Očakávaná filmová adaptácia knihy Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera v réžii úspešného Petra Bebjaka. Oplatí sa ju vidieť na veľkom plátne?
Pri novinke režiséra filmov ako Čistič, Čiara, Trhlina či seriálov Za sklom alebo Slovania budú viacerí v kine znudene fučať či sa nervózne mrviť na sedačke. Správa zaručene rozdelí publikum. Zatiaľ čo bežný divák odrastený na blockbusteroch bude nahnevane alebo sklamane (no najmä zbytočne) hľadať v Správe viac akcie a najradšej by zrýchlil tempo, náročnejší divák sa nechá radostne unášať inovatívnym rozprávaním a formálnymi experimentmi.
Správa je vyslovene autorský film. Citlivo a precízne nakrútený. Presne tak, ako si zvolená téma vyžaduje. Zatiaľ čo Peter Bebjak vo svojich predošlých filmoch, ale aj seriáloch (s výnimkou minisérie Herec, ktorá je brilantná) mierne, no stále viditeľne kalkuloval s diváckymi očakávaniami a snažil sa vyrozprávať príbehy čo najkonvenčnejšie a najprístupnejšie pre čo najširšie spektrum ľudí, jeho najnovšia dráma o holokauste je vskutku „artovou“ záležitosťou odbremenenou od žánrových šablón a predvídateľnosti.
Hladní, smädní, vyčerpaní
Rozpráva príbeh dvoch mladých slovenských Židov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo počas druhej svetovej vojny utiecť z nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Osvienčime. Prešli však peklom, aké si človek nevie a vlastne ani nechce predstaviť. Siedmeho apríla 1944 sa obaja ukryli na území tábora v jame pod kopou ťažkých drevených brvien, aby prečkali tri dni v zime, hladní, smädní a maximálne vyčerpaní.
Práve tri dni nacisti hľadali tých, ktorí sa pokúsili o útek, pričom koniec hľadania ohlásila siréna. Po jej odznení sa pustili na dlhú a neľahkú cestu cez hory za hranice na Slovensko, ukrývajúc sa nepriateľským hliadkam. Aj keď nevládali a v bolestiach odpadávali, poháňala ich túžba znova sa naplno nadýchnuť slobody a odhaliť hrôzostrašné zverstvá páchané nacistami. Túžili zachrániť ďalšie životy. Verili, že niekto predsa len dokáže zastaviť to šialenstvo.
Komorná, psychologická dráma o obeti
Za roky strávené v tábore mali zápisky o počtoch ľudí v transportoch, poznámky o fungovaní tábora a označenia nádob s cyklónom B, jedom používaným v plynových komorách na vraždenie tisícok ľudí. Ich správa sa premenila na 32-stranovú výpoveď o živote v koncentračnom tábore. Vrba s Wetzlerom ju nadiktovali židovským predstaviteľom v Žiline, čím zachránili desaťtisíce životov. Bebjakova Správa však nie je len príbehom týchto dvoch skutočných hrdinov. Je aj o tých, ktorí v tábore ostali, obetovali sa, prijali svoj osud, pomohli im ujsť a nevyzradili ich pod nátlakom vojakov.