
Nebudeš na voľby doma? Nevadí, vybav si hlasovací preukaz a choď voliť kdekoľvek na Slovensku!
O hlasovací preukaz môžeš online či poštou požiadať do 10. februára.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Nebudeš počas volieb na svojej trvalej adrese? Zaobstaraj si hlasovací preukaz a môžeš ísť voliť kdekoľvek na Slovensku. Poštou či mailom oň môžeš požiadať ešte zopár dní.
„Pokiaľ tak chce volič urobiť poštou, 10. februára je posledný deň lehoty na doručenie takejto žiadosti buď mailom alebo listom na obec trvalého pobytu. Na zásielky, ktoré budú zaslané po tejto lehote by nemala obec reagovať - je to z dôvodu ochrany voliča aby mu hlasovací preukaz bol doručený včas,“ povedala pre Refresher hlavná zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Eva Chmelová.

Voliť môžeš kdekoľvek
Ak si nestíhaš skočiť do rodnej obce pre hlasovací preukaz osobne, email, na ktorý máš žiadosť poslať, ti jednoducho pomôžu vyhľadať aplikácie od Slovensko.digital alebo Srdcom doma. Vyplnenie žiadosti zaberie len pár sekúnd a preukaz ti následne príde na akúkoľvek adresu, ktorú uvedieš v žiadosti. Takáto zásielka je do vlastných rúk, takže ak nebudeš doma, keď príde poštár, dodatočne si preukaz vyzdvihneš na najbližšej pošte.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1611 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMHlasovací preukaz ťa potom oprávňuje voliť v akejkoľvek volebnej miestnosti na území Slovenska. „Nezabudnite však, že budete vyčiarknutý zo zoznamu voličov, teda aj v mieste trvalého bydliska môžete voliť už len s hlasovacím preukazom,“ vysvetľuje vo svojej tlačovej správe Slovensko.digital.
- meno a priezvisko
- rodné číslo
- štátnu príslušnosť
- adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu)
- korešpondenčnú adresu, na ktorú obec doručí hlasovací preukaz
Osobne až do volieb
Ak by si náhodou nestihol o preukaz požiadať poštou, môžeš si preň prísť na obecný úrad osobne, či cez splnomocnenú osobu, až do posledného pracovného dňa pred voľbami. „Podotýkam, že nie je potrebné úradné spolnomocnenie pre takúto osobu. Môžete požiadať svojich rodičov alebo blízkych príbuzných. Úrad to môže takto vydať až do posledného pracovného dňa predo dňom konania volieb, teda do 28. februára," dodáva Eva Chmnelová.
Ak si hlasovací preukaz už raz vybavíš, nezabudni si ho so sebou na voľbu zobrať - či už budeš voliť vo svojom trvalom bydlisku alebo hocikde inde. Okrem toho budeš vo voľbách do Národnej rady potrebovať ešte občiansky preukaz.

Ako voliť?
Po tom, čo sa komisii preukážeš občianskym preukazom a prípadne aj hlasovacím preukazom, dostaneš hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce.
Prevzatie potvrdíš vlastnoručným podpisom v zozname voličov. Podľa zoznamu strán zaregistrovaných na Ministerstve vnútra, by si mal v tohtoročných parlamentných voľbách dostať 25 volebných hárkov s menami kandidátov.
Zo všetkých papierov si vyberieš len jeden hárok so stranou, ktorú chceš voliť - ostatné papiere vyhodíš do pripravenej nádoby na nepotrebné či poškodené lístky. Nepoužité zoznamy s kandidátmi strán sa nesnaž vyniesť z volebnej miestnosti, hrozí ti totiž pokuta vo výške 33 eur. „Tými zvyšnými lístkami, ktoré ostali po odvolení, by mohol byť volič nútený preukazovať, ktorú stranu volil. Toto rozhodnutie je na ochranu voličov na zabezpečenie ochrany tajnosti hlasovania,“ vysvetľuje hlavná zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie.

Voliť musíš sám (vo výnimočných zdravotných prípadoch s doprovodom) a za oddeleným priestorom, najčastejšie papierovou alebo látkovou plentou. Voličovi, ktorý nevstúpi do takto oddeleného priestoru, okrsková volebná komisia neumožní hlasovať.

4 krúžky
Na každom hlasovacom hárku sú za sebou vypísané a očíslované mená kandidátov, podľa toho ako sa ich rozhodlo zoradiť vedenie strany či hnutia. Ak do obálky vložíš len čistý lístok, do parlamentu postupujú prví zo zoznamu. Ak si chceš vybrať nejakých špecifických ľudí, ktorých by si rád videl v parlamente, môžeš zakrúžkovať poradové čísla maximálne štyroch kandidátov.
V prípade, že sa v krúžkovaní pomýliš, nič sa nedeje, komisia by ti mala dať novú sadu hlasovacích lístkov. „Aby volič nemusel prezrádzať, na ktorom hlasovacom lístku úpravy vykonával - aby bola zaručená tajnosť jeho hlasovania, všetky hlasovacie lístky hodí do schránky určenej na poškodené alebo nevyužité hlasovacie lístky a okrsková volebná komisia mu poskytne komplet novú sadu hlasovacích lístkov,“ dodala Eva Chmelová.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.