Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 15. 6. 2021 meniny má Vít

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech - Mobily

Komentár: Pár uštipačných poznámok k iPhonu 12 alebo ako sa žije vo vesmíre Apple

Apple malo veľký deň. Pár vecí však vyvoláva otázniky.

Marián Mauik Biel
15. október 2020, 12:08 Čas čítania: 5:25
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Komentár: Pár uštipačných poznámok k iPhonu 12 alebo ako sa žije vo vesmíre Apple
Zdroj: Apple
Tech - Mobily
11
Marián Mauik Biel
15. október 2020, 12:08
Čas čítania: 5:25

Komentár: Pár uštipačných poznámok k iPhonu 12 alebo ako sa žije vo vesmíre Apple

Apple malo veľký deň. Pár vecí však vyvoláva otázniky.

Marián Mauik Biel
15. október 2020, 12:08
Čas čítania: 5:25
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Komentár: Pár uštipačných poznámok k iPhonu 12 alebo ako sa žije vo vesmíre Apple
Zdroj: Apple

iPhone 12 mini sa bude predávať ako teplé rožky, HomePod mini má tiež našliapnuté stať sa predajným hitom. Nedá sa uprieť, že Apple je geniálny predajca a marketér. Ale neodpustím si pár pripomienok, ktoré mi pri sledovaní októbrového Apple eventu napadli.

 

iPhone 12 a iPhone 12 mini
iPhone 12 a iPhone 12 mini Zdroj: Apple

Ako sa hovorí, iPhony všade kritizujú len ľudia, ktorí ho nepoužívajú a nikdy ani neplánovali. Často je to pravda. Ale občas je to jednoduchá barlička, ktorá má byť protiargumentom aj na objektívnu kritiku. Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, posledný polrok používam iPhone. Kopec veci funguje skvele, iné sú nepochopiteľná blbosť. Preto som úprimne s nadšením čakal, čo ukáže nová generácia mobilov.

 

O ich vlastnostiach a parametroch si sa už mohol dočítať tu. Môže ísť o výborné zariadenia, hlavne verzia 12 mini sa kvôli nevšedne kompaktným rozmerom a ešte pomerne dostupnej cene môže stať predajným hitom. Aj napriek tomu sú však niektoré konania tejto firmy podivuhodné.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2082 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Ako sa láka do zlatej klietky

HomePod mini za 99 dolárov je riadne zlacnenie oproti viac ako 300-dolárovému veľkému HomePodu. Výrobca pritom tvrdí, že kvalita zvuku má byť stále výborná. Ako si možno niekto všimol, je to cenovo dostupné lákadlo do Apple ekosystému.

 

HomePod mini so Siri má napríklad funkciu, že do celej domácnosti prehrá správu, ktorú nadiktuješ po ceste z práce do iPhonu. Prehrá ju automaticky do slúchadiel, ak ich niekto v domácnosti práve používa. Prípadne sa o správe zobrazí notifikácia na smart hodinkách.


Ale správu nadiktuješ len cez iPhone, pustí sa len do slúchadiel od Applu a notifikácia sa ukáže len na Apple Watch.

 

 

A čo je až takmer bizarné, HomePod natívne prehrá hudbu z Apple Music, Apple Podcastov a iných Apple služieb. Ale Spotify vôbec nespomenuli.

 

Je pravdou, že technicky to pôjde. Tak ako na veľkom HomePode, ktorý funguje ako bežný Bluetooth reproduktor. Ale hlasom povedať Siri, aby pustila AC/DC zo Spotify? Nehrozí.

 

Apple ešte spomenulo podporu Amazon Music a Pandoru. Šepká sa, že Spotify vypustili kvôli prebiehajúcemu sporu. Spotify patrí do skupiny firiem či vývojárov, ktorí sa vzopreli politike Applu pri rozdeľovaní provízie z obchodu App Store.

 

Pár uštipačných poznámok k iPhonu 12 alebo ako sa žije vo vesmíre Apple
Zdroj: Apple

Inak povedané, HomePod mini môže byť fajn reproduktor. Ale naplno ho využiješ, len ak máš ďalšie produkty od Applu. Toto nenápadné lákanie do ekosystému Google alebo Amazon až tak okato nerobia. Ich smart reproduktory si rozumejú prakticky s každým zariadením a všetkými službami. Vo vesmíre Apple je to ale v poriadku.  

 

Apple nám ukázalo 5G

Ako na prezentácii šéf Applu Tim Cook a aj výkonný riaditeľ operátora Verizon Hans Vestberg povedali, čakania na 5G skončilo. Pretože všetky iPhony 12 podporujú 5G. Nie je to trochu nafúknuté domýšľanie? Nemajú už doslova všetky značky kopec 5G smartfónov? Pri Samsungu a iných dokonca už druhej generácie.

 

Áno, iPhony sa často postarajú o rozšírenie nejakej novej funkcie, lebo sú jednoducho obľúbené a predávané. Ale stále tvoria len zhruba štvrtinu celého smartfónového trhu. Teda tri štvrtiny už dávno majú v ponuke 5G modely.

 

Tim Cook pri predstavení iPhone 12 s podporou 5G
Tim Cook pri predstavení iPhone 12 s podporou 5G Zdroj: Apple

Alebo čakali na zvyšovanie pokrytia? Pretože pokrytie 5G je stále dosť malé, na Slovensku až na pár testovacích štvrtí prakticky neexistuje. Jednoducho, je ťažké definovať, čo si pod Apple sloganom „5G just got real“ máme predstaviť. Vo vesmíre Apple je asi 5G úplná novinka.

 

Prečo stále v percentách?

Porovnávanie s konkurenciou sa nerobí. Aspoň také je nepísané pravidlo. Niektoré značky ako Huawei ho neuznávajú a naplno pri svetovej premiére ukážu, o koľko je tenší ich model oproti konkurentovi od Samsungu a Applu a ako odfotili rovnakú scénu ich modely a ako zas Huawei novinka.

 

Iné značky používajú porovnanie s vlastnými modelmi predošlej generácie. To je v poriadku. Ale prečo to Apple robí v percentách a bez priameho porovnania?

Napríklad, iPhony 12 majú displej chránený takzvaným Ceramic Shield. Teda akousi vrstvou, na ktorej vývoji spolupracovali s firmou Corning, výrobcom Gorilla Glass.

 

Ceramic Shield má byť 4-krát odolnejší než doteraz. Ako sa dá odolnosť takto merať? Vydrží pád zo štvornásobne väčšej výšky? Alebo mi môže padnúť na betón 4-krát častejšie, kým praskne?

 

Ako sa meria úroveň pádu
Ako sa meria úroveň pádu Zdroj: Apple

Podobne percentuálny opis zvýšenia výkonu. Tento čip je o 25 percent výkonnejší než predošlý. Akú výpovednú hodnotu má táto informácia pre bežného používateľa? Respektíve, kedy ktorý iPhone mal akýkoľvek problém s nedostatkom výkonu?

 

Nehovoriac, že percentuálne hodnoty vedia byť zavádzajúce. Ak som mal biednu výdrž batérie 1 hodinu a zlepším ju o celých 100 percent, stále sú to biedne 2 hodiny.

 

Pri fotografiách sa to opakuje tiež. Na prezentácii vidíme len pekné snímky, pri ktorých nie je absolútne nijako zrejmé, že sú z iPhonu 12, 11 alebo hoci aj starších. „Perfektný kontrast a dokonalú farbu pleti“ mali iPhony už roky. Som si istý, že keby do prezentácie zakomponovali zábery z minulého roka, nikto to ani nepostrehne.

 

Samozrejme, s pár výnimkami, ako napríklad podporou nočného režimu aj pri selfie kamere, čo je nová funkcia len modelov iPhone 12. Vo vesmíre Apple to je takto správne.

 

Je to zaber z iPhone 12 alebo 11?
Je to zaber z iPhone 12 alebo 11? Zdroj: Apple

Niečo chýba

Veľkou témou začína byť pribaľovanie príslušenstva k smartfónom. Šepkalo sa, že iPhone 12 bude mať v balení len mobil, nabíjací kábel a dokumentáciu. Je to presne tak. Dôvodom má byť ekológia. Apple tvrdí, že menšie balenie znamená menej kamiónov. A hlavne, že každý už má doma niekoľko adaptérov aj slúchadiel. Pribaľovanie ďalších by len prispievalo ku zvyšovaniu elektronického odpadu.

 

Tento argument dáva zmysel. Dokonca, nenápadne pri prezentácii podotkli, že by ich mali nasledovať aj ostatní výrobcovia. Samsung ich už dokonca tak trochu predbehol a ich čerstvý Galaxy S20 FE nemá v balení slúchadlá.

 

Iné značky si z toho na sociálnych sieťach uťahujú a garantujú zákazníkom, že v balení nič nechýba a podobne.

 

Balenie iPhonu 12
Balenie iPhonu 12 Zdroj: Apple

Dá sa na to pozerať aj z iného uhla. Trendom posledných rokov, ktorý čiastočne podporovalo aj Apple, je rýchle nabíjanie. Niektoré značky prešli na 25 W nabíjanie, ďalšie dokonca na 45 či 60 W. Treba si dávať trochu väčší pozor na správne nabíjanie. Ale potom je to veľmi praktická funkcia v tomto uponáhľanom svete.

 

Ráno trochu zaspíš a rýchlo utekáš na vlak. Pozeráš na displej, ktorý ukazuje už len 10 percent. Nezabudnúť nabíjačku a modliť sa, aby vo vlaku fungovali zásuvky? S novými mobilmi si stačí dať rýchlu sprchu a raňajky a batéria môže byť zatiaľ nabitá aj na 90 percent.

 

Trochu zvláštne bolo, že najprv Apple a potom postupne aj ostatní začali v mobiloch podporovať rýchle nabíjanie. Ale v balení nebola rýchla nabíjačka. Tú si bolo nutné dokúpiť. Takže Apple nenápadne nútilo mať dve nabíjačky k jednému mobilu.

 

Ak som si ju nedokúpil, nevyužil som plný potenciál mobilu. A inak – dám svoj iPhone 11 na bazár, chcem predsa získať financie na iPhone 12. Ale predám ho bez nabíjačky? Uvidíme.

Asi nebude vadiť, že Apple ubralo z príslušenstva. Ale, že neubralo z predajnej ceny. Toto nerobí firme veľmi dobré meno.

 

iPhone 12 Pro MagSafe
iPhone 12 Pro MagSafe Zdroj: Apple

Pre predstavu, oficiálny 20 W Apple adaptér stojí 25 eur. Ak si chceš užiť vylepšené bezdrôtové nabíjanie, tak k tomu ešte pripočítaj magnetický MagSafe za 45 eur. Pri mobiloch za viac ako 1 000 eur to je drobnosť. Ale aj tak.

 

Podobne sa správa aj Samsung, ale Huawei, Xiaomi a iní vždy pribaľujú adaptér s maximálnou dostupnou rýchlosťou. Vo vesmíre Apple to zrazu nie je ekologické.

 

Stále meškajú

Neodpustím si tiež sklamanie z chýbajúcich dvoch technológií. Prvá bola menej reálna, ale nádej ostávala. Doslova celý technologický svet prešiel na USB-C. Veď predsa, aby sme boli ekologickí a nekupovali všakovaké káble a redukcie pre rôzne tablety, mobily, notebooky alebo hoci aj fotoaparáty. Zdalo sa, že to pochopilo aj Apple, keď tento konektor zakomponovalo do svojich MacBookov a iPadov Pro.

 

Ale nie, iPhony sú aj v 12. generácii s tým istým Lightningom. A asi sa ani nedočkáme. Podľa viacerých indícií iPhone 13 nebude mať žiaden konektor a všetci budeme fungovať na MagSafe.

 

Druhá technológia bola takmer istá a o to je sklamanie väčšie. Zatiaľ, čo sa tento rok už stala 90 či až 120 Hz obnovovacia frekvencia displejov drahších modelov prakticky všetkých značiek štandardom, miliardové Apple to zatiaľ nedokáže.

 

Oficiálne vysvetlenie, samozrejme, nemáme. Neoficiálne hovoria o tom, že túto technológiu zatiaľ nedokázali dotiahnuť na úroveň, na ktorú sú v Apple zvyknutí. Čo by sa dalo pochopiť. Ale šušká sa aj o tvrdení, že takúto obnovovaciu frekvenciu bežný používateľ aj tak nepostrehne.

 

Garantujem, že každý jeden človek so zdravým zrakom okamžite postrehne, že má v ruke 120 Hz displej. Je to ťažko opísateľná plynulosť všetkého, čo sa na displeji deje. Pritom sa Apple chváli, že dokážu na mobile nahrávať 4K 60fps video vo formáte Dolby Vision. Toto už bežný používateľ postrehne?

 

Displej iPhonov 12 bude výborný, ale...
Displej iPhonov 12 bude výborný, ale... Zdroj: Apple

Podľa všetkého bude displej na iPhonoch 12, hlavne v Pro verziách, viac ako výborný, tak ako vždy. Ale jednoducho v obľúbenej a už bežnej technológii rýchlej obnovovacej frekvencie meškajú.

 

Aj tak všetci vieme, že iPhony sa budú predávať, aj keby boli o stovku drahšie než vlani a boli by balené len vo vákuovom vrecku ako parenica. Túto vernosť miliónov zákazníkov si nezaslúžili len tak. Síce vytvorili zlatú klietku v podobe uzatvoreného ekosystému. Ale stále klietku, ktorá väčšine plní to, čo potrebujú. Prípadne, čo im vo vesmíre Apple povedia, že potrebujú. Ktovie, možno po recenzii budem tiež medzi nimi. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: apple.comNáhľadový obrázok: Apple
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 36 minútami
Matovič zaútočil na Fica nápisom na papieri. Tvrdí, že je najvyšší mafiánsky bos.
pred hodinou
Dánsky futbalista, ktorého museli oživovať, posiela odkaz z nemocnice. Cíti sa dobre a povzbudzuje spoluhráčov z tímu.
pred hodinou
Koronavírus na Slovensku: počet hospitalizovaných pacientov sa zvýšil. Zaočkovať sa dalo vyše 7-tisíc záujemcov.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť