Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 9. 2021 meniny má Ľuboš, Ľubor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom…
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe.…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
Politika

Boris Kollár v tom nie je sám. Toto je 7 politikov, ktorí mali problém vysvetliť pôvod svojich záverečných prác

V posledných dňoch musí pôvod svojej práce vysvetľovať pomaly „polovica“ členov strany Sme rodina. Na pretras prišiel Boris Kollár aj Petra Krištúfková, nie sú však ani zďaleka sami. Kto sú ďalší plagiátori v politike?

Tina Hamarova
24. jún 2020, 16:32 Čas čítania: 4:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Boris Kollár v tom nie je sám. Toto je 7 politikov, ktorí mali problém vysvetliť pôvod svojich záverečných prác
Zdroj: TASR
Politika
1
Tina Hamarova
24. jún 2020, 16:32
Čas čítania: 4:38

Boris Kollár v tom nie je sám. Toto je 7 politikov, ktorí mali problém vysvetliť pôvod svojich záverečných prác

V posledných dňoch musí pôvod svojej práce vysvetľovať pomaly „polovica“ členov strany Sme rodina. Na pretras prišiel Boris Kollár aj Petra Krištúfková, nie sú však ani zďaleka sami. Kto sú ďalší plagiátori v politike?

Tina Hamarova
24. jún 2020, 16:32
Čas čítania: 4:38
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Boris Kollár v tom nie je sám. Toto je 7 politikov, ktorí mali problém vysvetliť pôvod svojich záverečných prác
Zdroj: TASR

„Každý študent si to nejakým spôsobom zľahčuje,“ vyhlásil v utorok na tlačovke predseda parlamentu Boris Kollár po otázke, či si myslí, že spravil chybu, keď skopíroval do diplomovky celé pasáže z práce svojho školiteľa. 

 

Bol by si možno prekvapení, koľko takýchto „študentov“ sa nakoniec dostalo do politiky. Nie je to len ex-kapitán Andrej Danko, hoci ten sa svojou rigoróznou prácou „preslávil“ asi najviac. Medzi známymi „vysokoškolákmi“ sú bývalí ministri, poslanci a poslankyne opozície aj koalície.

 

Svoju kauzu so záverečnou prácou mal aj premiér Igor Matovič. Tak kto je teda na slovenskej politickej scéne skutočný „lekvár“?

 

 

Andrej Danko (SNS)

Začnime legendou. O tom, že bývalý šéf parlamentu sa dostal k titulu JUDr. podvodom, sa šepkalo už dlhšie. Začiatkom roka 2019 ale prišlo jasné stanovisko od Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorej komisia jasne vyhlásila, že Dankova rigorózna práca „Verejná správa a jej charakteristické črty“ je okopírovaná.

 

Daná komisia vznikla len preto, aby preskúmania prácu ex-predsedu parlamentu. Podľa jej záverov mal Danko do svojej práce použiť neprimerane veľa cudzích textov bez správneho citovania, ktoré sa navyše nedajú považovať ani za parafrázy. O titul JUDr. aj napriek tomu neprišiel. 

 

 

„V celom texte nie je ani raz zmienené slovo plagiát, ktoré si moji oponenti tak veľmi želali. Ďakujem komisii a senátu UMB, že nepodľahli tlakom politikov a médií a nevydali voči mne účelový rozsudok,“ uviedol vtedy podľa Denníka N Danko. Po krátkom vyhlásení nepripustil otázky novinárov a spred mikrofónov odišiel.

 

Až 63 z celkových 72 strán Dankovej rigorózky pochádza z cudzích diel. Na zvyšných deviatich stranách ide väčšinou už len o formality, napríklad čestné vyhlásenie, obsah či zoznam použitej literatúry - (bez reálne „použitej literatúry“).

 

Danko namiesto toho, aby poriadne vysvetlil, ako sa stal doktorom práv, nechal v knižnici UMB svoju prácu pred novinármi utajiť.  Bol historicky prvým absolventom, ktorému škola niečo také umožnila.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Martin Baumann
 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2435 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
10 najlepších zápasníkov a zápasníčok v UFC10 najlepších zápasníkov a zápasníčok v UFC
RECENZIA: DeathloopRECENZIA: Deathloop
Jeden z najväčších MMA talentov v Česku: Viem, že mám na to dostať sa do UFC, vraví mladá hviezda Matěj Peňáz (Rozhovor)Jeden z najväčších MMA talentov v Česku: Viem, že mám na to dostať sa do UFC, vraví mladá hviezda Matěj Peňáz (Rozhovor)
VIAC

Petra Krištúfková (Sme rodina)

Poslankyňa za stranu Borisa Kollára Sme rodina Petra Kríštúfková ešte v nedeľu zachraňovala svoju politickú česť po tom, čo sa objavili jej fotky na jachte Mariana Kočnera a hneď v utorok sa prevalil jej ďalší škandál s kopírovaním bakalárskej práce na rovnakej súkromnej vysokej škole v Skalici, kde študoval aj Boris Kollár.

 

Podvod tentokrát objavil člen neparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý. Poukázal na celé skopírované odseky z bežne dostupných zdrojov na internete. Dokonca v praktickej časti, kde autori zväčša uvádzajú vlastný prínos práce, našiel „od slova do slova okopírovaný text z Wikipédie“. 

 

Čerešničkou na torte bakalárky Krištúfkovej je, že niektoré odseky sú prekopírované aj s gramatickými chybami.

 

 

„Chcem zdôrazniť, že moja bakalárska práca bola posúdená v rámci Štátnej záverečnej skúšky, v rámci obhajoby a prešla rozpravou pred menovanou Komisiou pre štátne záverečné skúšky s výsledným hodnotením C-dobre, išlo teda o priemernú prácu. Práca bola nahraná do centrálneho registra záverečných prác a komisia mala k dispozícií aj výsledný protokol originality,“ vyhlásila v stanovisku ku kauze Petra Krištúfková.

 

K náznakom, že sa svojimi činmi podobá na Andreja Danka dodala: „Považujem za nekorektné, ak pán Beblavý porovnáva moju bakalársku prácu s rigoróznou prácou pána Danka. Treba si uvedomiť, aké sú kladené nároky na bakalárske, magisterské štúdium a na samotnú rigoróznu prácu.“ 

 

Inými slovami povedané, svoju krádež si ospravedlňuje tým, že veď bakalárka je nižšie kvalifikovaná ako rigorózka.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Jakub Kocian

 

Igor Matovič  (OĽaNO)

Aj premiér a líder OĽaNO Igor Matovič má svoju malú „diplomovkovú kauzu“. Denník Hospodárske noviny ešte v roku 2012 upozornil, že jeho magisterská práca „Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty“  z roku 1997 sa nápadne podobá na dielo s takmer identickým názvom od autorov Pavla Karásza st., Pavla Karásza ml. a Juraja Renčka z roku 1997.

 

Ide vraj o zhodu okolností. Matovič vysvetľoval pôvod svojej práce aj na stredajšej tlačovke: „Platí to isté, čo som povedal. Naozaj som nenapísal ani písmenko. Celú diplomovú prácu som dal dokopy, pospájal veci a dal som ju do počítača prepísať kamarátke,“ priznal. Prácu vraj prepisovala z Matovičových ručne písaných poznámok počas spoločnej dvojtýždňovej dovolenky v Chorvátsku. 

 

 

Podrobné porovnanie prác Matoviča a Kárászovcov je komplikované. Centrálny register záverečných prác v tom čase neexistoval a do Matovičovej diplomovky je možné len nahliadnuť a robiť si z nej výpisky. 

 

Fotokopírovanie alebo skenovanie pri takýchto starých prácach totiž neumožňuje autorský zákon.  Podľa Hospodárskych novín sa ale minimálne tretina jeho diplomovky odvolávala na citácie a odkazy spomínaných ekonómov.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

 

Ján Figeľ (KDH)

Bývalý šéf mimoparlamentnej strany KDH a bývalý podpredseda parlamentu Ján Figeľ  sa dostal do úplne iného levelu v obhajovaní svojej dizertačnej práce na súkromnej Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Titul vraj dostal za odmenu.

 

Pre denník SME to priznal rektor školy a Figeľov oponent Vladimír Krčméry aj šéfka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová. Rolu v roku 2007  zohrala jeho funkcia eurokomisára. „Proste sa prihliadlo aj na to,“ povedala bývalá rektorka školy Mrázová. „Urobil Slovensku dobré meno.“

 

 

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

 

Ako dizertačnú prácu v odbore sociálna práca Figeľ v podstate odovzdal svoju knižku o európskej integrácii s názvom „Slovensko na ceste do EÚ“. Do 74–stranovej štúdie prepísal podľa denníka až osemdesiatpäť percent publikácie, ktorú dokonca napísal s diplomatom Miroslavom Adamišom. Toho ale v práci nespomenul.

 

Okrem toho Figeľ zjavne minul okruh svojho štúdia. Väčšinu svojej práce venuje najmä daňovej a menovej politike, doprave či životnému prostrediu. Rozoberá aj poplatky za výbery z bankomatov a európsky zbrojný preukaz. 

 

Sociálna problematika ako zamestnanosť, vzdelávanie a veda sú na štyroch stranách. 

 

Renáta Zmajkovičová (Smer-SD)

Poslankyňa strany Smer-SD Renáta Zmajkovičová, ktorá sa preslávila najmä v kauze piešťanského CT-čka, získala magisterský titul na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v roku 2007.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Michal Svítok

 

Vo svojej diplomovej práci evidentne stavila na istotu a skopírovala najmenej 20 paragrafov zo zákona o rokovacom poriadku, ktoré vydávala za vlastný text. Poriadok dokonca podľa denníka Pravda neuviedla ani v zozname použitej literatúry. 

 

Bývalá poslankyňa Zmajkovičová pre televíziu TA3 odmietla, že by právo vyštudovala s plagiátorskou diplomovkou. Pripustila, že časti zo zákona použila, v niektorých častiach práce ho vraj ale uviedla ako zdroj. Považuje to len za technickú chybu.


„Odmietam akékoľvek takéto tvrdenia, že by to bolo plagiátorstvo. Neviem v ktorom texte spomínam zákon o rokovacom poriadku. V niektorých pasážach nie je to uvedené, je to možno len technická chyba,“ reagovala v roku 2009 podľa denníka SME  Zmajkovičová.

 

Ján Richter (Smer-SD)

Otázniky okolo titulu dobehli aj exministra práce Jána Richtera. V minulosti si totiž nevedel napríklad spomenúť ako sa volala jeho bakalárska práca. Denník SME tiež písal o tom, že bakalára získal Richter v odbore právo na Univerzite Mateja Bela, študoval však neakreditovaný odbor medzinárodné právo a vzťahy.

 

Vtedajší rektor školy Milan Murgaš pritom v júni 2002 verejne hovoril, že Richterovi ani jeho 38 spolužiakom diplomy nepodpíše.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

 

Titul bakalára napokon v pohode získal. Za pofidérnych podmienok následne prišiel aj k titulu JUDr. Získal ho len mesiac potom, čo na rigorózne štúdium podal prihlášku.

 

Martin Klus (SaS)

Problémy s plagiátorstvom mal aj súčasný štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Vo svojej práci „Verejná politika - Priestor, Efektívnosť, Nástroje, Nové výzvy“ z roku 2007 použil pasáže z iného diela akademičky Kataríny Staroňovej.

 

Za svoje činy sa neskôr ospravedlnil. „Ako vtedy, tak aj dnes priznávam, že forma “citovania”, ktorú som zvolil nebola najšťastnejšia a mohla vyvolať pochybnosti. Preto som sa autorom danej publikácie verejne ospravedlnil a stiahol celý zvyšok danej publikácie z verejnej distribúcie. Aj po rokoch ma táto chyba úprimne mrzí,“ píše Klus na svojej stránke

Podľa novinára z denníka SME Jakuba Fila však prácu doteraz z obehu nestiahol.

 

Ex-kapitán Danko v tom nie je sám. Kto sú ďalší plagiátori v politike?
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy politika
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (Odpovedá policajtka)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA?
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť