Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
18. februára 2022, 6:45
Čas čítania 1:25
Martin Adam Pavlík TASR

Štvrtá dávka vakcíny proti covidu nie je príliš efektívna, uvádza štúdia z Izraela. Najviac však môže pomôcť rizikovým skupinám

Štvrtá dávka vakcíny proti covidu nie je príliš efektívna, uvádza štúdia z Izraela. Najviac však môže pomôcť rizikovým skupinám
Zdroj: TASR/AP/Tsafrir Abayov
ZDRAVIE IZRAEL KORONAVÍRUS OČKOVANIE OMIKRON
Uložiť Uložené

Údaje z Izraela naznačujú, že štvrtá dávka ďalej nezvyšuje imunitu, len jednoducho obnovuje maximálne hladiny protilátok.

Tento týždeň sme ťa informovali o tom, že štvrtá dávka vakcíny proti ochoreniu covid-19 bude možno čoskoro realitou, keďže podľa štúdie výskumnej organizácie Regenstrief Institute je tretia dávka mRNA vakcín od spoločností Moderna a Pfizer účinná iba krátkodobo. 

Agentúra DPA však vo štvrtok informovala o tom, že štúdia z Izraela naznačuje pomerne malý dodatočný prínos štvrtej dávky očkovacej látky proti koronavírusu v ochrane pred infekciami spôsobenými variantom omikron.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Martin Baumann


Štvrtá dávka vakcíny u zdravotníckych pracovníkov síce obnovila hladiny protilátok na tie, ktoré boli zaznamenané krátko po preočkovaní, prelomové infekcie však boli bežné, vyplýva z dokumentu izraelského tímu, ktorý ešte nebol recenzovaný externými odborníkmi.

Efektivita štvrtej dávky z hľadiska ochrany pred infekciou variantom omikron podľa vedcov predstavuje od 11 (Moderna) až po 30 percent (Biontech) v porovnaní s ľuďmi očkovanými troma dávkami.

Podľa autorov dokumentu budú mať zo štvrtej dávky pravdepodobne najväčší úžitok staršie vekové kategórie a zraniteľné skupiny, a to z dôvodu predpokladaného účinku proti závažnému priebehu ochorenia a smrti. Priebeh infekcie u zdravotníkov bol podľa štúdie zvyčajne veľmi mierny, väčšina z nich však mala relatívne vysokú vírusovú záťaž.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP/Rahmat Gul


Podľa autorov štúdie boli potenciálne nákazliví. Vo svojom závere tím píše, že slabá účinnosť štvrtej dávky v prevencii miernych alebo asymptomatických infekcií variantom omikron a infekčný potenciál postihnutých zvyšuje naliehavosť vývoja vakcín novej generácie, píše DPA. Celkovo údaje naznačujú, že štvrtá dávka ďalej nezvyšuje imunitu, len jednoducho obnovuje maximálne hladiny protilátok.

Štúdia sa týka skupiny približne 150 subjektov, ktoré dostali vakcínu od Pfizeru-Biontechu ako štvrtú dávku, a ďalšej skupiny približne 120 účastníkov, ktorí dostali vakcínu od spoločnosti Moderna. Výsledky boli porovnané s kontrolnými skupinami, ktoré pozostávali z osôb s troma dávkami vakcíny. Interval medzi treťou a štvrtou dávkou bol štyri mesiace, spresňuje DPA.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák


„Tieto údaje z Izraela hovoria skôr v neprospech štvrtej dávky vakcíny pre všetkých,“ komentoval výsledky štúdie nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach na sociálnej sieti Twitter.

Stála komisia pre očkovanie v Nemecku (STIKO) nedávno odporučila druhú tzv. posilňovaciu dávku vakcíny pre určité skupiny, ako sú ľudia nad 70 rokov, obyvatelia domovov dôchodcov a osoby s oslabenou imunitou, najskôr tri mesiace po preočkovaní. Najskôr o šesť mesiacov sa odporúča aj personálu v zdravotníckych a ošetrovateľských zariadeniach, píše DPA.

Domov
Zdieľať
Diskusia