Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 18. 1. 2021 meniny má Bohdana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
0
Tina Hamarova
7. február 2020, 18:15
Čas čítania: 2:28

Nebudeš na voľby doma? Nevadí, vybav si hlasovací preukaz a choď voliť kdekoľvek na Slovensku!

O hlasovací preukaz môžeš online či poštou požiadať do 10. februára.

Tina Hamarova
7. február 2020, 18:15
Čas čítania: 2:28
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Nebudeš na voľby doma? Nevadí, vybav si hlasovací preukaz a choď voliť kdekoľvek na Slovensku!
Zdroj: TASR/

Nebudeš počas volieb na svojej trvalej adrese? Zaobstaraj si hlasovací preukaz a môžeš ísť voliť kdekoľvek na Slovensku. Poštou či mailom oň môžeš požiadať ešte zopár dní. 

 

„Pokiaľ tak chce volič urobiť poštou, 10. februára je posledný deň lehoty na doručenie takejto žiadosti buď mailom alebo listom na obec trvalého pobytu. Na zásielky, ktoré budú zaslané po tejto lehote by nemala obec reagovať - je to z dôvodu ochrany voliča aby mu hlasovací preukaz bol doručený včas,“ povedala pre Refresher hlavná zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Eva Chmelová. 

 

Hlasovací preukaz ti príde na tvoju adresu poštou do vlastných rúk
Hlasovací preukaz ti príde na tvoju adresu poštou do vlastných rúk Zdroj: TASR/Milan Drozd

 

Voliť môžeš kdekoľvek

Ak si nestíhaš skočiť do rodnej obce pre hlasovací preukaz osobne, email, na ktorý máš žiadosť poslať, ti jednoducho pomôžu vyhľadať aplikácie od Slovensko.digital alebo Srdcom doma. Vyplnenie žiadosti zaberie len pár sekúnd a preukaz ti následne príde na akúkoľvek adresu, ktorú uvedieš v žiadosti. Takáto zásielka je do vlastných rúk, takže ak nebudeš doma, keď príde poštár, dodatočne si preukaz vyzdvihneš na najbližšej pošte. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1611 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
10 zaujímavostí o Conorovi McGregorovi, o ktorých si možno nevedel10 zaujímavostí o Conorovi McGregorovi, o ktorých si možno nevedel
Cestovateľ Milan trávi lockdown na Kanároch: V plnej lanovke na Chopok som sa cítil nebezpečnejšie ako v lietadle (Rozhovor)Cestovateľ Milan trávi lockdown na Kanároch: V plnej lanovke na Chopok som sa cítil nebezpečnejšie ako v lietadle (Rozhovor)
Nikdy by som za peniaze nemala sex, nerobím open legs... Vyspovedali sme Slovenky a Češky, ktoré si zarábajú obsahom na OnlyFansNikdy by som za peniaze nemala sex, nerobím open legs... Vyspovedali sme Slovenky a Češky, ktoré si zarábajú obsahom na OnlyFans
VIAC

Hlasovací preukaz ťa potom oprávňuje voliť v akejkoľvek volebnej miestnosti na území Slovenska. „Nezabudnite však, že budete vyčiarknutý zo zoznamu voličov, teda aj v mieste trvalého bydliska môžete voliť už len s hlasovacím preukazom,“  vysvetľuje vo svojej tlačovej správe Slovensko.digital.

 

 

Žiadosť o hlasovací preukaz pred voľbami do NR SR 2020 musí obsahovať údaje:
  • meno a priezvisko
  • rodné číslo
  • štátnu príslušnosť
  • adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu)
  • korešpondenčnú adresu, na ktorú obec doručí hlasovací preukaz

 

Osobne až do volieb 

Ak by si náhodou nestihol o preukaz požiadať poštou, môžeš si preň prísť na obecný úrad osobne, či cez splnomocnenú osobu,  až do posledného pracovného dňa pred voľbami. „Podotýkam, že nie je potrebné úradné spolnomocnenie pre takúto osobu. Môžete požiadať svojich rodičov alebo blízkych príbuzných. Úrad to môže takto vydať až do posledného pracovného dňa predo dňom konania volieb, teda do 28. februára," dodáva Eva Chmnelová.

 

Ak si hlasovací preukaz už raz vybavíš, nezabudni si ho so sebou na voľbu zobrať - či už budeš voliť vo svojom trvalom bydlisku alebo hocikde inde. Okrem toho budeš vo voľbách do Národnej rady potrebovať ešte občiansky preukaz.

 

 

Ako voliť?

Po tom, čo sa komisii preukážeš občianskym preukazom a prípadne aj hlasovacím preukazom, dostaneš hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce.

 

Prevzatie potvrdíš vlastnoručným podpisom v zozname voličov. Podľa zoznamu strán zaregistrovaných na Ministerstve vnútra, by si mal v tohtoročných parlamentných voľbách dostať 25 volebných hárkov s menami kandidátov.

 

Zo všetkých papierov si vyberieš len jeden hárok so stranou, ktorú chceš voliť - ostatné papiere vyhodíš do pripravenej nádoby na nepotrebné či poškodené lístky.  Nepoužité zoznamy s kandidátmi strán sa nesnaž vyniesť z volebnej miestnosti, hrozí ti totiž pokuta vo výške 33 eur. „Tými zvyšnými lístkami, ktoré ostali po odvolení, by mohol byť volič nútený preukazovať, ktorú stranu volil. Toto rozhodnutie je na ochranu voličov na zabezpečenie ochrany tajnosti hlasovania,“ vysvetľuje hlavná zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie. 

 

Voliči majú v týchto parlamentných voľbách na výber z 25 subjektov (fotka je ilustračná)
Voliči majú v týchto parlamentných voľbách na výber z 25 subjektov (fotka je ilustračná) Zdroj: TASR/Vladimír Benko

 

Voliť musíš sám (vo výnimočných zdravotných prípadoch s doprovodom) a za oddeleným priestorom, najčastejšie papierovou alebo látkovou plentou. Voličovi, ktorý nevstúpi do takto oddeleného priestoru, okrsková volebná komisia neumožní hlasovať.

 

Hlasovať môžeš iba za plenou
Hlasovať môžeš iba za plenou Zdroj: TASR/Ján Krošlák

4 krúžky 

Na každom hlasovacom hárku sú za sebou vypísané a očíslované mená kandidátov, podľa toho ako sa ich rozhodlo zoradiť vedenie strany či hnutia. Ak do obálky vložíš len čistý lístok, do parlamentu postupujú prví zo zoznamu. Ak si chceš vybrať nejakých špecifických ľudí, ktorých by si rád videl v parlamente, môžeš zakrúžkovať poradové čísla maximálne štyroch kandidátov.

 

V prípade, že sa v krúžkovaní pomýliš, nič sa nedeje, komisia by ti mala dať novú sadu hlasovacích lístkov. „Aby volič nemusel prezrádzať, na ktorom hlasovacom lístku úpravy vykonával - aby bola zaručená tajnosť jeho hlasovania, všetky hlasovacie lístky hodí do schránky určenej na poškodené alebo nevyužité hlasovacie lístky a okrsková volebná komisia mu poskytne komplet novú sadu hlasovacích lístkov,“ dodala Eva Chmelová.

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Martin Palkovič Tagy: preukaz, Voľby 2020, hlasovací lístok, deadline
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.