Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 24. 10. 2020 meniny má Kvetoslava

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Politika
11
Viktor Kniš
5. október 2020, 11:34
Čas čítania: 3:40
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ako využije Slovensko peniaze z EÚ? Miliardy pôjdu na dopravné projekty, integráciu Rómov aj vyššie platy učiteľov

Rezort financií na oficiálnej stránke zverejnil strategický dokument, v ktorom zhrnul investičný plán Slovenska na nasledujúce roky.

Viktor Kniš
5. október 2020, 11:34
Čas čítania: 3:40

Ministerstvo financií zverejnilo na oficiálnej stránke strategický plán s názvom Moderné a úspešné Slovensko. Ide o víziu z hľadiska investícii, na základe ktorej by mala vláda zostaviť Plán obnovy. Na jeho základe bude Európska únia vyplácať miliardy v rámci záchranného balíčka pre krajiny EÚ v súvislosti s pandémiou koronavírusu. 

 

Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o dokumente upozornil, že len časť z tohto strategického plánu sa stane súčasťou Plánu obnovy, v rámci ktorého Slovensko získa z EÚ približne 6 miliárd eur. 

 

Eduard Heger dodáva, že ide o objem práce, ktorý nie je možné stihnúť za jedno volebné obdobie. Aj samotný časový plán uvádza splnenie niektorých cieľov strategického plánu až do roku 2030. Celkové náklady sú vo výške približne 30 miliárd eur.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1339 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Šéf rezortu financií upozorňuje, že financovať strategický plán budú na základe peňazí v rámci Plánu obnovy, ale aj zo štrukturálnych fondov. 

 

„Radi si vypočujeme iný názor na reformy, ktoré sú v tomto dokumente vypracované,“ povedal Eduard Heger s tým, že dokument Moderné a úspešné Slovensko má byť podkladom pre kvalitnú verejnú diskusiu.

 

 

Autormi 119-stranového dokumentu sú slovenskí analytici a odborníci z verejného sektora. Na pripomienkovaní sa podieľalo približne 100 expertov z mimovládneho a podnikateľského prostredia. 

 

„Zverejnením vízie sa otvára široká verejná diskusia, ktorá je nevyhnutná na podporu spoločenského dopytu po reformách a správne nasmerovaných investíciách. Zámerom zverejnenia je zrozumiteľne komunikovať verejnosti ciele, nástroje a opatrenia, ktoré posunú Slovensko zásadne vpred,“ uvádza ministerstvo financií na svojej stránke. 

 

Ministerstvo financií zverejnilo dokument Moderné a úspešné Slovensko. Sľubuje integráciu Rómov aj výstavbu ciest
Zdroj: MF SR

Ministerstvo financií pripravilo okrem textovej formy strategického plánu aj časový plán reforiem, ktoré sa týkajú ôsmych oblastí. Rezort financií popisuje problémy jednotlivých oblastí, ale aj dopady riešení na jednotlivé oblasti a taktiež merateľné výsledky. 

Fiškálne reformy 

Ministerstvo financií sa chce zamerať na riešenie problémov so starnúcou populáciou, ale aj súčasným systémom, ktorý umožňuje špekulovať, platiť nízke odvody a aj napriek tomu získať rovnaký dôchodok. Za cieľ si v strategickom pláne vytýčilo aj boj proti daňovým únikom vzhľadom na to, že slovensko má 5. najhoršiu úspešnosť výberu DPH v EÚ. „Finančná správa SR nerobí odpočet efektívnosti v boji proti daňovým únikom. Ochota platiť dane je nízka, uvádza sa v strategickom pláne. 

 

Hlavnými prínosmi by mali byť zabezpečenie udržateľnosti dôchodkového systému, ekonomický rast a zvýšenie spravodlivosti pri platení daní. Ministerstvo financií si za cieľ dalo aj vyrovnaný rozpočet, v tomto prípade však neuvádza rok 2024 ako deadline. 

 

V rámci kategórie Fiškálne reformy rezort neuvádza ani náklady, keďže predpokladá, že pôjde o zmeny, ktoré sa dajú robiť bez potreby finančnej injekcie. 

Zelená ekonomika

Do roku 2026 si ministerstvo financií dalo za ciele čistejšie ovzdušie, nižšie emisie skleníkových plynov, menej odpadu na skládkach aj transformáciu regiónov od intenzívnej ťažby dreva k turizmu. Tieto oblasti by mali získať podporu viac ako 2,5 miliardy eur. 

 

Vláda sa chce zamerať aj na vyššiu efektívnosť a ekologickosť nových investícii v doprave, do ktorých chce investovať viac ako 9 miliárd eur do roku 2026. Problém vidia experti v nízkom súčasnom podiele ekologických foriem dopravy a v málo atraktívnej verejnej doprave.

Trh práce a sociálna udržateľnosť

Necelé 2 miliardy chce vláda investovať do roku 2024 do väčšieho začlenenia Rómov, sľubuje si od toho pozitívny vplyv na ekonomiku. Výsledkom by malo byť zniženie miera rizika chudoby detí a rodičov z nízkym vzdelaním z 84 % na 67 % dotknutej populácie. „Intervencie na podporu integrácie pokryjú všetkých 629 obcí marginalizovaných rómskych komunít,“ uvádza v pláne ministerstvo financií.  

 

V pláne je aj lepšia rovnováha medzi pracovným a rodinným životom obyvateľov Slovenska, čo by malo rozpočet zaťažiť 250 miliónmi eur. 

 

Rezort chce riešiť aj problém, ktorý vychádza zo štatistiky nezamestnanosti. Až 60 % nezamestnaných je dlhodobo bez práce, pričom viac je len v Grécku. Kvôli tomu chce investovať viac ako miliardu do roku 2024, aby 10-tisíc ľudí z najťažšie zamestnateľných skupín získalo prácu. 

 

Ministerstvo financií zverejnilo dokument Moderné a úspešné Slovensko. Sľubuje integráciu Rómov aj výstavbu ciest
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Vzdelávanie

Najnákladnejšia bude veľká reforma školstva, ktorá by mala vyriešiť najzásadnejšie problémy: nedostatočnú kvalitu vzdelávania, nedostatočnú inklúziu a rovnosť príležitostí vo vzdelávaní detí, zastaraný spôsob vyučovania a slabá motivácia a podpora učiteľov. Táto reforma si vyžiada investíciu vo výške 3,7 miliardy do roku 2024. 

 

Ďalšie stovky miliónov chce vláda investovať do zvýšenia zaškolenia detí v predškolskom veku, zvýšenia populácie zúčastňujúcej sa vzdelávania dospelých, ale aj zníženie počtu študijných programov o pätinu. „Aspoň jedna slovenská univerzita sa umiestni medzi TOP 500 univerzitami na svete,“ uvádza ako cieľ do roku 2030 strategický plán ministerstva financií. 

Veda, výskum a inovácie

Až 2 miliardy chce ministerstvo financií vyčleniť na vyriešenie problémov, ktoré sa týkajú nízkej a nestabilnej finančnej podpory vedy a výskumu na Slovensku. Problém tiež experti vidia v nedostatočnej spolupráci so zahraničím a súkromným sektorom a fakt, že Slovensko patrí v rámci výsledkov inovácii na chovst EÚ (21. miesto). Výsledkom by mohlo byť oveľa atraktívnejšie prostredie pre špičkový výskum v krajine. Zároveň sa očakáva Vytvorenie minimálne 5 inovačných klastrov a zdvojnásobenie počtu prijatých patentov do roku 2025. 

 

V strategickom pláne uvádza rezort financií v spolupráci s expertmi aj plán vyriešiť problémy týkajúce sa nízkej miery zapájania sa do medzinárodných projektov, ale aj masívny únik „mozgov“ zo Slovenska. 

 

Zdravie

Skoro 4 miliardy chce investovať Slovensko do roku 2026 do reformy zdravotníctva. Odborníci sa zamerali na riešenie štyroch základných oblastí: ambulantná starostlivosť, zdravotné sestry a reformy kompetencií, nemocnice a dlhodobá starostlivosť. Výsledkom by malo byť zvýšenie počtu všeobecných lekárov o 600, ale aj zdravotných sestier o 3600.

 

Najnákladnejšou bude dlhodobá starostlivosť, na ktorú autori v strategickom pláne vyčlenili 2 miliardy eur. „Zníži sa miera odvrátiteľných hospitalizácii seniorov, výrazne sa zvýši počet prijímateľov domácej sociálnej a zdravotnej starostlivosti, výrazne sa zvýšia kapacity v zariadeniach dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti,“ uvádza v plánovaných výsledkoch ministerstvo financií. 

Digitalizácia

Približne 500 miliónov chce ministerstvo financií investovať do digitalizácie Slovenska. Vylepšiť by sa malo centrálne riadenie, digitálne služby, využívania ultra rýchleho internetu a zvyšovanie úrovne kybernetickej bezpečnosti. 

 

Do roku 2025 na  základe strategického plánu chcú odborníci rozšírenie dostupnosti rýchleho pripojenia v súlade s cieľmi EÚ, do roku 2026 je v pláne nárast počtu používateľov internetu na najmenej 72 %, čo je európsky priemer. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Pavel Neubauer Tagy: Ministerstvo financií, Moderné a úspešné Slovensko
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.