Ak už nejaký čas pozeráš do výkladov obchodov s elektrobicyklami, mal by si zbystriť pozornosť. Bicykel na batérie nemusí byť až taký drahý.
Keďže Slovensko leží uprostred Západných Karpát, nemôžeme povedať, že jazdenie na bicykli je v našej krajine nenáročnou aktivitou. Kto nepracuje v centre mesta, ktoré je najnižším bodom v širokom okolí, s najväčšou pravdepodobnosťou sa, najmä pri súčasných teplotách, cestou za povinnosťami poriadne spotí a unaví.
Riešením problému mokrého chrbta a vyčerpaného tela môže byť elektrobicykel. Práve tieto dvojkolesové stroje, ľudovo nazývané aj „ebajky“, sme v redakcii Refresheru počas uplynulého týždňa testovali a vybrali sme päť cenovo najdostupnejších a kvalitatívne čo najspoľahlivejších elektrobicyklov.
Čo treba vedieť pred kúpou elektrobicykla?
Podobne ako pri ostatných druhoch elektroniky na batérie, aj elektrobicykle majú svoju výdrž, respektíve dojazd. Ten závisí od režimu výkonu motora, ktoré si pred každou jazdou nastaví jazdec. Priemerný dojazd nami testovaných elektrobicyklov je približne 100 kilometrov pri nižšej záťaži a necelých 50 pri vyššej.
Bicykle sa nabíjajú z obyčajnej 230-Voltovej zásuvky nabíjačkou, ktorá je súčasťou balenia. Všetky bicykle v našom článku majú odnímateľnú batériu, ktorá sa dá nabíjať aj priamo v byte či v práci a zásuvka v dosahu parkovacieho miesta bicykla nie je potrebná.
Najlepší spôsob, ako si vybrať nový elektrobicykel, je vyskúšať si ho. Väčšina predajcov, ktorých sme oslovili s požiadavkou na testovaciu jazdu, nemala s takouto požiadavkou problém.
Jazda na elektrobicykli je sama osebe skvelým zážitkom, no dobrý motor a dobré komponenty ju ešte vylepšujú. Na ebajku preto neodporúčame príliš šetriť.
Okrem toho, bicykel nie je ako auto, na ktorom si vodič nastaví polohu sedadla, výšku volantu, sklon zrkadiel a sedí sa mu dobre. Rôzne postavy preferujú rôzne rámy a sedadlá, preto sa v každom prípade najviac oplatí návšteva kamennej predajne, aby si budúci majiteľ mohol svoj nový stroj vyskúšať ešte predtým, než zaň zaplatí.
Prečo sme testovali práve tieto bicykle?
Najpodstatnejším parametrom pri výbere ebajku bola v našom prípade nízka cena. Priemerný mestský elektrobicykel stojí 1 000 až 1 200 eur, v kamenných obchodoch a e-shopoch sa dajú nájsť aj lacnejšie, aj drahšie.
Terénne a horské bicykle s elektromotorom často svojou cenou dosahujú aj niekoľko tisícok eur, v mnohých prípadoch si však zákazník nepripláca za elektrickú výstroj, ale za mechanické prvky výbavy ako brzdy, tlmiče či prevodovku.
Naša pätica pokrýva široké spektrum požadovaných vlastností, o ktoré majú záujemcovia obvykle najväčší záujem – práve preto si v nej pravdepodobne každý čitateľ nájde svojho favorita.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko stojí najlacnejší elektrobicykel, ktorý sa oplatí kúpiť.
- Či sa oplatí kúpiť si skladací elektrobicykel.
- Koľko stojí elektrobicykel, ktorý naozaj stojí za to.
- Prečo by si mal pred kúpou bicykla zvážiť testovaciu jazdu.