Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
3. marca 2021, 14:30
Čas čítania 7:58
Jakub Paulík

Mladí Slováci sa chránia pri pohlavnom styku najmä kondómami. Časť z nich však uprednostňuje prerušovanú súlož (Rozhovor)

Mladí Slováci sa chránia pri pohlavnom styku najmä kondómami. Časť z nich však uprednostňuje prerušovanú súlož (Rozhovor)
Zdroj: Netflix
REFRESHER SEXUALITA
Uložiť Uložené

Aké majú mladí ľudia na Slovensku skúsenosti so sexom?

Mladí ľudia na Slovensku začínajú so sexom skutočne skoro a vyše 20 % z nich sa pri pohlavnom styku nijako nechráni. Tieto a ďalšie informácie vychádzajú z prieskumu výskumníka Štefana Petríka.

Podľa jeho zistení majú mladí ľudia sex v priemere už pred dovŕšením 16. roku života. Alkohol hral v tomto prípade rolu len v 5 % prípadov a väčšina opýtaných mala prvý sex kvôli zamilovanosti či silnej sexuálnej túžbe.

V rozhovore sa ďalej dočítaš, ako mladí Slováci hodnotia svoj prvý sex, koľkí si dovolia riskovať prerušovanú súlož a prečo majú menej sexu ako v minulosti.

Jeden z výskumov venoval Štefan Petrík aj osobám, ktoré sa živia sexom – k prieskumu sa mu ozvalo 78 žien. Tie mu prezradili, čo ich zákazníkov motivuje, aby si kúpili sex, prečo sa dali na takúto prácu a kvôli čomu by s ňou vedeli „seknúť“.

Štefan Petrík je výskumník, ktorý sa pri svojej práci zameriava na ľudskú sexualitu a jej špecifiká. V rozhovore sme rozobrali jeho výskum v oblasti sexuálneho života mladých ľudí aj osôb, ktoré sa živia sexom. Jeho ďalšie odborné príspevky nájdeš tu.

Pri prieskume sexuálneho života mladých dospelých Slovákov vychádzal zo vzorky  2 152 respondentov – 1 610 žien a 542 mužov (vekové rozpätie 18 – 35; priemerný vek 23,59; obdobie 2018 – 2020).

Pri prieskume sexuálneho života dospievajúcich vychádzal zo vzorky 1 380 respondentov (vekové rozpätie 16 – 20; priemerný vek 18,24; obdobie 2019 – 2020).

Pri prieskume o ponúkaní sexuálnych služieb vychádzal zo vzorky 78 sexuálnych pracovníčok (vekové rozpätie 18 – 55; priemerný vek 25,39; obdobie 2019).
Odporúčané
Predátori si pri deťoch neodpustia vulgárne sexuálne poznámky. Obete hľadajú na sociálnych sieťach (Rozhovor) Predátori si pri deťoch neodpustia vulgárne sexuálne poznámky. Obete hľadajú na sociálnych sieťach (Rozhovor) 17. februára 2021, 9:30
V tomto článku si prečítaš:
  • Čo mladých motivuje k prvému pohlavnému styku
  • Ako hodnotia svoj prvý sex
  • Ako môže skorý sex ovplyvniť ich budúci pohlavný život
  • Aké typy ochrany uprednostňujú mladí ľudia
  • Čo vravia na potraty
Štefan Petrík
Štefan Petrík Zdroj: Archív – Štefan Petrík

Kedy mladí ľudia začínajú so sexom?

Vyplývajúc z prieskumu, ktorý som realizoval, stredoškoláci začínajú so sexuálnym životom pomerne skoro. Prvý pohlavný styk majú podľa ich odpovedí dospievajúci vo veku 15,79 roka, čo možno považovať za skorý začiatok. Je síce pravda, že z fyzickej stránky sú už na pohlavný styk zväčša dostatočne pripravení, ale zo stránky psychosexuálnej nemožno hovoriť o pripravenosti na to mať prvý pohlavný styk.

Môže ich to neskôr ovplyvniť, ak začínajú so sexom príliš skoro?

Pre spomínané vývinové obdobie je charakteristické dosiahnutie pohlavnej zrelosti z biologickej stránky, čo znamená, že chlapci aj dievčatá sú schopní reprodukcie. Biologickú zrelosť však v žiadnom prípade nemožno stotožňovať so psychosociálnou zrelosťou rozmnožovať sa.

Odporúčané
Bol som na priváte s umelými pannami: Sex s nimi nie je nevera, najdrahšia stojí 12 000 eur (Reportáž) Bol som na priváte s umelými pannami: Sex s nimi nie je nevera, najdrahšia stojí 12 000 eur (Reportáž) 11. februára 2024, 12:30

Skorý začiatok sexuálneho života môže v dospelosti spôsobiť časté striedanie sexuálnych partnerov či nadväzovanie sexuálnych kontaktov s neznámymi partnermi. Ak sa spomínané formy rizikového sexuálneho správania často vyskytujú už v období dospievania, existuje veľké riziko toho, že v dospelosti sa objavia vo forme naučeného sexuálneho správania.

Prečo začínajú Slováci pohlavne žiť tak skoro?

Na túto otázku som sa zameral aj u dospievajúcich ľudí. Potešujúce je, že 33 % respondentov uviedlo, že prvý pohlavný styk mali z dôvodu zamilovanosti. 26 % z nich uviedlo, že motiváciou prvého pohlavného styku bola u nich silná sexuálna túžba, 15 % presvedčil partner, ktorý inicioval prvý pohlavný styk. 11 % malo prvý pohlavný styk zo zvedavosti, 10 % z dospievajúcich chcelo dokázať, že sú už dospelí, a alkohol ako dôvod uviedlo 5 % dospievajúcich.

Keďže mladí ľudia začínajú so sexom pomerne skoro, predpokladám, že nemajú veľké výhrady voči predmanželskému sexu.

Je to tak. Takmer 57 % opýtaných považuje za prípustný sexuálny styk pred manželstvom aj s náhodnými osobami a vyše 39 % v rámci trvalého partnerského vzťahu. Za úplne neprípustné to považuje len 2,9 % respondentov a 1,3 % vníma sexualitu pred manželstvom za prístupnú, ak v nej nepríde k súloži.

Aké sú najčastejšie obavy mladých v spojitosti s prvým sexom?

Ak ide o prvý pohlavný styk, práve ten možno vnímať u dievčat aj u chlapcov ako možný zdroj obáv. Napríklad chlapci sa môžu obávať možného zlyhania, dievčatá rizika fyzickej bolesti. A obe pohlavia premýšľajú nad kvalitou prvého pohlavného styku.

83,8 % respondentov považuje masturbáciu za prirodzený prejav ľudskej sexuality. 12,5 % masturbáciu vníma ako neškodný zlozvyk a iba 3,7 % ju považuje za škodlivú.

Ako mladí podľa vášho prieskumu hodnotia svoj prvý sex?39 % respondentov považovalo svoj prvý sex za príjemný, ale nepodarilo sa im dosiahnuť vyvrcholenie. Pre takmer 22 % opýtaných bol prvý pohlavný styk bolestivý a nepríjemný. Príjemný sex s vyvrcholením zažilo 20,6 % mladých ľudí a 14,1 % respondentov pri prvom sexe nič necítilo.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 95142 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko percent mladých riskuje pri prerušovanej súloži
  • Či majú zadaní ľudia viac sexu ako slobodní
  • Ako mladí ľudia vnímajú masturbáciu
  • Prečo Slováci vyhľadávajú služby sexuálnych pracovníčok
  • Z akého dôvodu sa niekto rozhodne živiť sexom
Domov
Zdieľať
Diskusia