Na priechodoch sa uskutočnili protesty s desiatkami nespokojných Slovákov a Čechov.
Od pondelka sú zatvorené približne tri desiatky malých hraničných priechodov na území Slovenska. Na vnútornej hranici s Českou republikou ich je najviac, konkrétne 14. Pendlerom a obyvateľom žijúcim v ich blízkosti sa však toto riešenie nepozdáva.
Na viacerých priechodoch sa totiž uskutočnili protesty s desiatkami zúčastnených. Pomerne veľké množstvo demonštrantov sa zhromaždilo aj vo Vlárskom priesmyku, kde sa niektorí z nich dokonca rozhodli odstrániť nové závory ručne-stručne.
Skupinka chlapov odtiahla betónové zátarasy použité na uzatvorenie priechodu pomocou dlhých lán. Video z odstraňovania blokády sa objavilo aj na sociálnych sieťach. Na záberoch je dokonca vidieť, že protestujúci odťahujú zátarasy aj v prítomnosti bezradných policajných príslušníkov, ktorí sa len nečinne prizerali.
Betónové zátarasy patria do obdobia studenej vojny, tvrdí Pellegrini
Situácia na hraničných priechodoch je podľa expremiéra a lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho pokračovaním vojny vlády SR s vlastnými občanmi. Na stredajšej tlačovej konferencii vyzval vládu, aby prestala rozdeľovať občanov na dve skupiny – očkovaných a neočkovaných.
Rovnako hovorí o potrebe vyriešiť situáciu pre pendlerov. Opätovne kritizoval režim na hraniciach. Pellegrini skonštatoval, že betónové zátarasy a uzavreté hraničné priechody patria do obdobia studenej vojny a nie do zvládania pandémie v 21. storočí medzi dvoma spriatelenými demokratickými krajinami.
Podčiarkol, že každý občan má právo na slobodný pohyb a rozhodnutie pracovať v zahraničí či žiť v pohraničných oblastiach. „Každý jeden deň chodia na Slovensko do práce, tvoria tu hodnoty, platia dane, väčšinu času tu žijú,“ poznamenal s tým, že aj pendleri sú rovnakí občania ako tí, ktorí za prácou nedochádzajú cez hranice, a nemali by sa len preto radiť do špeciálnej skupinky, ku ktorej sa bude negatívne pristupovať.
Expremiér hovorí o neschopnosti vlády, ktorá rezignovala na všetky nástroje boja s pandémiou a jediné riešenie vidí v očkovaní. Opätovne kritizoval režim, ktorý znevýhodňuje nezaočkovaných.
Pýta sa, ako si môže matka, ktorá živí svoje deti a potrebuje prechádzať do práce cez hranice, dovoliť ešte platiť pravidelne PCR testy v prípade, ak sa nechce dať očkovať. Logiku nevidí ani v tom, že zaočkovaní, hoci aj chorí, môžu prekračovať hranice bez obmedzení. Nezaočkovaní podľa jeho slov nemôžu byť považovaní za občanov druhej kategórie a nemôžu im byť obmedzované práva.