Okrem prevencie ťažkého priebehu ochorenia alebo smrti tieto vakcíny takmer stopercentne chránia pred nákazou.
CDC publikovalo štúdiu, ktorú uskutočnili na približne 4000 ľudoch z prvej línie v boji proti koronavírusu. Účinky vakcín na nich vedci sledovali od polovice decembra do polovice marca. Po ukončení výskumu zdravotnícke centrum vyhlásilo, že po 2. dávke dokážu vakcíny Pfizer aj Moderna na 90 percent zabrániť infekcii koronavírusom.
Podľa Boston Globe už predošlé klinické pokusy dokázali, že tieto vakcíny účinkovali proti ochoreniu, hospitalizácii či smrti v dôsledku ochorenia covid-19.
Účastníkov výskumu týždenne testovali na ochorenie covid-19, aby zachytili prípadné prejavy vírusu. Vedci následne porovnali výskyt nakazení koronavírusom pred a po očkovaní.
Pri obidvoch vakcínach je potrebné očkovať s niekoľkotýždňovým odstupom. Po prvej dávke sa v priebehu dvoch týždňov ukázalo, že môžu na 80 percent zabrániť nakazeniu. Po druhej dávke sa v priebehu dvoch týždňov účinnosť vakcín zvýšila na 90 percent.
„Táto štúdia dokazuje, že obidve mRNA vakcíny môžu znížiť riziko nakazenia všetkými druhmi vírusov SARS-Cov-2, a to aj pri nakazení bez symptómov,“ vysvetlila CDC vo svojom vyhlásení.
Americká spoločnosť Pfizer tento týždeň oznámila, že testuje vakcínu proti koronavírusu už aj na deťoch do 11 rokov. Podľa CNBC majú najmladšie deti zapojené do testovania len šesť mesiacov.
Na Slovensku tejto vakcíne podľa prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza dôveruje najviac zúčastnených.