Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 14. 7. 2020 meniny má Kamil

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Politika
1
Tina Hamarova
24. jún 2020, 16:32
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Boris Kollár v tom nie je sám. Toto je 7 politikov, ktorí mali problém vysvetliť pôvod svojich záverečných prác

V posledných dňoch musí pôvod svojej práce vysvetľovať pomaly „polovica“ členov strany Sme rodina. Na pretras prišiel Boris Kollár aj Petra Krištúfková, nie sú však ani zďaleka sami. Kto sú ďalší plagiátori v politike?

Tina Hamarova
24. jún 2020, 16:32
Boris Kollár v tom nie je sám. Toto je 7 politikov, ktorí mali problém vysvetliť pôvod svojich záverečných prác
Zdroj: TASR
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

„Každý študent si to nejakým spôsobom zľahčuje,“ vyhlásil v utorok na tlačovke predseda parlamentu Boris Kollár po otázke, či si myslí, že spravil chybu, keď skopíroval do diplomovky celé pasáže z práce svojho školiteľa. 

 

Bol by si možno prekvapení, koľko takýchto „študentov“ sa nakoniec dostalo do politiky. Nie je to len ex-kapitán Andrej Danko, hoci ten sa svojou rigoróznou prácou „preslávil“ asi najviac. Medzi známymi „vysokoškolákmi“ sú bývalí ministri, poslanci a poslankyne opozície aj koalície.

 

Svoju kauzu so záverečnou prácou mal aj premiér Igor Matovič. Tak kto je teda na slovenskej politickej scéne skutočný „lekvár“?

 

 

Andrej Danko (SNS)

Začnime legendou. O tom, že bývalý šéf parlamentu sa dostal k titulu JUDr. podvodom, sa šepkalo už dlhšie. Začiatkom roka 2019 ale prišlo jasné stanovisko od Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorej komisia jasne vyhlásila, že Dankova rigorózna práca „Verejná správa a jej charakteristické črty“ je okopírovaná.

 

Daná komisia vznikla len preto, aby preskúmania prácu ex-predsedu parlamentu. Podľa jej záverov mal Danko do svojej práce použiť neprimerane veľa cudzích textov bez správneho citovania, ktoré sa navyše nedajú považovať ani za parafrázy. O titul JUDr. aj napriek tomu neprišiel. 

 

 

„V celom texte nie je ani raz zmienené slovo plagiát, ktoré si moji oponenti tak veľmi želali. Ďakujem komisii a senátu UMB, že nepodľahli tlakom politikov a médií a nevydali voči mne účelový rozsudok,“ uviedol vtedy podľa Denníka N Danko. Po krátkom vyhlásení nepripustil otázky novinárov a spred mikrofónov odišiel.

 

Až 63 z celkových 72 strán Dankovej rigorózky pochádza z cudzích diel. Na zvyšných deviatich stranách ide väčšinou už len o formality, napríklad čestné vyhlásenie, obsah či zoznam použitej literatúry - (bez reálne „použitej literatúry“).

 

Danko namiesto toho, aby poriadne vysvetlil, ako sa stal doktorom práv, nechal v knižnici UMB svoju prácu pred novinármi utajiť.  Bol historicky prvým absolventom, ktorému škola niečo také umožnila.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Martin Baumann
 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1079 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Drakeov outfit za 50 000 € sme vyskladali z cenovo dostupnejších kúskov. Obleč sa ako svetoznáma celebrita Drakeov outfit za 50 000 € sme vyskladali z cenovo dostupnejších kúskov. Obleč sa ako svetoznáma celebrita
Známe ženy mali problém s tým, ako vyzerám. Cítili sa pri mne nesebavedomo, tvrdí Slovenka, ktorá prerazila v HollywoodeZnáme ženy mali problém s tým, ako vyzerám. Cítili sa pri mne nesebavedomo, tvrdí Slovenka, ktorá prerazila v Hollywoode
Natáčanie klipu s Yzomandiasom, obrovská show a 74 úžasných zápasov. Bojovníci Oktagon Underground hovoria o unikátnom turnajiNatáčanie klipu s Yzomandiasom, obrovská show a 74 úžasných zápasov. Bojovníci Oktagon Underground hovoria o unikátnom turnaji
VIAC

Petra Krištúfková (Sme rodina)

Poslankyňa za stranu Borisa Kollára Sme rodina Petra Kríštúfková ešte v nedeľu zachraňovala svoju politickú česť po tom, čo sa objavili jej fotky na jachte Mariana Kočnera a hneď v utorok sa prevalil jej ďalší škandál s kopírovaním bakalárskej práce na rovnakej súkromnej vysokej škole v Skalici, kde študoval aj Boris Kollár.

 

Podvod tentokrát objavil člen neparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý. Poukázal na celé skopírované odseky z bežne dostupných zdrojov na internete. Dokonca v praktickej časti, kde autori zväčša uvádzajú vlastný prínos práce, našiel „od slova do slova okopírovaný text z Wikipédie“. 

 

Čerešničkou na torte bakalárky Krištúfkovej je, že niektoré odseky sú prekopírované aj s gramatickými chybami.

 

 

„Chcem zdôrazniť, že moja bakalárska práca bola posúdená v rámci Štátnej záverečnej skúšky, v rámci obhajoby a prešla rozpravou pred menovanou Komisiou pre štátne záverečné skúšky s výsledným hodnotením C-dobre, išlo teda o priemernú prácu. Práca bola nahraná do centrálneho registra záverečných prác a komisia mala k dispozícií aj výsledný protokol originality,“ vyhlásila v stanovisku ku kauze Petra Krištúfková.

 

K náznakom, že sa svojimi činmi podobá na Andreja Danka dodala: „Považujem za nekorektné, ak pán Beblavý porovnáva moju bakalársku prácu s rigoróznou prácou pána Danka. Treba si uvedomiť, aké sú kladené nároky na bakalárske, magisterské štúdium a na samotnú rigoróznu prácu.“ 

 

Inými slovami povedané, svoju krádež si ospravedlňuje tým, že veď bakalárka je nižšie kvalifikovaná ako rigorózka.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Jakub Kocian

 

Igor Matovič  (OĽaNO)

Aj premiér a líder OĽaNO Igor Matovič má svoju malú „diplomovkovú kauzu“. Denník Hospodárske noviny ešte v roku 2012 upozornil, že jeho magisterská práca „Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty“  z roku 1997 sa nápadne podobá na dielo s takmer identickým názvom od autorov Pavla Karásza st., Pavla Karásza ml. a Juraja Renčka z roku 1997.

 

Ide vraj o zhodu okolností. Matovič vysvetľoval pôvod svojej práce aj na stredajšej tlačovke: „Platí to isté, čo som povedal. Naozaj som nenapísal ani písmenko. Celú diplomovú prácu som dal dokopy, pospájal veci a dal som ju do počítača prepísať kamarátke,“ priznal. Prácu vraj prepisovala z Matovičových ručne písaných poznámok počas spoločnej dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku. 

 

 

Podrobné porovnanie prác Matoviča a Kárászovcov je komplikované. Centrálny register záverečných prác v tom čase neexistoval a do Matovičovej diplomovky je možné len nahliadnuť a robiť si z nej výpisky. 

 

Fotokopírovanie alebo skenovanie pri takýchto starých prácach totiž neumožňuje autorský zákon.  Podľa Hospodárskych novín sa ale minimálne tretina jeho diplomovky odvolávala na citácie a odkazy spomínaných ekonómov.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

 

Ján Figeľ (KDH)

Bývalý šéf mimoparlamentnej strany KDH a bývalý podpredseda parlamentu Ján Figeľ  sa dostal do úplne iného levelu v obhajovaní svojej dizertačnej práce na súkromnej Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Titul vraj dostal za odmenu.

 

Pre denník SME to priznal rektor školy a Figeľov oponent Vladimír Krčméry aj šéfka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová. Rolu v roku 2007  zohrala jeho funkcia eurokomisára. „Proste sa prihliadlo aj na to,“ povedala bývalá rektorka školy Mrázová. „Urobil Slovensku dobré meno.“

 

 

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

 

Ako dizertačnú prácu v odbore sociálna práca Figeľ v podstate odovzdal svoju knižku o európskej integrácii s názvom „Slovensko na ceste do EÚ“. Do 74–stranovej štúdie prepísal podľa denníka až osemdesiatpäť percent publikácie, ktorú dokonca napísal s diplomatom Miroslavom Adamišom. Toho ale v práci nespomenul.

 

Okrem toho Figeľ zjavne minul okruh svojho štúdia. Väčšinu svojej práce venuje najmä daňovej a menovej politike, doprave či životnému prostrediu. Rozoberá aj poplatky za výbery z bankomatov a európsky zbrojný preukaz. 

 

Sociálna problematika ako zamestnanosť, vzdelávanie a veda sú na štyroch stranách. 

 

Renáta Zmajkovičová (Smer-SD)

Poslankyňa strany Smer-SD Renáta Zmajkovičová, ktorá sa preslávila najmä v kauze piešťanského CT-čka, získala magisterský titul na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v roku 2007.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Michal Svítok

 

Vo svojej diplomovej práci evidentne stavila na istotu a skopírovala najmenej 20 paragrafov zo zákona o rokovacom poriadku, ktoré vydávala za vlastný text. Poriadok dokonca podľa denníka Pravda neuviedla ani v zozname použitej literatúry. 

 

Bývalá poslankyňa Zmajkovičová pre televíziu TA3 odmietla, že by právo vyštudovala s plagiátorskou diplomovkou. Pripustila, že časti zo zákona použila, v niektorých častiach práce ho vraj ale uviedla ako zdroj. Považuje to len za technickú chybu.


„Odmietam akékoľvek takéto tvrdenia, že by to bolo plagiátorstvo. Neviem v ktorom texte spomínam zákon o rokovacom poriadku. V niektorých pasážach nie je to uvedené, je to možno len technická chyba,“ reagovala v roku 2009 podľa denníka SME  Zmajkovičová.

 

Ján Richter (Smer-SD)

Otázniky okolo titulu dobehli aj exministra práce Jána Richtera. V minulosti si totiž nevedel napríklad spomenúť ako sa volala jeho bakalárska práca. Denník SME tiež písal o tom, že bakalára získal Richter v odbore právo na Univerzite Mateja Bela, študoval však neakreditovaný odbor medzinárodné právo a vzťahy.

 

Vtedajší rektor školy Milan Murgaš pritom v júni 2002 verejne hovoril, že Richterovi ani jeho 38 spolužiakom diplomy nepodpíše.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

 

Titul bakalára napokon v pohode získal. Za pofidérnych podmienok následne prišiel aj k titulu JUDr. Získal ho len mesiac potom, čo na rigorózne štúdium podal prihlášku.

 

Martin Klus (SaS)

Problémy s plagiátorstvom mal aj súčasný štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Vo svojej práci „Verejná politika - Priestor, Efektívnosť, Nástroje, Nové výzvy“ z roku 2007 použil pasáže z iného diela akademičky Kataríny Staroňovej.

 

Za svoje činy sa neskôr ospravedlnil. „Ako vtedy, tak aj dnes priznávam, že forma “citovania”, ktorú som zvolil nebola najšťastnejšia a mohla vyvolať pochybnosti. Preto som sa autorom danej publikácie verejne ospravedlnil a stiahol celý zvyšok danej publikácie z verejnej distribúcie. Aj po rokoch ma táto chyba úprimne mrzí,“ píše Klus na svojej stránke

Podľa novinára z denníka SME Jakuba Fila však prácu doteraz z obehu nestiahol.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.