Cenzori sa napokon nad Harrym Potterom zľutovali.
Trvalo to síce dlhých 23 rokov, ale obyvatelia v Severnej Kórei konečne dostali príležitosť ponoriť sa do fantasy sveta mágie a kúziel Harryho Pottera. Ak sa chce medzinárodné dielo ako kniha, seriál či film predrať na severokórejský trh, nie je to úplne nemožné, ale stále mimoriadne komplikované, informuje Daily Mail.
Knihy vhodné pre severokórejskú spoločnosť musia schváliť členovia organizácie Joseon Writer’s Alliance, ktorí skúmajú, či jednotlivé publikácie nepodkopávajú komunistickú stranu na čele KĽDR a či priamo alebo nepriamo podporujú jej politiku.
Možno síce prekvapivo, ale magazín Literature Newspaper, ktorý slúži ako preferované médium spomínanej cenzorskej organizácie, nedávno vydal vyhlásenie oceňujúce príbeh Harryho Pottera.
Cenzori sa vraj zhodli na tom, že príbeh mladého čarodejníka v siedmich knihách podčiarkuje pioniersku myšlienku, aby si deti postupne uvedomili svoje silné stránky a schopnosti.
North Korea lauds Harry Potter #jakpost https://t.co/6qjjwQTzrj
— The Jakarta Post (@jakpost) June 24, 2020
V praxi to znamená, že prístup k príbehom o čarodejníkovi nebude v Severnej Kórei nemožný. Na druhej strane, len ťažko sa ku knihám budú dostávať najchudobnejší obyvatelia, a tak si o Harrym Potterovi zrejme zatiaľ čítajú detí z elitných rodín.
Čím viac pochvál sa mu však ujde v štátnych médiách, tým bližšie sa dostane aj k ľuďom na chvoste spoločnosti.
Aj keď severokórejský režim tvrdo kontroluje, aké knihy a filmy môžu obyvatelia sledovať, drvivá väčšina Kórejčanov sa už v minulosti stretla so zahraničnou tvorbou. Často ju do krajiny pašujú obyvatelia zo susednej Číny na USB kľúčoch, aby potom filmy mohli sledovať na prenosných DVD prehrávačoch.