
Riaditeľka ŠÚKL: Od vakcíny Sputnik nemáme kompletnú dokumentáciu, ktorá býva cca. 100 000 strán údajov
Riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová tvrdí, že štát dlhodobo neinvestuje do rozvoja úradu, nútil ho znižovať počty aj napriek tomu, že by nám vedcov zaplatili Holadňania. Matovič teraz úrad využíva na svoju propagandu o Sputniku.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Šéfka liekovej agentúry reaguje na sociálnej sieti Linkedin na aktuálnu situáciu v súvislosti s verejnou debatou o schvaľovaní ruskej vakcíny Sputnik V, ktorú sa snaží na Slovensku pretlačiť predseda vlády Igor Matovič.
Vakcínu musí kontrolovať Európska lieková agentúra
„Od vakcíny Sputnik nemáme kompletnú dokumentáciu, ktorá býva cca 100 000 strán hardcopy dát. Nie dva články v Lancete. Na ŠÚKL-i pracuje skupina veľmi vzdelaných, múdrych a skúsených ľudí, ktorí robia fantastické odborné posudky a inšpekcie na európskej úrovni. Vedia to robiť, lebo si ich európska sieť vychovala,“ upozorňuje Zuzana Baťová, ktorá stojí na čele ŠÚKL.
Baťová upozorňuje, že lieková agentúra nie je pripravená do hĺbky kriticky hodnotiť vakcíny. Upozorňuje, že pre tieto účely má dostatok expertov schopných dohliadať na kvalitu, účinnosť a bezpečnosť liekov práve Európska lieková agentúra, ktorú však chce tentokrát premiér svojim nápadom predbehnúť, resp. obísť.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1759 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM„Sieť expertov je vybudovaná na úrovni EMA a preto treba využiť štandardne nastavený a funkčný systém centralizovanej registrácie vakcín. My prispievame do systému hodnotením iných typov liekov,“ upozorňuje Zuzana Baťová.

Baťová: Museli sme znižovať počet zamestnancov, aj keď ich platia Holanďania
Šéfka ŠÚKL upozorňuje aj na nezáujem štátu o úrad počas dlhých rokov. Podľa jej slov si pomáhal, ako vedeli.
„Štyri roky nám odborne aj finančne pomáhajú Európska a Holandská lieková agentúra. S obidvoma máme podpísané memorandá o spolupráci. Fungujúce memorandá. Od začiatku investujú do našich ľudí - inšpektorov i posudzovateľov,“ hovorí s tým, že práve vďaka zahraničiu sa odbornosť vedcov na Slovensku zvýšila. Aj vďaka tomu môžu posudzovať zložitejšie lieky a tým pádom dostávať vyššie odmeny od EMA.
Vláda vlani avizovala znižovanie stavov v štátnej správe, čo sa dotklo aj ŠÚKL. Z 210 zamestnancov museli prepustiť 10 %, čo predstavuje 21 kľúčových odborníkov. Baťová opakovane písala listy a argumentovala, čo nakoniec nepomohlo.
„Dokonca sme ponúkli riešenie, ktoré by štát nič nestálo. Odborníkov, ktorých sme sa už nechceli vzdať, nám boli ochotní platiť Holanďania (veď do nich sami investovali). Ani to nešlo, lebo počet štátno-zamestnaneckých miest je záväzným ukazovateľom,“ dodáva Baťová.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.


