V cestovateľskom podcaste Všesvet sme sa rozprávali o austrálskom ostrove Tasmánia.
Odoberaj zadarmo na: Spotify, Apple podcasty, Google podcasty
Čo sú podcasty a ako ich počúvať? Dozvieš sa tu
Sleduj Všesvet na Refresheri
„Na Tasmánii by ste mali stráviť minimálne dva roky, nie pár dní,“ hovorili mi Austrálčania, keď som sa nesmelo priznala, že na ostrov južne od zvyšku Austrálie idem len na desať dní. Tasmánia je totiž oproti zvyšku kontinentu úplne iná krajina. Zelenými horami a priezračnými riekami vyzerá viac ako Nový Zéland.
Na ostrove žije len niečo cez pol milióna obyvateľov, a to najmä v pobrežných oblastiach. Zvyšok je totiž divoká nedotknutá príroda, pričom juhozápad ostrova je takmer úplne nedostupný. Na Tasmánii sa preto dajú nájsť výnimočné zvieratá a rastliny. Asi najikonickejší je najväčší žijúci dravý vačkovec Diabol tasmánsky.
Ak si pamätáš kreslené rozprávky Looney Tunes - je to ten, ktorý sa šialene točil, všade fŕkal sliny a kričal. Tieto zvieratá to podľa mojej hosťky v podcaste Zuzky Vitkovej naozaj aj robia! Dokonca sme sa niekoľkokrát snažili napodobniť hlas podobný tasmánskemu diablovi, tak si podcast určite nenechaj ujsť.
Keďže je to ostrov, dajú sa tam pozorovať aj rôzne morské živočíchy ako delfíny, veľryby či tulene. Na severe ostrova je tiež skvelé miesto na pozorovanie roztomilých tučniakov modrých. Ak hádate mesto Penguin, omyl. Tam kedysi tučniaky boli, ale keďže ich obťažovali davy turistov, odplávali o pár kilometrov ďalej. V Penguine sa tak odfotíš maximálne s prerastenou sochou tučniaka a nápisom Welcome to Penguin. Najlepšie vyhliadky na hniezda sú aktuálne v mestečku Burnie.
- Kde sa na ostrove Tasmánia schovávajú všetky netradičné zvieratá
- Prečo je Tasmánia úplne iná ako zvyšok kontinentu
- Aké „nápravné“ metódy používali dozorcovia na väzňov v pevnosti Port Arthur
Všesvet podcast vychádza každý utorok a prináša zaujímavé rozhovory o všemožných miestach, všetečných ľuďoch a všelijakých nápadoch a plánoch ako spoznať svet. Moderujú ho Tina Hamárová a Naďa Hubočan.