Neforemná mikina a voľné tepláky to nevyriešia. Kto chce obťažovať (alebo je fakt opitý), urobí to hocikomu. Takto sa môžeš brániť.
Leto je v plnom prúde a párty a festivaly sa opäť konajú, hoci v menšom. Okrem zábavy sa vrátili aj nechcené zážitky žien. Sú nepríjemné, strašidelné a mnohé často nevedia, ako na ne reagovať.
Násilie, hrubé nadávky či dokonca sexuálne útoky a znásilnenia, ktoré ženy zažívajú, znásobujú „nevinnejšie“, no častejšie zážitky. Pozná to skoro každá žena, pretože sú bežné aj na obyčajných koncertoch, v chodbách pred záchodmi v baroch či na uliciach.
Pískanie, pokriky, nepríjemné poznámky, „nenápadné“ dotyky na ramenách či chrbtoch (fakt sa nedá žena obísť bez toho, aby sa jej ľudia dotkli?), nechcené pohľady alebo opakované dotieravé pozvánky či návrhy. Tieto veci prispievajú k všeobecnému pocitu strachu, ktorý je podľa dát aj opodstatnený.
Čo s tým teda môžeš robiť? Ako sa obliecť, aby sa ti to nebodaj nedialo, a ako sa správať, keď sa to bude (možno opäť) diať tebe? Spísali sme pre teba 5 tipov, vďaka ktorým sa budeš môcť chrániť.
1. Hovor jasne: Nemám, nechcem, nie
Používaj jasné vety, napríklad Nemám záujem!, Nechajte ma! alebo jednoduché, krátke Nie! Tak znie rada Jasmíny Houdek, ktorá spolu s manželom Pavlom vedie školu sebaobrany.
V tematike sa vyzná, študuje aj dáta o násilí či psychológii a svojim študentom radí, ako nabrať sebavedomie a brániť sa múdro. Nejde pritom o hrubú silu, ale o vedomosti, ktoré podľa Jasmíny ľuďom ešte chýbajú. Sú to jediné vety, ktoré v komunikácii treba používať. Využívaj pritom svoj hlas ako zbraň.
„Musíte to povedať pevne, jasne a silno. Nejde o to, hovoriť ako Nikita či Wonder Woman, môžete byť stále sama sebou. Ale musíte to povedať prísne, ako keď dávate povel psovi,“ prezrádza lektorka sebaobrany.
2. Vykaj mu, bezpečie má prednosť pred slušnosťou
Útočníkovi vykaj, a to aj v prípade, že je mladší, odporúča ďalej Jasmína Houdek. „Dávate tým okoliu najavo, že sa nepoznáte a nie ste kamaráti. Vykanie navyše skvele funguje ako pevná bariéra.“ Signalizuješ tým, že sa s danou osobou jednoducho nechceš baviť. Ak už si raz tykáte (alebo ide o niekoho, s kým sa poznáš, keďže štatisticky je vysoká šanca, že ťa bude obťažovať niekto známy), môžete si tykať aj naďalej.
„Neospravedlňujte sa. Neproste. Nedávajte na výber,“ znejú ďalšie rady. Prosím vás, mohli by ste prestať a odísť? To ti podľa Jasmíny Houdek nepomôže. V situácii, keď ťa niekto obťažuje, nie je priestor na asertivitu alebo dohody, tvoje bezpečie musí mať prednosť pred slušnosťou. „Ochraňujete vlastné hranice. Ak chcete, aby odišiel, dajte mu jasný a stručný povel: Choďte preč!“