Lepšie je na preventívnej prehliadke odhaliť malý zubný kaz ako o rok riešiť zapálenú zubnú dreň,“ hovorí.

 

V prípade, že patríš k poistencom Dôvery, môžeš si aktivovať SMS alebo emailové upozornenie, aby si nezabudol na preventívnu prehliadku nielen u zubného lekára. Vďaka príspevku na zuby od Dôvery bude tvoja návšteva zubného lekára o čosi príjemnejšia, hlavne z finančného hľadiska. Môžeš získať príspevky až do 150 € ročne na dentálnu hygienu, ale aj najčastejšie stomatologické výkony.

viac o príspevku na zuby
Zdroj: Unsplash/Matheus Ferrero
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: nih.gov, who.intNáhľadový obrázok: Pexels/Polina Tankilevitch, Marcus Aurelius
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.