Jedni si to pochvaľujú, iní zasa kritizujú. Z chladiacich reaktorov sa má po olympiáde stať sobášne miesto.
Hoci sa ZOH 2022 v Pekingu mali niesť v duchu „zelené“, začína sa riešiť, či to tak naozaj je. V Číne, hoci je tam zima, veľa snehu nie je. Športovci preto tento rok jazdia prvýkrát v histórii ZOH na 100 % umelom snehu, píše SBNation.
Organizátori ZOH dokonca zasadili jednu z disciplín – big air – do industriálneho prostredia. Zatiaľ čo Petra Vlhová preteká na prírodných kopcoch, pretekári v rámci big air predvádzajú svoje triky v areáli bývalej oceliarne.
Americký freeskier Nick Goepper povedal: „Vyzerá to, akoby bol celý tento priestor vytvorený vo virtuálnom svete.“ Čína tieto oceliarne zatvorila ešte v roku 2008, keď hostila letné olympijské hry. Ich cieľom bolo minimalizovať znečistenie.
How is this real!? pic.twitter.com/ayVhKuc2nt
— RAW EGG NATIONALIST (@Babygravy9) February 7, 2022
Na týchto hrách teda medzi chladiacimi reaktormi stojí rampa, na ktorej lyžiari a snowboardisti predvádzajú svoje triky. Akrobatická lyžiarka Eileen Guová, pôvodom z USA, no reprezentujúca Čínu, získala v tejto disciplíne zlatú medailu. Ide o historicky prvú medailu v tomto športe v rámci olympiády.
Čína má s areálom plán aj po skončení olympiády. V jednom z chladiacich reaktorov chce vytvoriť svadobné miesto.
Slovensko malo mať v big air zastúpenie vďaka Klaudii Medlovej. Tá sa však ešte počas úvodu olympiády na tréningu zranila. Snowboardistka teda musela vynechať aj kvalifikáciu a prípadné finále v slopestyle.