
Sexuálne násilie zažilo zhruba 100 000 žien na Slovensku
Až 88 % žien sexuálneho násilníka poznali.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Na Slovensku má za svoj život skúsenosť s násilím od súčasného či bývalého partnera približne 20 % žien. Fyzickú agresiu zažilo 7 % Sloveniek a sexuálne násilie 4,9 % žien, čo je zhruba 100 000 obetí, uvádza Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách (KMC) Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR).
88 % žien sexuálneho násilníka poznalo (38 % – bývalý/súčasný partner, 28 % – známa osoba, 12 % – nadriadení/kolegovia, 12 % – neznámi páchatelia, 10 % – príbuzní). O násilí na ženách sa však medzi ľuďmi veľa nerozpráva. „Hoci na Slovensku má skúsenosť s násilím každá piata žena, len každý siedmy opýtaný v prieskume mienky o násilí povedal, že pozná v kruhu rodiny či priateľov niekoho, kto je obeťou.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1639 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM

Nízke povedomie o násilí nás robí zraniteľnými alebo nám zabraňuje pomáhať. Ak sa budeme zaujímať o fakty o príčinách a dôsledkoch násilia, lepšie pochopíme prežívanie žien a spôsob, akým môžu alebo musia pristúpiť k riešeniu ich situácie,“ povedala Barbora Burajová, vedúca manažérka KMC. Podľa dát OSN je násilie na ženách jedným z najčastejších prípadov porušovania ľudských práv.
K dnešnému Medzinárodnému dňu za odstránenie násilia páchaného na ženách OSN rozbieha kampaň s názvom Zafarbime svet na oranžovo (Orange the world!). Tá bude trvať do 10. decembra (Deň ľudských práv). Oranžová farba má predstavovať svetlejšiu budúcnosť pre ženy, na ktorých je páchané násilie.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách sa k veci vyjadrila aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. „Iba minimum týraných žien nájde odvahu a požiada o pomoc či privolá na agresívneho partnera políciu. Prosím, nenechajme ich v tom samé.
Nebuďme hluchí a slepí k tomu, čo sa okolo nás deje. Nezatvárajme uši pred nárekom spoza susedených dverí, nezatvárajme oči pred modrinami na tvári. Povedzme rázne nie akémukoľvek násiliu a jeho obetiam podajme pomocnú ruku,“ napísala na Facebooku.
Remišová zároveň kritizovala aj sexistické narážky: „Jasne odmietnime akékoľvek prejavy ponižovania či neúctivých, sexistických narážok, ktoré v spoločnosti vytvárajú živnú pôdu pre ľahostajnosť a akceptáciu javov, ktoré v modernej krajine 21. storočia, kde je rešpektovaná sloboda a ľudská dôstojnosť, nemajú čo hľadať.“
Násilie na ženách odsúdil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok: „Akékoľvek porušovanie ľudských práv vrátane násilia na ženách nemá v slovenskej spoločnosti miesto. Úroveň ochrany žien pred násilím je odrazom vyspelosti spoločnosti.“ Slovensko sa pritom nedávno pripojili k vyhláseniu 136 štátov OSN k boju proti násiliu na ženách.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.



