Rozhodnutiu predchádzal právny boj dvoch matiek, ktorých dcéra nemohla byť Britkou, Španielkou ani Bulharkou.
Európsky súdny dvor prijal v utorok historické rozhodnutie. Ak ktorákoľvek krajina EÚ schváli rodičovstvo dieťaťa rodičom rovnakého pohlavia, ostatné krajiny nemôžu namietať a rozhodnutie musia rešpektovať. Má sa tým garantovať právo dieťaťa na voľný pohyb v rámci Únie.
Euronews spomínajú, že k rozhodnutiu prišlo po tom, ako bulharské úrady odmietli vystaviť rodný list dievčatku narodenému dvom matkám z iných krajín. Bulharka Kalina Ivanová tvorí pár s Britkou Jane Jonesovou. Podľa zistení stránky Eurobserver ženy zámerne nezverejnili, ktorá z nich je biologickou matkou.
V roku 2019 boli obe zapísané ako matky malej Sary narodenej v Španielsku, no Sara španielske občianstvo nezískala, keďže ho nemala ani jedna z jej matiek. Britské občianstvo Sara nezískala aj preto, že Jane Jonesová sa narodila v Gibraltári, kde špecifické zákony neumožňujú automatické získanie občianstva takýmto spôsobom.
Jedinou možnosťou pre rodinu tak ostalo rodisko Kaliny Bulharsko. To však podobne ako Slovensko právne pozná iba kategórie otca a matky a rodičovstvo párom rovnakého pohlavia nepovoľuje. Sare teda hrozilo, že nebude plnohodnotným občanom a nebude môcť vycestovať zo Španielska ani vlastniť osobné dokumenty, čím by bolo ohrozené jej vzdelanie, zdravie aj sociálna bezpečnosť.
Právna špecialistka z európskej asociácie bojujúcej za práva LGBTI Arpi Avetisyanová neskrývala spokojnosť z rozhodnutia: „Ide o dôkaz, že EÚ si váži rovnosť. Máme radosť, že dúhové rodiny majú rovnaké práva ako ostatné. Nejde len o malú Saru s rodinou, ale aj o všetky ostatné, ktoré sú v podobnej situácii.“
Európsky súd nariadil Bulharsku vydanie občianskeho preukazu alebo pasu pre malú Saru, aby mohla cestovať slobodne po boku svojich matiek. Euronews uvádzajú, že proti rozhodnutiu sa nedá odvolať.