Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 17. 5. 2022 meniny má Gizela, Aneta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Sponzorovaný obsah

Tento článok je sponzorovaný obsah Fakulty masmediálnej komunikácie UCM.

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Tech - Software

Štúdium digitálnych hier je makačka, vďaka ktorej raz budeš mať super prácu

Trnavská UCM prichádza so študijným odborom, v rámci ktorého môžeš študovať tvorbu videohier.

Sponzorovaný obsah
7. júl 2021, 9:15 Čas čítania: 3:42
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Štúdium digitálnych hier je makačka, vďaka ktorej raz budeš mať super prácu
Zdroj: FMK UCM TT
Tech - Software
1
Sponzorovaný obsah
7. júl 2021, 9:15
Čas čítania: 3:42

Štúdium digitálnych hier je makačka, vďaka ktorej raz budeš mať super prácu

Trnavská UCM prichádza so študijným odborom, v rámci ktorého môžeš študovať tvorbu videohier.

Sponzorovaný obsah
7. júl 2021, 9:15
Čas čítania: 3:42
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Štúdium digitálnych hier je makačka, vďaka ktorej raz budeš mať super prácu
Zdroj: FMK UCM TT
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Svet digitálnych hier už dávno netvoria len deti sediace za počítačom. Ide o obrovský biznis, v ktorom sa ročne točia stovky miliónov eur. Profesionálne hranie počítačových hier sa dokonca stáva súčasťou sveta športu. Aj preto je dobré, že na Slovensku vznikajú iniciatívy, ktoré sa snažia videohry začleniť do vzdelávania

 

Ak ťa fascinuje tento svet, fakulta masmediálnej komunikácie v Trnave má pre teba ponuku, ktorá sa neodmieta. Do 31. augusta sa totiž môžeš prihlásiť na štúdium, kde sa rozvíjajú herné štúdiá či študuje teória digitálnych hier. Tento študijný program vznikol s cieľom zaplniť dieru na trhu a ponúknuť študentom a nadšencom videohier nové možnosti. 

 

Zdroj: FMK UCM TT

 

„Dlhodobo sme vnímali, že na Slovensku a v strednej Európe chýba niečo ako ‚digital humanities‘ – odbor, ktorý sa nachádza niekde medzi technológiami, umením a humanitnými vedami. Nakoniec sme z neho vybrali najnovšie digitálne médium, ktorým sú hry. Vychádzame z humanitného smeru a pridávame k tomu niečo, čo sa bežne robí a študuje skôr na umeleckých či technických školách,“ vysvetľuje pedagóg Michal Kabát, ktorý stál pri zrode tohto študijného programu. Digitálne hry v Trnave sú pritom pionierom vo vysokoškolskom vzdelávaní v oblasti videohier.

 

Chcem sa prihlásiť na štúdium Digitálnych hier

Teória aj prax

Ak nevieš, čo sa dá naučiť štúdiom digitálnych hier, radi ti to vysvetlíme. Je toho naozaj dosť a štúdium môžeme rozdeliť na viacero podstatných častí. Keďže FMK UCM nie je ani technická, ani umelecká škola, ale má humanitné zameranie, štúdium je zamerané čo najširšie„V prvom rade sa zaoberáme samotnou teóriou a riešime minulosť a budúcnosť hier. Študenti sa u nás môžu naučiť niečo z vývoja hier už od praveku a nazeráme aj do súčasnosti a budúcnosti. Riešime, ako vyzerá herný svet a herný biznis, kam sa posúva, aké sú v ňom aktuálne problémy a ako to bude asi vyzerať o 5, 10 či 20 rokov,“ vysvetľuje Kabát.

 

Zdroj: FMK UCM TT

 

Po teoretickej časti prichádza aj praktická. V tejto časti dostávaš náhľad do herného vývoja, čo znamená, že si vieš vyskúšať niečo z grafiky, kódovania, tvorby zvukov a hudby a rovnako získaš poznatky aj o hernom dizajne. Na teórii digitálnych hier momentálne začínajú rozvíjať aj ďalšie oblasti dôležité pre vývoj digitálnych hier, akými sú komunikácia, tímový manažment a celý vývoj produktu. 

 

„Každý projekt totiž potrebuje okrem grafika, kódera a dobrého nápadu aj niekoho, kto zabezpečí jeho celú realizáciu. V dnešnom svete je dobré byť flexibilný a aj preto sa študentov snažíme naučiť niečo zo všetkého. A keď sa chcú študenti počas štúdia zamerať na jednu oblasť viac, je to len na nich. Nechceme však produkovať úzko špecializovaných ľudí pre odvetvie, ktoré sa rýchlo mení a vyvíja,“ opisuje Kabát, ktorý vedie predmet praktikum herného vývoja. Ide o predmet, ktorý je organizovaný formou herných jamov. Práve tie výborne overia všetky praktické znalosti. Študenti sú v rámci predmetu počas víkendu rozdelení do tímov a v nich potom vytvárajú vlastné hry. Ich úlohou je za určitý čas a s prepojením skillov jednotlivých ľudí vytvoriť hru na určenú tému. Takto si nielen precvičíš svoj craft, ale aj získaš potrebné komunikačné a teamworkové schopnosti, bez ktorých sa v hernom biznise nedá dlhodobo fungovať. 

 

Zdroj: FMK UCM TT

 

Okrem tvorby hier sa na škole budeš intenzívne venovať aj biznisu okolo ich hrania. Dôvodom je fakt, že v poslednom čase stúpa aj popularita sledovania hier. Veľký boom zažívajú elektronický šport, streameri či komentátori. „Ide o našu doménu, keďže vychádzame z povahy masmediálneho a marketingového zamerania fakulty,“ hovorí Kabát. Práve preto už dva roky na teórii digitálnych hier vyučujú predmety elektronický šport a komentovanie a streamovanie. Všetky tieto oblasti len podčiarkujú širokú škálu zamerania a využitia tohto programu aj v praxi.

Stále je čo robiť

Čo sa týka rôznych mimoškolských aktivít či možností, tu ti odbor ponúka veľmi širokú škálu digitálneho vyžitia sa aj v rámci vyučovania a rovnako aj po ňom. Môžeš sa zapojiť aj do rôznych voľnočasových aktivít, ako je napríklad organizovanie herného festivalu Unicon, ktorý má za sebou už šiesty ročník. Ten prebiehal vzhľadom na koronu online v podobe veľkej digitálnej hry so živými postavami a s príbehom. „Popritom naši študenti založili celoštátnu vysokoškolskú e-športovú ligu UniCup, ktorá sa veľmi rýchlo stala populárnou na väčšine univerzít. Hrá sa pravidelne počas celého semestra a končí sa veľkým offline finále. Samozrejme, úspešní sú aj naši reprezentanti z tímu TEDI Bears. Študenti taktiež tvoria hry pod hlavičkou vývojárskeho štúdia TEDI GAMES. Spomínal som už aj herné jamy, no a dvakrát do roka organizujeme takéto podujatie aj pre verejnosť. Volá sa Trnava Game Jam a je otvorené pre verejnosť. Veľa rôznych aktivít a príležitostí niečo si vyskúšať ponúka aj priestor Sutterénu našej fakulty, kde sa stretávajú aktívnejší študenti,“ vysvetlil Michal Kabát.

 

Zdroj: FMK UCM TT

A čo po škole?

Na teórii digitálnych hier sa zameriavajú predovšetkým na všestrannosť. Ak ťa niečo zaujme, snaha a práca sú už na tebe. „Nesnažíme sa ukázať študentom, čo majú robiť, ale tým, že si vyskúšajú všetko, sami prídu na to, čo ich baví a napĺňa najviac, alebo dostatočne skoro a bez veľkých následkov zistia, čo im nejde,“ zhodnotil Michal, ktorý hrám a ich rôznym podobám zasvätil celý svoj doterajší život. Uplatnenie absolventov môže byť práve v odvetviach, ktoré sú kombináciou našich odborov, čiže niečo na rozhraní hier, médií a marketingu, ale, samozrejme, platí, že šikovní ľudia si poradia kdekoľvek. 

 

Zdroj: FMK UCM TT

 

„Dobrým znakom je, že v mnohých digitálnych firmách sa už nachádza mnoho našich absolventov alebo dokonca tie firmy zakladajú. Takto sa potom začína vytvárať sieť kontaktov, a keď sa študent snaží, určite mu vieme ponúknuť stáž v nejakej firme, kde si ho potom pravdepodobne aj nechajú. Dopyt po šikovných ľuďoch je tu neustále. Tieto dvere sa ešte viac otvorili počas momentálneho obdobia pandémie koronavírusu, keď firmy berú veľa stážistov online a človek si môže vyskúšať aj prácu vo veľkej zahraničnej firme. Šance uplatniť sa priamo v odbore aj u nás výrazne rastú z roka na rok,“ uviedol Michal Kabát. A možno v jednej z veľkých svetových firiem čakajú práve na teba. Ak si vieš sám seba predstaviť v hernom biznise, neváhaj, prihlásiť sa môžeš až do konca augusta.

 

Chcem študovať digitálne hry
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Valoran / FMK UCM TT
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.