Teleskop má odpovedať na otázky o čiernych dierach aj mimozemskom živote.
Z európskeho vesmírneho strediska vo Francúzskej Guyane v Južnej Amerike dnes pomocou rakety Ariane 5 odštartoval na svoju vesmírnu púť teleskop James Webb. Ten má po tridsiatich rokoch nahradiť svojho predchodcu Hubblov vesmírny teleskop. Pôvodný štart mal prebehnúť už 22. decembra. Neprišlo k nemu pre nepriaznivé poveternostné podmienky.
LIVE NOW: Watch @NASAWebb, the world’s most powerful space telescope, launch on a mission to #UnfoldTheUniverse.
— NASA (@NASA) December 25, 2021
🚀 With its 7:20am ET (12:20 UTC) liftoff, Webb will usher in a new era of astronomy.
Have questions? Drop them below. https://t.co/GgJFxbflRO
Ide o najväčší a technologicky najvyspelejší teleskop v histórii. Na projekte sa technicky podieľalo vyše 300 univerzít a teleskop je výsledkom kooperácie NASA, ESA (European Space Agency) a CSA (Canadian Space Agency).
Projekt bol odštartovaný pred tridsiatimi rokmi a BBC ho označuje za jedno z najúžasnejších vedeckých snažení 21. storočia. Jeho hodnota je 10 miliárd dolárov a jeho životnosť sa odhaduje na desať rokov. V porovnaní so svojím predchodcom je James Webb o polovicu ľahší a jeho zrkadlá merajú 6,5 metra.
Plán teleskopu James Webb je mimoriadne ambiciózny. Pozrie sa do minulosti hlbšie ako ktorýkoľvek nástroj pred ním. Okrem toho, že má dokumentovať najstaršie, až 13 a pol miliardy staré hviezdy a galaxie vo vesmíre, je vybavený aj technológiou na meranie atmosférického zloženia planét. Na základe jeho analýzy sa bude ľudstvo môcť dozvedieť mnohé o prípadných formách života vo vesmíre.
Ešte predtým, ako sa teleskop vo vesmíre rozprestrie, musí prežiť 27-minútový výstup pomocou kontrolovanej explózie. Podľa administrátora NASA Billa Nelsona ide o „žiarivý príklad toho, čo môžeme dosiahnuť, ak snívame vo veľkom. Vždy sme vedeli, že pôjde o riskantný projekt. Ak však chcete dosiahnuť veľké odmenu, musíte aj veľmi riskovať“.
Projekt prešiel mnohými komplikáciami a predražil sa o miliardy dolárov. Podľa BBC vedecké inštitúcie odolali opakovanej kritike, ktorá vyzývala na prerušenie projektu.