Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 10. 2021 meniny má Alojza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby.…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj režiséra. Žena zraneniam podľahla Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj…
News

Čím vplyvnejšie osoby NAKA vyšetruje, tým silnejšie sú tlaky. Policajtom niekto trikrát povolil kolesá na autách

Policajný prezident Peter Kovařík novinárom vysvetľoval aktuálne problémy, ktoré sprevádzajú políciu aj vyšetrovateľov NAKA.

Viktor Kniš
11. august 2021, 15:19 Čas čítania: 4:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
11. august 2021, 15:19
Čas čítania: 4:57

Čím vplyvnejšie osoby NAKA vyšetruje, tým silnejšie sú tlaky. Policajtom niekto trikrát povolil kolesá na autách

Policajný prezident Peter Kovařík novinárom vysvetľoval aktuálne problémy, ktoré sprevádzajú políciu aj vyšetrovateľov NAKA.

Viktor Kniš
11. august 2021, 15:19
Čas čítania: 4:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Policajný prezident Peter Kovařík tvrdí, že tlaky na vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec sú čoraz silnejšie. Naznačuje, že čím vyššie miesta v prostredí politiky a podnikania vyšetrujú, tým viac sa ich intenzita stupňuje.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako vytvárajú tlak na vyšetrovateľov najväčších káuz.
  • Čo píše v liste politikom vykopnutá vyšetrovateľka inšpekčnej služby a prečo podľa Kovaříka klame.
  • Prečo budú o vykopnutej vyšetrovateľke rozhodovať aj závery z detektora lži.
  • Čo si o vyšetrovateľke postavenej mimo služby myslí minister vnútra Roman Mikulec.
  • Kto žiada odstúpenie policajného prezidenta a ako bráni vyšetrovateľov Remišová.

Členom tímu Očistec niekto opakovane zasiahol do áut

„Čím významnejšia je osoba páchateľa, tým je napätie silnejšie. Ideme do káuz, ktoré sa v živote na Slovensku nerobili. Musíme ich dokončiť, niet inej cesty,“ povedal na tlačovej konferencii policajný prezident krátko po tom, ako vysvetlil súvislosti o údajnej vojne v polícii zo svojej perspektívy.

Peter Kovařík rozsiahlo opísal medializovaný zásah hraničných policajtov zo Sobraniec, ktorí na pokyn vyšetrovateľky inšpekcie Diany Santusovej zasiahli proti vyšetrovateľom NAKA z tímu Očistec. Práve z dôvodu pravdepodobne neoprávnenej akcie proti policajtom Santusovú na pokyn ministra vnútra Romana Mikulca stiahli zo služby. 

 

 

„Mám informácie o tom, že oklamala svojho nadriadeného, a keby postupoval v súlade s predpismi, nemuseli by sme riešiť zásah vo vzťahu k členom tímu Očistec,“ dodal Kovařík. 

 

Podľa Kovaříka sú vyšetrovatelia najzávažnejších káuz nielen pod psychickým a mediálnym tlakom a čelia útokom opozície, ale niekto ich vraj ohrozuje aj fyzicky. Na autách im údajne niekto dokonca uvoľnil kolesá. Nie je jasné, či išlo o snahu zastrašiť ich alebo spôsobiť inú ujmu. Policajný prezident však dodáva, že ide o skúsených policajtov, ktorí sa nezľaknú, pretože sa v kariére viackrát stretli s organizovaným zločinom. 

 

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vyhodená vyšetrovateľka inšpekcie, ktorá išla po vyšetrovateľoch NAKA: Slepo veria v „kajúcnikov“

Bývalá vedúca špecializovaného vyšetrovacieho tímu inšpekcie Diana Santusová dnes poslala list prezidentke, premiérovi, predsedovi parlamentu a ďalším politikom. Tvrdí v ňom, že vyšetrovatelia NAKA slepo veria v kajúcnikov a nezameriavajú sa na iné dôkazy. Znenie listu na sociálnej sieti zverejnil Peter Pčolinský – brat väzobne stíhaného Vladimíra Pčolinského, ktorého za mreže dostali práve vyšetrovatelia NAKA a tých Santusová vyšetrovala. Inšpekcia je úrad patriaci pod ministerstvo vnútra zriadený na to, aby kontroloval policajtov. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2559 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC


Špecializovaný vyšetrovací tím vykonával svoje služobné povinnosti v súlade so zákonom, tvrdí Santusová. Často skloňovanú vojnu v polícii odmieta a poukazuje na účelovosť konania viacerých osôb, ktorých cieľom má byť to, aby zmarili trestné konanie vedené špecializovaným vyšetrovacím tímom. 


Santusová si myslí, že konanie proti nej a proti špecializovanému vyšetrovaciemu tímu koordinujú a vedú podozriví príslušníci z pracovnej skupiny Očistec, ktorí vyšetrujú aj ľudí ako Norbert Bödör, Dušan Kováčik, Tibor Gašpar alebo Robert Krajmer. „Podozriví príslušníci Policajného zboru z pracovnej skupiny Očistec, ktorí vedú uvedené trestné konanie, v súčasnosti skutočne intenzívne zabezpečujú vykonštruované dôkazy, ktorých cieľom je účelová diskreditácia mojej osoby a postupu špecializovaného vyšetrovacieho tímu.“

 

Vyhodená vyšetrovateľka Santusová tvrdí, že má informáciu, že na základe „nezákonne zabezpečených a vykonštruovaných dôkazov“ plánujú voči nej, ako aj voči ďalším členom špecializovaného tímu vzniesť obvinenie.

 

Santusovej sa nepáči ani to, aké autá dostali členovia tímu Očistec. „Poukazujem na minimálne neštandardný vozový park pridelený pracovnej skupine Očistec, ide o služobné motorové vozidlá, aké majú bežne pridelené len najvyšší predstavitelia Policajného zboru, pričom tieto im boli pridelené údajne priamo ministrom vnútra,“ píše v liste.


Všetky tri vyšetrovacie spisy, ktoré mala Santusová ako vedúca tímu pridelené, jej boli podľa vlastných slov odňaté bez akéhokoľvek relevantného dôvodu. „Laicky a v skratke si dovolím tvrdiť, že sme sa ako tím pod mojím vedením dostali ďalej, ako to ,niekomu‘ vyhovuje, a zámerom konania určitých osôb je len to, aby som v tejto činnosti nepokračovala. Mojím želaním je pokračovať v práci uvedeného špecializovaného vyšetrovacieho tímu s cieľom objektívneho zistenia skutočného stavu,“ tvrdí v liste.

 

 

Mikulec: Je zarážajúce, že vyšetrovateľka píše politikom 

Minister vnútra Roman Mikulec dôveruje svojim podriadeným vrátane povereného riaditeľa inšpekcie, ktorý postavil Santusovú mimo služby. Dodáva, že považuje za zarážajúce, keď sa vyšetrovateľka exponovanej kauzy obracia listom na politikov, keďže nejde o politickú záležitosť. Podľa ministra vnútra vyšetrovateľka viackrát porušila interné postupy, keď obchádzala svojich nadriadených. 

 

„Vyšetrovatelia špecializovaných tímov NAKA sú dlhodobo v ostro sledovaných prípadoch napádaní mediálne a politicky. Napriek tomu vždy postupovali v zmysle Trestného poriadku a nikdy sa neuchýlili k medializácii informácií a nehľadali politickú pomoc a podporu,“ konštatuje minister vnútra Roman Mikulec v reakcii na list, ktorý zverejnil Peter Pčolinský. Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Pčolinský už viackrát Mikulca vyzval na odchod z funkcie, súvisí to však aj s postupmi polície, na základe ktorých je vo väzbe jeho brat a bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský. 

 

Za „mimoriadnu drzosť“ považuje tiež to, že Santusová v liste naznačuje, že vyšetrovatelia NAKA mali lepšie vybavenie pri svojej práci, vďaka čomu mohli mať v niektorých detailoch náskok. Mikulec upozorňuje, že s riaditeľom inšpekcie túto tému riešil a nemá informácie o tom, že by vyšetrovateľom, ktorí pozerali na prsty tímu Očistec, niečo chýbalo.

 

Mikulec viackrát v stanovisku zdôrazňuje, že vidí problém v tom, že Santusová namiesto pohovoru s nadriadeným adresovala list politikom: „Pýtam sa teda, kto tu je náchylný riešiť veci podľa politickej objednávky? Jedna strana neinformuje politikov, nesťažuje sa a druhá strana zase koná presne opačne. Napriek tomu, že by mala ísť vysvetliť informácie a vyvrátiť pochybnosti. Ak by boli na polygrafe vyvrátené, potom by bolo na mieste v prípade ďalších tlakov hovoriť o zvláštnych a nečestných praktikách vysokých policajných funkcionárov. To by však nemohli byť prekážky na strane vyšetrovateľky, ktorá momentálne koná presne opačne.“

 

Roman Mikulec. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Klame, tvrdí nadriadený vyšetrovateľky. Rozhodne detektor lži

Dočasne poverený riaditeľ inšpekcie Peter Scholtz tvrdí, že vyšetrovateľka Diana Santusová klame: „Absolútne a kategoricky odmietam tvrdenia o nasadení obrazovo-zvukových prostriedkov na sledovanie vyšetrovateľky Santusovej. Tieto tvrdenia sa nezakladajú na pravde.“


Scholtz dodáva, že vyšetrovateľku ešte budú na inšpekcii riešiť, zatiaľ sa však čaká na výsledky z detektora lži. „Vzhľadom na to, že postupy vyšetrovateľky vyvolali množstvo otáznikov v rovine zákonnosti a dodržiavania interných postupov, dočasne povereným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby bol prijatý súbor opatrení vrátane osobného pohovoru a žiadosti o vyšetrenie na polygrafe. Všetky informácie bude možné komplexne vyhodnotiť až po absolvovaní polygrafu vyšetrovateľkou Santusovou. Doteraz sa tak neudialo z dôvodu prekážok na jej strane,“ dodal poverený riaditeľ úradu, ktorý vyšetruje policajtov.

 

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pellegrini vyzýva Kovaříka na odstúpenie, Remišová reaguje na vykopnutú vyšetrovateľku

Strana Petra Pellegriniho vyzýva Petra Kovaříka, aby odstúpil z funkcie policajného prezidenta: „Je plne zodpovedný za otvorenú vojnu v polícii, v rámci ktorej je zjavne dlhodobo marená práca policajnej inšpekcie vyšetrujúcej manipuláciu politicky citlivých káuz. Pán Kovařík doteraz nedokázal vyvrátiť podozrenia, že je osobne zodpovedný za zmarenie zásahu policajnej jednotky, po ktorom utiekol prenasledovaný a podozrivý univerzálny svedok.“

 

Tím Očistec sa venuje aj kauze Mýtnik, v rámci ktorej pred pár dňami obvinili Miroslava Výboha – oligarchu, ktorý podľa viacerých spolupracujúcich prijal úplatok 150-tisíc eur v obale od luxusného šampanského a na ďalšom stretnutí skonštatoval, že „Pelle ďakuje“. Peter Pellegrini sa údajne ako štátny tajomník angažoval v digitalizácii finančnej správy, na ktorej sa nabalili podnikatelia. Pellegrini aj Výboh úplatok popierajú. 

 

 

Predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová odsudzuje útoky na vyšetrovateľov NAKA venujúcich sa exponovaným kauzám, v ktorých stíhajú aj bývalých a súčasných nominantov strany Smer-SD. 

 

„Za mimoriadne vážne pokladám informácie policajného prezidenta, podľa ktorých vyšetrovateľov kauzy Očistec má niekto sledovať a zastrašovať. Pripomínam, že kauza Očistec súvisí so stíhaním bývalých vysokopostavených policajtov, ako bol Tibor Gašpar, ale aj bývalý šéf NAKA Hraško. V rámci celej skupiny polícia obvinila 18 ľudí a hovorí o zločineckej skupine a obrovskej korupcii, pričom šéfovať skupine mal Ficov kamarát Norbert Bödör. Ide o ľudí blízkych Smeru, nečudujem sa preto, že práve policajti z tohto vyšetrovacieho tímu čelia sústavnému tlaku a útokom zo strany viacerých politikov, ale, žiaľ, aj predstaviteľov niektorých štátnych inštitúcií,“ píše Remišová. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Jakub Kotian
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj režiséra. Žena zraneniam podľahla Alec Baldwin počas natáčania nechtiac postrelil kameramanku aj…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť