Vraj si možný dosah na 250 000 životov uvedomili len v pár posledných dňoch.
Veľká Británia si pôvodne zvolila úplne odlišné riešenie koronavírusovej pandémie ako zvyšok sveta. Premiér Boris Johnson ešte pred pár dňami vyzýval ľudí, aby dodržiavali hygienu a zostali doma. Narozdiel od Slovenska či väčšiny Európy však vo Veľkej Británii naďalej fungovali školy a neboli zakázané ani akcie s väčším počtom ľudí. Premiér vyhlasoval, že veľa ľudí v krajine zomrie, ale od toho, že sa veľa ľudí nakazí si sľuboval efektívnejšiu ochranu v podobe kolektívnej imunity.
DID CNN JUST DO THAT pic.twitter.com/83wwWCIOqc
— microscopic tardigrade swimming through algae ★彡 (@YaiSor) March 17, 2020
Podľa dokumentov vládnej agentúry Public Health England by sa však pri takýchto opatreniach vo Veľkej Británii mohlo koronavírusom nakaziť až 80 % ľudí, teda štyria z piatich obyvateľov. Do nemocníc by mohlo dostať až 7,9 miliónov obyvateľov a straty na životoch by sa pohybovali v státisícoch.
Od pondelka sa preto Británia rozhodla zásadne zmeniť svoj prístup k pandémii. Vraj si za „posledných pár dní“ uvedomili dôsledky, ktoré by mohli viesť k smrti až 250 000 ľudí, píše Business Insider. Správa z univerzity Imperial College hovorí, že Británia sa vydá cestou „stratégie zmiernenia,“ čo znamená izolácia ľudí s podozrením na nákazu na minimálne 14 dní, domáca karanténa, práca z domu a vyhýbanie sa kontaktu so staršími ľuďmi.
„Teraz je čas pre všetkých, aby obmedzili všetky kontakty a cesty mimo domu, ktoré nie sú vyslovene nutné,“ povedal premiér Boris Johnson v pondelok na tlačovke. „Ľudia musia začať pracovať z domu, ak sa dá, vyhýbať sa krčmám, klubom a podobným miestam.“
Veľká Británia aktuálne eviduje 1 950 nakazených ľudí na Covid-19 a 71 obetí nákazy.