Aká je budúcnosť vesmírneho cestovania? Odpovedá astronautka, ktorú čaká polročná misia na ISS.
„Keď som bola malé dievča, veľmi som obdivovala moju mamu. Vždy nás so súrodencami učila, že neexistuje žiadny dôvod, prečo by som nemohla robiť takéto veci len preto, že som dievča a že som hnedá.“
Povzbudenie pre afroamerické dievčatá, ale aj pre dievčatá po celom svete, ktoré chcú preraziť vo vedecko-technologických odvetviach, odznelo z úst Jeanette Eppsovej. Snaží sa byť inšpiráciou pre budúce generácie, o čom hovorila počas krátkeho interview v rámci iniciatívy Black History Month.
„Dievčatá ľudia často odrádzajú od vecí, ktoré predtým nikdy iná žena neurobila. Vždy im hovorím nebojte sa, ja som tu. Pozrite sa na mňa, robím veľa takých vecí, o ktorých by ste si pomysleli, že ich nikdy nebudete môcť robiť.“ Inšpiratívna päťdesiatnička má za sebou bohatú kariéru a pred sebou historický míľnik v rámci vesmírneho cestovania.
Jeanette Eppsová je americká letecká inžinierka a astronautka NASA. Budúci rok sa stane prvou černoškou vôbec, ktorá bude slúžiť na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). V rámci podujatia Noc výskumníkov hovorila o budúcnosti cestovania do vesmíru v rámci diskusie Future of Space Exploration.
Refresher na online diskusii s americkou kozmonautkou nemohol chýbať, za pozvanie ďakujeme tímu Veľvyslanectva USA v Bratislave, ktoré stretnutie sprostredkovalo.
Jeanette J. Eppsovú vybrali za astronautku NASA v roku 2009. Absolvovala výcvik kandidátov na astronautov, ktorý zahŕňal vedecké a technické inštruktáže, intenzívny tréning v systémoch ISS, pohyb vo vesmírnom priestore, tréning z oblasti robotiky, letového výcviku a výcviku prežitia v extrémnych podmienkach.
Predtým než sa stala astronautkou, pracovala v automobilke Ford, potom nastúpila do CIA ako referentka technickej spravodajskej služby. V službách CIA pracovala sedem rokov.
Prvá černoška, ktorá bude slúžiť na ISS
Patrí jej prvenstvo, v rámci výskumného tímu počas misie v roku 2021 bude prvou Afroameričankou vôbec. Z celkového počtu 312 astronautov bolo doposiaľ nasadených 16 černochov, z toho päť žien. Nikto z nich však neslúžil na ISS pol roka. Ide o splnenie celoživotného sna.
„Do vedy som sa zaľúbila už ako dievča. Moji rodičia nie sú vedci, ale s mojou dvojičkou sme sledovali rôzne vedecké seriály ako Dr. Who, tak to začalo. Najviac ma bavilo sledovať vozidlá, ktoré lietajú. Chcela som vedieť, ako fungujú lietadlá a bola som veľmi zvedavá.“ Zo zvedavosti napokon pramenila aj túžba letieť do vesmíru. Po náročnej príprave a rokoch štúdia sa jej to podarí budúci rok.
Eppsová by mala podľa plánov stráviť na vesmírnej stanici šesť mesiacov. Poletí kozmickou loďou CST-100 Starliner od spoločnosti Boeing, ktorú vytvorili v rámci programu NASA s názvom Commercial Crew Program. Je to súkromná raketa vyvinutá na prevoz astronautov NASA na ISS a naspäť domov.
NEWS: We assigned @Astro_Jeanette to NASA’s Boeing Starliner-1 mission, the first operational @BoeingSpace mission with @Astro_Josh and @Astro_Suni. Jeanette is a fantastic addition to the Starliner-1 team as we continue to #LaunchAmerica: https://t.co/2BzBhEJcBx pic.twitter.com/Ohq1lSB7eH
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) August 25, 2020
„Určite pociťujem tlak z toho, že budem prvou černoškou. Nerada som prvá v hocičom, pretože to nesie so sebou veľa zodpovednosti. Ale som na to pripravená. Myslím si, že je hanba, že to takto dlho trvalo. Nemalo by to byť novinkou, mali by sme hovoriť o tom, že ďalší astronaut či ďalšia astronautka ide na ISS,“ povedala.
Dúfa, že vďaka jej misii sa konečne zbavíme stigmy a už nebudeme v budúcnosti riešiť rasu či pohlavie ľudí, ktorí sa zapoja do objavovania vesmíru. „Všetci sme súčasťou ľudstva a ideme tam spolu.“
Do vesmíru poletí po boku kolegov z NASA, Sunity Williamsovej a Josha Cassadu. Aj pre Cassadu, aj pre Eppsovú ide o prvú cestu, Williamsová už vo vesmíre bola dvakrát. Ich misii však predchádzajú nevyhnutné testovania.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo všetko musí dopadnúť dobre predtým, než Eppsová a jej kolegovia budú môcť vycestovať na ISS
- Ako prebieha astronautský výcvik
- Ktorá misia na Zemi bola pre Eppsovú najťažšia a prečo
- Ako si americká astronautka predstavuje budúcnosť space travel
- Či si myslí, že by sme mali všetci študovať viac vedeckých a technických predmetov