Má to však malý háčik.
V prípade, že by sa Slovensko rozhodlo zaviesť povinné očkovanie, je podstatné, akým spôsobom odôvodní výber konkrétnej skupiny. Výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková tvrdí, že povinnému očkovaniu vo všeobecnosti ústava ani zákon nebránia.
„Zákon a vyhlášku, ktoré ho upravujú, v minulosti preskúmal Ústavný súd SR a ten potvrdil ich súlad s ústavou. V súčasnosti tak máme zavedené napríklad povinné pravidelné očkovanie osôb, ktoré dosiahli určitý vek, alebo ľudí vystavených nebezpečenstvu ochorenia vo svojom zamestnaní,“ povedala Batková.
Premiér Eduard Heger v sobotu avizoval, že s právnikmi rozoberá možnosť povinného očkovania seniorov. Nevylúčil však ani povinné očkovanie pre všetkých obyvateľov.
Batková však upozorňuje, že povinné očkovanie konkrétnej skupiny musí byť opodstatnené a odôvodnené. Iba v takom prípade by podľa nej prešlo testom ústavnosti. Zároveň dodáva, že by bolo vhodné, keby štát zvážil odškodnenie ľudí s nežiaducimi účinkami, čo by mohlo ľudí motivovať k vakcinácii.
„Ak bude opodstatnené, nemyslíme si, že by to neprešlo testom ústavnosti. Okrem toho by mal štát zvážiť zriadenie mechanizmu, ktorým odškodní ľudí s nežiaducimi účinkami po očkovaní. Potenciálna náhrada škody by tak aspoň čiastočne mohla zmierniť obavy ľudí z očkovania,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka Via Iuris.