Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 19. 5. 2022 meniny má Gertrúda

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie

Otázky a odpovede: Ako to bude vyzerať na testovaní, čo sa zmení, ak budeš mať negatívny test a čo sa stane, ak nepôjdeš

Negatívne testovaní občania budú mať určité výhody.

Jakub Paulík
29. október 2020, 16:15 Čas čítania: 4:52
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Otázky a odpovede: Ako to bude vyzerať na testovaní, čo sa zmení, ak budeš mať negatívny test a čo sa stane, ak nepôjdeš
Zdroj: TASR – František Iván
Zdravie
34
Jakub Paulík
29. október 2020, 16:15
Čas čítania: 4:52

Otázky a odpovede: Ako to bude vyzerať na testovaní, čo sa zmení, ak budeš mať negatívny test a čo sa stane, ak nepôjdeš

Negatívne testovaní občania budú mať určité výhody.

Jakub Paulík
29. október 2020, 16:15
Čas čítania: 4:52
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Otázky a odpovede: Ako to bude vyzerať na testovaní, čo sa zmení, ak budeš mať negatívny test a čo sa stane, ak nepôjdeš
Zdroj: TASR – František Iván
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

V sobotu a nedeľu 31. októbra a 1. novembra prebehne na Slovensku očakávané celoplošné testovanie. Ľudia majú preto množstvo otázok, ktoré sa týkajú nielen samotného testovania, ale aj prípadných obmedzení po negatívnom či pozitívnom výsledku testu.

 

V článku sme zodpovedali viacero otázok, ktoré by sa mohli týkať aj teba. Pri odpovediach sme sa riadili informáciami z webu Úradu vlády SR, Ministerstva vnútra SR, Úradu verejného zdravotníctva SR a informačným portálom vlády somzodpovedny.sk.

 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako by to malo vyzerať pri víkendovom testovaní
  • Ako sa od 2. novembra zmenia pravidlá pre ľudí, ktorí budú mať negatívny výsledok
  • Kto bude kontrolovať certifikáty o negatívnom výsledku testu
  • Čo pre teba platí, ak člen tvojej domácnosti nešiel na testovanie
  • Či sa bude dať cestovať medzi okresmi
  • Či sa môžeš po negatívnom teste stretávať s ďalšími negatívne testovanými osobami
  • Kto môže ísť od 2. novembra ku kaderníkovi či do reštaurácie

 

Testovanie
Testovanie Zdroj: TASR – Maroš Černý

 

 

Chcem sa ísť testovať, ale obávam sa postupu. Čo mám očakávať?

Testovanie prebieha od 7:00 do 22:00 (posledný ster sa ale vykonáva 21:30) s prestávkami o 12:00-12:45 a 18:00-18:30. Na odberovom mieste sa preukážeš občianskym preukazom a od pracovníka na mieste dostaneš pridelené číslo. Následne pristúpiš k zdravotníkovi, ktorý vykoná test.

 

Vo vopred určených priestoroch následne počkáš 15 až 30 minút na výsledok testu. V prípade negatívne testu obdržíš certifikát. S výsledkom testu dostaneš aj obálku, v ktorej sú informácie o tom, čo pre teba v prípade negatívneho/pozitívneho testu platí.

 

Presnejší postup si môžeš pozrieť vo videu

vyhotovenom Ministerstvom obrany Slovenskej republiky

 

Bude sa testovať podľa abecedy?

Usmernenie ministerstva vnútra síce hovorí o abecednom testovaní, ale nejde nutne o pravidlo. Niektoré mestá či obce si rozdeľujú obyvateľov do odberných miest napríklad podľa ulíc. Pre bližšie informácie sleduj webovú stránku mesta či obce, v ktorej žiješ.

 

Budú mať pri testovaní niektorí ľudia prednosť?

Minister obrany obyvateľov Slovenska vyzval, aby pri čakaní v rade pred seba pustili seniorov, rodičov s deťmi, ľudí so zdravotným znevýhodnením a tehotné ženy. Oficiálne pravidlo však zavedené nie je.

 

Chcem sa zúčastniť prvej vlny testovania, na čo sa ale treba testovať aj ďalší víkend? Testovanie zo 7. a 8. novembra je dôležité preto, aby odhalilo ľudí, ktorých nemuseli testy počas 31. októbra/1. novembra identifikovať. A to napríklad z dôvodu, že u nich mohlo byť ochorenie iba v zárodku. Navyše sa človek môže nakaziť aj v priebehu týždňa. Či sa však bude druhé kolo testovania naozaj konať, je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa aktuálne otázne. Záležať bude zrejme najmä od toho, ako to dopadne najbližší víkend.

 

 

Čo ak nepôjdem na testovanie a nebudem mať certifikát o negatívnom teste? Dokedy pre mňa platí zákaz vychádzania?

Aktuálne do 8. novembra, no vláda môže zákaz vychádzania predĺžiť, čo sa očakáva pred druhou víkendovou vlnou testovania. Druhý zákaz vychádzania by mal trvať medzi 9. až 15. novembrom. Ak sa nebudeš vedieť preukázať negatívnym testom, platia pre teba TIETO ZÁKAZY.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3475 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Mám povedať starým rodičom, aby nechodili na plošné testovanie? Ak majú tvoji starí rodičia nad 65 rokov a nechodia príliš medzi ľudí, odporúča sa im, aby sa testovania nezúčastnili. Bude však pre nich platiť zákaz vychádzania. V konečnom dôsledku ísť ale na test môžu, nikto im to nezakáže.

 

Mám trvalý pobyt v Žiline, ale pracujem v Bratislave. Musím sa vrátiť na celoplošné testovanie do miesta trvalého pobytu? Nie je to nutné, otestovať sa môžeš pokojne aj na odberných miestach v Bratislave.

 

Žijem v zahraničí, mal by som prísť na testovanie?

Nie, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky neodporúča, aby sa Slováci zo zahraničia kvôli testovaniu vracali na Slovensko.

 

Testovanie
Testovanie Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Ako sa viem preukázať, že som negatívny?

Po negatívnom teste na celoplošnom testovaní dostaneš certifikát. Je potrebné, aby si originál tohto dokumentu nosil všade so sebou. Pri PCR teste ti postačí preukázanie sa sms správou.

 

Vyšiel mi negatívny test, nemusím už nosiť rúško?

Nosenie rúška bude pre teba naďalej povinné. Aj napriek negatívnemu testu je treba naďalej dodržiavať protipandemické opatrenia. Ak je to možné, zostaň doma. Pokiaľ musíš ísť mimo domu, riaď sa zásadou ROR – rúško, odstup a dezinfekcia rúk.

 

Mysli pritom hlavne na to, že antigénové testy nemusia odhaliť osobu s malým množstvom infekcie. Je teda dôležité, aby protipandemické opatrenia dodržiavali aj ľudia s negatívnym výsledkom testu.

 

 

Vyliečil som sa z ochorenia Covid-19, musím ísť aj tak na plošné testovanie?

Nie, pokiaľ sa u teba koronavírus prejavil v posledných 90 dňoch, na testovanie ísť nemusíš.

 

Nepôjdem sa testovať. Môžem nastúpiť do práce?

Nie, bez negatívneho testu to nie je možné. „Zamestnávateľ bude v zmysle uznesenia vlády SR zo dňa 28. októbra 2020 povinný vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát vydaný počas celoplošného testovania pri vstupe do objektu,“ uvádza sa na webe somzodpovedny.sk

 

Nepodstúpenie testu sa považuje za prekážku v práci na strane zamestnanca. Zamestnanec si však môže po dohode so zamestnávateľom dohodnúť home office, čerpanie dovolenky či neplatené voľno.

 

Ilustračná fotografia testu našej čitateľky
Ilustračná fotografia testu našej čitateľky Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

 

Ak mi vyjde pozitívny test, budem uvoľnený z práce?

V prípade pozitívneho testu ti lekár vystaví pandemickú PN.

 

Ak mi vyjde negatívny test, môžem už cestovať aj mimo okres?

Áno, od 2. novembra môžeš. Podľa uznesenia vlády sa na občanov s negatívnym testom od 2. novembra zákaz vychádzania nevzťahuje.

 

Ak budem mať negatívny test, ale člen našej domácnosti nepôjde na testovanie, týka sa zákaz pohybu aj mňa?Ak sa člen tvojej domácnosti nepôjde testovať, nijako ťa neobmedzí. V prípade negatívneho testu pre teba platia podmienky fungovania podľa režimu platného od pondelka – 2. novembra 2020.

 

Ak budem mať negatívny test a člen domácnosti pozitívny, zostávam v karanténe?

Áno, pokiaľ má jeden člen domácnosti pozitívny výsledok testu, v 10-dňovej karanténe musia zostať všetci členovia domácnosti. Ministerstvo ale uvádza, že pozitívne testovaná osoba môže absolvovať karanténu v hoteli, ktorý spĺňa nároky na karanténu. Musí si však za ňu zaplatiť.

 

Koho mám kontaktovať v prípade, ak mi vyšiel pozitívny test?

Telefonicky, mailom alebo sms správou kontaktuj svojho všeobecného lekára. Určite ho však nenavštevuj osobne. Ďalej o teste informuj ľudí, s ktorými si bol 2 dni pred testovaním v úzkom kontakte. Aj pre nich bude platiť povinná 10-dňová karanténa.

 

Testovanie
Testovanie Zdroj: TASR – Maroš Černý

Mám negatívny test, môžem ísť od 2. novembra do reštaurácie či kaviarne?

Áno, avšak nápoje a jedlo môžeš konzumovať iba v exteriéri – na terase. Nezabúdaj pritom na zásadu ROR – rúško, odstup, dezinfekcia rúk.

 

Chcem sa testovať a patriť medzi výnimky zo zákazu vychádzania, ale nepôjdem na plošné testovanie, aké sú iné možnosti? Ak sa z akýchkoľvek dôvodov nemôžeš alebo nechceš zúčastniť plošného testovania, môžeš si dať spraviť PCR test. S negatívnym výsledkom testu, ktorým sa v prípade PCR testu preukážeš sms správou, budeš patriť medzi výnimky zo zákazu vychádzania. Rátajú sa ale iba PCR testy vykonané od 29. októbra.

 

Keď budem mať negatívny test, môžem ísť na workoutové cvičisko  v meste?

Áno, ak sa vieš preukázať negatívnym testom, od 2. novembra môžeš ísť do mesta na workout. Ak ale bude v tvojej blízkosti cvičiť viac ľudí, nezabúdaj na 2-metrový odstup.

 

Môžem navštíviť posilňovňu?

Nie, fitnescentrá zostávajú podľa opatrenia ÚVZ SR z 15. októbra stále zavreté.

 

Môžem ísť od 2. novembra vrátiť do obchodu oblečenie, ktoré mi nesadlo?

Áno, pokiaľ sa vieš preukázať negatívnym testom.

 

Chcel by som sa sa ísť  dať ostrihať, nebude s tým problém?

Ak sa budeš vedieť preukázať negatívnym testom, od 2. novembra môžeš navštíviť aj kaderníka.

 

Budú pri vstupe do obchodu kontrolovať, či mám so sebou originálny certifikát s potvrdením negatívneho testu?Podľa vyjadrení vlády by certifikáty na ulici mala kontrolovať polícia, ale čo sa týka obchodov a reštaurácií, nie je to zatiaľ isté. Vláda však odporučila hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi, aby vydal vyhlášku, podľa ktorej by si v obchodoch mohli pýtať od zákazníkov certifikát s negatívnym testom, prípadne sms z PCR testu.

 

Môžem sa od 2. novembra stretávať s ľuďmi s negatívnym testom?

Môžeš, ale nezabúdaj na zákaz zhromažďovania ľudí nad 6 osôb. Ak ide o osoby z inej domácnosti, dbajte na zásadu ROR.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: gov.sk, somzodpovedny.sk, uvzsr.sk, minv.skNáhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann, Refresher/Jakub Paulík
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť