Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 4. 2021 meniny má Ervín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Mladí Slováci sa chránia pri pohlavnom styku najmä kondómami. Časť z nich však uprednostňuje prerušovanú súlož (Rozhovor)

Aké majú mladí ľudia na Slovensku skúsenosti so sexom?

3. marec 2021, 14:30 Čas čítania: 7:58
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Mladí Slováci sa chránia pri pohlavnom styku najmä kondómami. Časť z nich však uprednostňuje prerušovanú súlož (Rozhovor)
Zdroj: Netflix
Refresher - Rozhovory
1
Jakub Paulík
3. marec 2021, 14:30
Čas čítania: 7:58

Mladí Slováci sa chránia pri pohlavnom styku najmä kondómami. Časť z nich však uprednostňuje prerušovanú súlož (Rozhovor)

Aké majú mladí ľudia na Slovensku skúsenosti so sexom?

Jakub Paulík
3. marec 2021, 14:30
Čas čítania: 7:58
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Mladí Slováci sa chránia pri pohlavnom styku najmä kondómami. Časť z nich však uprednostňuje prerušovanú súlož (Rozhovor)
Zdroj: Netflix

Mladí ľudia na Slovensku začínajú so sexom skutočne skoro a vyše 20 % z nich sa pri pohlavnom styku nijako nechráni. Tieto a ďalšie informácie vychádzajú z prieskumu výskumníka Štefana Petríka.

 

Podľa jeho zistení majú mladí ľudia sex v priemere už pred dovŕšením 16. roku života. Alkohol hral v tomto prípade rolu len v 5 % prípadov a väčšina opýtaných mala prvý sex kvôli zamilovanosti či silnej sexuálnej túžbe.

 

V rozhovore sa ďalej dočítaš, ako mladí Slováci hodnotia svoj prvý sex, koľkí si dovolia riskovať prerušovanú súlož a prečo majú menej sexu ako v minulosti.

 

Jeden z výskumov venoval Štefan Petrík aj osobám, ktoré sa živia sexom – k prieskumu sa mu ozvalo 78 žien. Tie mu prezradili, čo ich zákazníkov motivuje, aby si kúpili sex, prečo sa dali na takúto prácu a kvôli čomu by s ňou vedeli „seknúť“.

 

Štefan Petrík je výskumník, ktorý sa pri svojej práci zameriava na ľudskú sexualitu a jej špecifiká. V rozhovore sme rozobrali jeho výskum v oblasti sexuálneho života mladých ľudí aj osôb, ktoré sa živia sexom. Jeho ďalšie odborné príspevky nájdeš tu.

Pri prieskume sexuálneho života mladých dospelých Slovákov vychádzal zo vzorky  2 152 respondentov – 1 610 žien a 542 mužov (vekové rozpätie 18 – 35; priemerný vek 23,59; obdobie 2018 – 2020).

Pri prieskume sexuálneho života dospievajúcich vychádzal zo vzorky 1 380 respondentov (vekové rozpätie 16 – 20; priemerný vek 18,24; obdobie 2019 – 2020).

Pri prieskume o ponúkaní sexuálnych služieb vychádzal zo vzorky 78 sexuálnych pracovníčok (vekové rozpätie 18 – 55; priemerný vek 25,39; obdobie 2019).

 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Čo mladých motivuje k prvému pohlavnému styku
  • Ako hodnotia svoj prvý sex
  • Ako môže skorý sex ovplyvniť ich budúci pohlavný život
  • Aké typy ochrany uprednostňujú mladí ľudia
  • Čo vravia na potraty

 

Štefan Petrík Zdroj: Archív – Štefan Petrík

 

Kedy mladí ľudia začínajú so sexom?

Vyplývajúc z prieskumu, ktorý som realizoval, stredoškoláci začínajú so sexuálnym životom pomerne skoro. Prvý pohlavný styk majú podľa ich odpovedí dospievajúci vo veku 15,79 roka, čo možno považovať za skorý začiatok. Je síce pravda, že z fyzickej stránky sú už na pohlavný styk zväčša dostatočne pripravení, ale zo stránky psychosexuálnej nemožno hovoriť o pripravenosti na to mať prvý pohlavný styk.

 

Môže ich to neskôr ovplyvniť, ak začínajú so sexom príliš skoro?

Pre spomínané vývinové obdobie je charakteristické dosiahnutie pohlavnej zrelosti z biologickej stránky, čo znamená, že chlapci aj dievčatá sú schopní reprodukcie. Biologickú zrelosť však v žiadnom prípade nemožno stotožňovať so psychosociálnou zrelosťou rozmnožovať sa.

 

Skorý začiatok sexuálneho života môže v dospelosti spôsobiť časté striedanie sexuálnych partnerov či nadväzovanie sexuálnych kontaktov s neznámymi partnermi. Ak sa spomínané formy rizikového sexuálneho správania často vyskytujú už v období dospievania, existuje veľké riziko toho, že v dospelosti sa objavia vo forme naučeného sexuálneho správania.

 

Prečo začínajú Slováci pohlavne žiť tak skoro?

Na túto otázku som sa zameral aj u dospievajúcich ľudí. Potešujúce je, že 33 % respondentov uviedlo, že prvý pohlavný styk mali z dôvodu zamilovanosti. 26 % z nich uviedlo, že motiváciou prvého pohlavného styku bola u nich silná sexuálna túžba, 15 % presvedčil partner, ktorý inicioval prvý pohlavný styk. 11 % malo prvý pohlavný styk zo zvedavosti, 10 % z dospievajúcich chcelo dokázať, že sú už dospelí, a alkohol ako dôvod uviedlo 5 % dospievajúcich.

 

Keďže mladí ľudia začínajú so sexom pomerne skoro, predpokladám, že nemajú veľké výhrady voči predmanželskému sexu.

Je to tak. Takmer 57 % opýtaných považuje za prípustný sexuálny styk pred manželstvom aj s náhodnými osobami a vyše 39 % v rámci trvalého partnerského vzťahu. Za úplne neprípustné to považuje len 2,9 % respondentov a 1,3 % vníma sexualitu pred manželstvom za prístupnú, ak v nej nepríde k súloži.

 

Aké sú najčastejšie obavy mladých v spojitosti s prvým sexom?

Ak ide o prvý pohlavný styk, práve ten možno vnímať u dievčat aj u chlapcov ako možný zdroj obáv. Napríklad chlapci sa môžu obávať možného zlyhania, dievčatá rizika fyzickej bolesti. A obe pohlavia premýšľajú nad kvalitou prvého pohlavného styku.

 

83,8 % respondentov považuje masturbáciu za prirodzený prejav ľudskej sexuality. 12,5 % masturbáciu vníma ako neškodný zlozvyk a iba 3,7 % ju považuje za škodlivú.

 

Ako mladí podľa vášho prieskumu hodnotia svoj prvý sex?39 % respondentov považovalo svoj prvý sex za príjemný, ale nepodarilo sa im dosiahnuť vyvrcholenie. Pre takmer 22 % opýtaných bol prvý pohlavný styk bolestivý a nepríjemný. Príjemný sex s vyvrcholením zažilo 20,6 % mladých ľudí a 14,1 % respondentov pri prvom sexe nič necítilo.

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 95142 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko percent mladých riskuje pri prerušovanej súloži
  • Či majú zadaní ľudia viac sexu ako slobodní
  • Ako mladí ľudia vnímajú masturbáciu
  • Prečo Slováci vyhľadávajú služby sexuálnych pracovníčok
  • Z akého dôvodu sa niekto rozhodne živiť sexom

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: cute.couplesvids/IG Tagy: sex, sexuálny život, Štefan Petrík
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Šeliga reaguje na návrh na odvolávanie Matoviča: Nikto z nás nemá nekonečnú trpezlivosť
2 Žiadne „čierne“ okresy, takto bude od pondelka rozdelené Slovensko podľa rizikovosti
3 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
4 Voči bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému vzniesli ďalšie obvinenie. Týka sa podplácania v roku 2020
5 Najväčší škandál v histórii britskej vlády: Minister obrany sa oddával večierkom, drogám a milenkám
1 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
2 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
3 VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
4 Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
5 Známa „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudí
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
3 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
4 Rýchlo a zbesilo 9 ide do vesmíru. Sleduj šialený trailer plný akcie so zlými efektmi
5 Od pondelka nebudeš musieť nosiť rúško v exteriéri, ak od teba budú cudzí ľudia vzdialení minimálne 5 metrov
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
3 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
4 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
5 VIDEO: Opitý Slovák skočil rovno pod auto. Vodič nemal šancu zastaviť
Viac z témy refresher
Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
Je dospelá, no vo vnútri žije len 4 roky. Dominika po nehode zabudla na 24 rokov svojho života (Rozhovor) Je dospelá, no vo vnútri žije len 4 roky. Dominika po nehode zabudla na 24 rokov svojho života (Rozhovor)
Viac článkov
Sponzorované články
Zažiar eleganciou s Michael Kors!Zažiar eleganciou s Michael Kors!
Enyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobilEnyaq iV nás veľmi milo prekvapil. Škoda urobila obrovský progres a postavila ukážkový elektromobil
Potrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketuPotrebuješ flex kábel? Poradíme ti, ako rozlíšiš OEM od aftermarketu
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Keď si predstavím, koľko ľudí nado mnou masturbovalo, príde mi to nechutné, hovorí bývalá drogovo závislá cam girl KristýnaKeď si predstavím, koľko ľudí nado mnou masturbovalo, príde mi to nechutné, hovorí bývalá drogovo závislá cam girl Kristýna
Nezáväzný sex je v Haré Krišná zakázaný. Niekto žije v celibáte, iní fungujú ako párNezáväzný sex je v Haré Krišná zakázaný. Niekto žije v celibáte, iní fungujú ako pár
Sexuálna výchova: Muži nám píšu, že ochutnali svoje semeno (Videorozhovor) Sexuálna výchova: Muži nám píšu, že ochutnali svoje semeno (Videorozhovor)
Sexuologička o láske, sexe i porne: Jeho nadmerné sledovanie je na zamyslenie, mladých ľudí trápi, či budú milovaní a aby nezlyhaliSexuologička o láske, sexe i porne: Jeho nadmerné sledovanie je na zamyslenie, mladých ľudí trápi, či budú milovaní a aby nezlyhali
Libuša komunikuje s duchmi už od malička. Opýtali sme sa jej, či nás môže spojiť s Karlom Gottom (Rozhovor)Libuša komunikuje s duchmi už od malička. Opýtali sme sa jej, či nás môže spojiť s Karlom Gottom (Rozhovor)
Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
Veronika Remišová: Od začiatku do konca koaličnej krízy hrozili predčasné voľby (Rozhovor)Veronika Remišová: Od začiatku do konca koaličnej krízy hrozili predčasné voľby (Rozhovor)
Martin Klus: Horúci vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom by mohol vyvolať vážnu migračnú vlnu (Videorozhovor) Martin Klus: Horúci vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom by mohol vyvolať vážnu migračnú vlnu (Videorozhovor)
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.