
Zabudni na oficiálne počty nakazených. V Taliansku a Španielsku sa už pravdepodobne nakazilo viac než milión ľudí
Väčšina z nich sa ale lieči doma s miernymi alebo žiadnymi príznakmi a nikdy ich neotestujú.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Každý deň môžeš sledovať oficiálne štatistiky, ktoré počítajú nové prípady nákazy obávaným koronavírusom SARS-CoV-2.
Oficiálne testy odhalili už viac než 600-tisíc nakazených ľudí, no ich skutočný počet môže byť rádovo vyšší. Čísla totiž zahŕňajú najmä osoby, ktoré navštívili nemocnice kvôli vysokým horúčkam alebo respiračným problémom a skutočne sa podrobili testu.
Nakazených je ale aj množstvo ľudí bez vážnych príznakov. Predpokladá sa, že sú v domácej karanténne alebo dokonca stále chodia do práce, kde nákazu neustále rozširujú. Týchto lekári asi nikdy neotestujú.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1761 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM

Skupina matematikov z Centra pre matematické modelovanie infekčných chorôb skúsila odhadnúť reálny počet infikovaných v jednotlivých krajinách.
Najvernejšie čísla by mali vykazovať krajiny, ktoré masívne testujú. Napríklad v Nórsku, ktoré dodnes nahlásilo 3 811 prípadov, by toto číslo mohlo byť spoľahlivé na 63 až 100 %.
Podobne je na tom Južná Kórea, ktorú odborníci pravidelne dávajú za vzor celému svetu a počet aktívnych prípadov s COVID-19 tam konštantne klesá už od polovice marca. Hlási 9 478 prípadov a matematici odhadujú spoľahlivosť 58 až 100 %.

Úplne opačne je na tom Španielsko či Taliansko, kde spoľahlivosť odhadujú na menej ako 10 %. Znamená to, že pokiaľ je v týchto štátoch 72-tisíc, respektíve 86-tisíc nahlásených pozitívnych testov, reálne tam koronavírus môže mať vyše milióna až 1,4 milióna ľudí.
Denník N z týchto čísel odhadol skutočný počet nakazených zo všetkých 30 krajinách. Matematický model počíta so smrtnosťou 1,38 %. V Taliansku je aktuálne podľa štatistík viac než 10-percentá, je to ale preto, že v nemocniciach sú najmä seniori, ktorí na chorobu umierajú najčastejšie. Mnoho mladých sa naopak lieči doma.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.


