Najviac patologických javov na školách sa objavuje v Bratislavskom, Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji.
Ministerstvo školstva zrealizovalo dotazníkový prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1 112 základných a stredných škôl. V rámci prieskumu žiaci odpovedali aj na otázky týkajúce sa šikany a kyberšikany.
Z výsledkov vyplýva, že väčšina žiakov základných a stredných škôl fajčí a takmer polovica chodí poza školu. Viac než 30 percent zažilo šikanu a vyše 20 percent kyberšikanu, teda šikanu v online priestore. Vyše 20 percent tiež videlo alebo zažilo násilie medzi žiakmi a takmer 20 percent zažilo sebapoškodzovanie.
„Tento stav ma neteší, potrebujeme sa viac venovať deťom a sledovať, čomu sa venujú vo voľnom čase. Odbor prevencie kriminality ministerstva vnútra už pripravuje sériu školení pre odborníkov pôsobiacich na základných a stredných školách po celom Slovensku,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec.
Najviac sociálnopatologických javov sa vyskytlo v Bratislavskom, Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji.
Ministerstvo vnútra takisto upozorňuje, že základné školy tvoria viac než polovicu zo škôl s neplnoletou matkou. Tehotenstvo neplnoletej žiačky (do 18 rokov) sa v školskom roku 2019/2020 najčastejšie vyskytovalo v menších školách.