Spolupráca amerického giganta Pfizer s nemeckou firmou BioNTech priniesla plody v boji proti pandémii.
Svet delí od ukončenia pandémie koronavírusu možno len niekoľko mesiacov. Začiatkom novembra sme sa dozvedeli fantastickú správu, že spolupráca nemeckej firmy BioNTech s americkým gigantom Pfizer priniesla až 90-percentnú úspešnosť testovanej vakcíny v záverečnej fáze klinických testov na desiatkach tisíc dobrovoľníkov. Jej zakladatelia sa rýchlo stali hitom internetu.
Manželia Ugur Sahin a Ozlem Tureci, ktorých osudy sa spájajú s vyrastaním v nemeckých rodinách s tureckým pôvodom, však nie sú jedinými vedcami vyvíjajúcimi vakcínu proti koronavírusu, aj keď ich očkovacia látka je momentálne nepochybne najúspešnejšia.
Desiatky nádejných vakcín vo vývoji
Prestížny denník The New York Times v súčasnosti eviduje desiatky vakcín v rozdielnych fázach klinického testovania. Šesť z nich je momentálne schválených na obmedzené používanie po tom, čo absolvovali všetky fázy a teraz sa vedci snažia skompletizovať potrebné dáta a podať žiadosť na kompetentné úrady v jednotlivých krajinách, ktoré vakcíny môžu schváliť na používanie pre verejnosť.
Spomedzi ostatných vakcín sa 12 očkovacích látok nachádza v záverečnej tretej fáze klinických testov, 16 kandidátov v druhej fáze a 38 vakcín je na začiatku v prvej fáze. Do úvodnej fázy klinického testovania sa dokonca koncom októbra prehupla aj slovenská vakcína proti ochoreniu Covid-19, ktorá vyvíja biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience, ale má pred sebou ešte dlhú cestu.
Meet Drs. Ugur Sahin and Özlem Türeci, the husband-and-wife team that founded the German company BioNTech, which has worked with Pfizer on a coronavirus vaccine found to be more than 90 percent effective. https://t.co/USKaTsRj8j
— The New York Times (@nytimes) November 11, 2020