Až 77 % mladých Čechov podporuje registrované partnerstvá, na Slovensku je to 47 %.
Mladí Slováci a Česi sa nelíšia v tom, čo považujú za najdôležitejšie. V prieskume Rady mládeže Slovenska a Českej rady detí a mládeže výskumníci oslovili 1 500 mladých ľudí vo veku od 15 do 29 rokov zo Slovenska a 1 508 mladých z Česka. Z ich odpovedí vyplynulo, že za najdôležitejšie životné hodnoty považujú rodinu, priateľov a voľný čas.
Oveľa väčšie rozdiely ukázal prieskum v hodnotových otázkach. Mládež v Česku je benevolentnejšia k registrovaným partnerstvám, homosexuálom či potratom.
Za susedov by homosexuálov nechcelo 30 % mladých ľudí zo Slovenska a len 11 % z Česka. U transsexuálov je rozdiel podobne veľký (SR 30 %, ČR 16 %). Zároveň až 77 % mladých Čechov podporuje registrované partnerstvá, na Slovensku je to 47 %.
Mládež na Slovensku oveľa viac zastáva názor, že manželstvom má byť len zväzok medzi mužom a ženou, a teda je za takzvanú tradičnú rodinu (82 %) – oproti českej mládeži, kde si to myslí menej ako polovica opýtaných (48 %).
„Naše výskumy ukazujú, že pre mladých ľudí na Slovensku je oproti českým rovesníkom dôležitejšie dodržiavanie kultúrnych a náboženských tradícií. Tradícia a konformita sú si obzvlášť blízke; pod ich spoločným vplyvom chce jednotlivec podriadiť samého seba spoločenským očakávaniam,“ vysvetľuje Veronika Fishbone Vlčková.
Prieskum ukázal, že mladí ľudia v oboch krajinách majú predsudky.
Najmenej by chceli, aby ich susedmi boli drogovo závislí (ČR 83 %, SR 80 %), Rómovia ako potenciálni susedia prekážajú viac ako polovici mladých v oboch krajinách (ČR 59 %, SR 55 %). Mládež na Slovensku má menej predsudkov voči moslimom, za susedov by ich nechcelo 52 % mladých v Česku a 42 % na Slovensku.
„Prieskum ukazuje, že aj mladí majú predsudky a nemožno očakávať nejaký výrazný medzigeneračný skok v postojoch voči rôznym marginalizovaným či stigmatizovaným skupinám obyvateľstva. Hoci všeobecne platí, že mládež je celkovo tolerantnejšia ako dospelí...“ povedal riaditeľ Rady mládeže Slovenska Juraj Lizák.
Ak ide o umelé prerušenie tehotenstva, vo vlastnom prípade ho vníma pozitívne až 38 % opýtaných v Česku a 28 % na Slovensku (celkovo potraty schvaľuje v SR 51 % a v ČR 61 %). „Pre mladých Slovákov a Slovenky sú dôležité tradície a dodržiavanie spoločenských očakávaní, či už je to v postojoch k umelému oplodneniu, umelému prerušeniu tehotenstva, alebo k rozvodom. Aj pri týchto otázkach boli vo väčšine prípadov otvorenejšie ženy, aj keď pri umelom prerušení tehotenstva významný rozdiel na Slovensku nebol,“ vysvetľuje V. F. Vlčková.