Z prísnych opatrení by sa mala poučiť aj Európa.
Oblasťou najviac zasiahnutou koronavírusom je, pochopiteľne, čínske mesto Wu-chan, odkiaľ sa vírus 2019-nCoV spôsobujúci nákazu COVID-19 začal šíriť.
Po úvodnej panike však miestne úrady okamžite nariadili prísne karanténne opatrenia a dnes, po takmer mesiaci a pol, začínajú z tejto časti Ázie chodiť už len prevažne pozitívne správy.
Spravodaj českej televízie Seznam Vojtěch Gibiš upozornil, že v nedeľu v meste pribudlo už len 36 nových nakazených, v celom zvyšku Číny dokonca len štyria, a aj v týchto prípadoch malo ísť o pacientov, ktorí sa infikovali niekde v zahraničí.
Pokles podľa neho hlásila aj susedná Južná Kórea, kde v nedeľu zomrel len jeden človek.
Jak šel čas v provincii Chu-pei a Wu-chanu. pic.twitter.com/wWGow8s66s
— Vojtěch Gibiš (@VojtechGibis) March 9, 2020
Global Times zas informuje, že nákaza zmizla z viac než 42,5 % aglomerácií Wu-chanu. Zdá sa teda, že Čína má svoj vrchol epidémie už za sebou.
Za relatívne rýchlym a úspečným potlačením treba podľa odborníkov hľadať dôsledné testovanie. Po Wu-chane chodili mobilné testovacie tímy, ktoré vyhľadávali rodiny a susedov už známych pacientov.
Testov malo byť v jednom momente až 40-tisíc denne. Paradoxne, pri zavádzaní takýchto opatrení mohol pomôcť aj prísny autoritatívny režim komunistickej vlády.
Časť verejnosti má obavy, či by takýchto bezprecedentných opatrení boli schopné aj demokratické krajiny v Európe, hoci včerajšie správy hovoria o tom, že celoštátna karanténa už začína platiť aj v Taliansku a ľudia by mali vychádzať len v prípade, že cestujú do práce alebo riešia krízovú situáciu. Školy budú v krajine zavreté minimálne do 3. apríla.