Spánok je pre ľudí dôležitý ako kyslík, ale aj tak sme všetky jeho úskalia stále detailne nepreskúmali.
Spánok – hoci sa odohráva v našom mozgu, stále je pre ľudí záhadou. Okrem toho, že je spánok pre ľudí dôležitý a nenahraditeľný, má aj temnú stránku, ktorú tvoria rôzne parasomnie, ako napríklad desivá spánková paralýza či námesačnosť. Prečo sú niektoré sny bizarné, erotické či, naopak, realistické a prečo si ich niekedy pamätáme a inokedy nie?
Čo všetko o spánku vieme, prezradil pre Refresher Branislav Moťovský, primár psychiatrickej kliniky FN Trenčín a lekár spánkového laboratória. Sny podľa neho do určitej miery ukazujú naše nevedomie a tajné túžby, a preto môžu byť predmetom práce v psychoterapii.
Rád vidíš do vecí a zaujíma ťa, ako funguje ľudské telo či naša psychika? Tak si jeden z nás. Našimi článkami sa ti snažíme „otvárať dvere“ k informáciám, aké inde nenájdeš. Ak by si ich chcel viac, môžeš našu prácu podporiť tým, že sa pridáš do klubu Refresher+.
Spánok ničím nenahradíš, je dôležitý ako kyslík
Spánok je pre ľudí nesmierne dôležitý. Odborník Branislav Moťovský tvrdí, že ľudia, ktorí z nejakých dôvodov vôbec nespia niekoľko dní, zomrú. Podľa jeho slov sa robili rôzne pokusy so zdravými jedincami, pričom najdlhšie vydržali nespať jedenásť dní. Počas pokusov sa dostali do psychotických stavov, ktoré nejaký čas po experimente odzneli.
Okrem psychických následkov má nespavosť negatívny vplyv aj na fyzické zdravie ľudí. Týka sa najmä dlhodobej nespavosti alebo dlhodobého nedostatku spánku. „Dlhodobá nespavosť má priame spojenie s obezitou, s kardiovaskulárnymi ochoreniami aj s onkologickými ochoreniami, čo sa zistilo napríklad u ľudí, ktorí celý život alebo veľmi dlhú dobu pracujú na nočné zmeny,“ dodal odborník Branislav Moťovský.
Na internete možno nájsť kvantum rozdielnych informácií o tom, koľko času by si mal človek denne vyhradiť na spánok. Podľa slov odborníka je to však veľmi individuálne. Tvrdí, že zatiaľ čo niektorým ľuďom úplne stačí šesť hodín spánku a cítia sa svieži a oddýchnutí, ďalší potrebujú spať na dosiahnutie rovnakého komfortu až deväť hodín. U mladých dospelých ľudí vo veku od dvadsať do tridsať rokov je to v priemere sedem až osem hodín spánku.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy a prečo sa nám snívajú bizarné či erotické sny a nočné mory.
- Čo sa deje v našom mozgu, keď snívame, a prečo si niektoré sny pamätáme a iné, naopak, nie.
- Čo odzrkadľujú naše sny a či dokážu predpovedať budúcnosť.
- O odvrátenej strane spánku a tých najdesivejších spánkových poruchách.